codeblocks - en to fr translation catalogue (2143 entries)

en: Another program instance is already running.
    Code::Blocks is currently configured to only allow one running instance.
    
    You can access this Setting under the menu item 'Environment'.
fr: Une autre instance du programme est en cours d'exécution.
    Code::Blocks est actuellement configuré pour ne permettre qu'une seule instance à la fois.
    Vous pouvez modifier cette option dans le menu 'Environnement'.

en: Unknown exception was raised. The application will terminate immediately...
fr: Une exception inconnue s'est produite. L'application va se terminer immédiatement ...

en: Something has gone wrong inside %s and it will terminate immediately.
    We are sorry for the inconvenience...
fr: Il y a eu un problème avec %s ce qui entrainera son arrêt immédiat.
    Nous sommes désolés pour la gêne occasionnée ...

en: Building
fr: Compilation

en: Batch build ended.
fr: Compilation terminée.

en: Batch build stopped with errors.
fr: Compilation arrêtée avec des erreurs.

en: Process exited with status code %d.
fr: Fin du processus avec le code %d.

en: Please choose which personality (profile) to load:
fr: Merci de sélectionner le profil à charger :

en: Personalities (profiles)
fr: Profils

en: Chinese (Simplified)
fr: Chinois (simplifié)

en: The currently opened files have been saved to the directory
fr: Les fichiers actuellement ouverts ont étés sauvegardés dans le répertoire

en: 
    Hopefully, this will prevent you from losing recent modifications.
fr: 
    Heureusement, cela vous empêche de perdre les modifications récentes.

en: The application encountered a crash at address %u.
fr: L'application s'est crashée à l'adresse %u.

en: Now you have three options:
    1. Press 'Abort' to pass control back to the system. This will normally display the standard 'application error' message and kill the program.
    2. Press 'Ignore' to step over the offending instruction. You may run into another access violation, but if you are lucky enough, you might get to save your work and close the program gracefully.
    3. Press 'Retry' to return to the offending instruction (this is almost certain to fail again, but might nevertheless work in rare cases).
fr: Maintenant vous avez trois options :
    1. Presser 'Abandon' pour redonner la main au système. Cela affichera normalement le message standard d'erreur de l'application et y mettra fin.
    2. Presser 'Ignorer' pour suater les instructions en défaut. Cela peux entrainer une autre violation d'accès, mais si vous êtes assez chanceux vous pourrez sauvegarder votre travail et fermer normalement le programme.
    3. Presser 'Réessayer' pour retourner à l'instruction en défaut (La plupart du temps l'erreur se reproduira, mais dans de rares cas le travail repreendra).

en: Welcome to
fr: Bienvenue dans

en:  is a full-featured IDE (Integrated Development Environment) aiming to make the individual developer (and the development team) work in a nice programming environment offering everything he/they would ever need from a program of that kind.
    Its pluggable architecture allows you, the developer, to add any kind of functionality to the core program, through the use of plugins...
fr:  est un environnement de déloppement intégré complet (ou IDE) qui vise à donner au développeur (ou à l'équipe de développeurs) un cadre de programmation agréable offrant au(x) développeur(s) tout ce  dont ils ont besoin d'un outil de cette sorte.
    Son architecture extensible vous permet, vous le dévelopeur, d'ajouter n'importe quelle nouvelle fonctionnalité au programme par l'utilisation d'extensions ...

en: Build:
fr: Génération :

en: Developers:
    --------------
    Yiannis Mandravellos: Project leader - Core developer
    Thomas Denk         : Core developer
    Ricardo Garcia      : All-hands person
    "tiwag"             : Developer
    
    Contributors (in no special order):
    -----------------------------------
    byo,elvstone, me22  : Conversion to Unicode
    byo, cyberkoa       : wxSmith RAD plugin
    P. A. Jimenez       : Help and AStyle plugins
    Hakki Dogusan       : DigitalMars compiler support
    ybx                 : OpenWatcom compiler support
    Tim Baker           : Patches for the direct-compile-mode
                          dependencies generation system
    Eric Burnett        : GDB debugger plugin patches
    Chris Raschko       : Design of the 3D logo for Code::Blocks
    J.A. Ortega         : 3D Icon based on the above
    
    The wxWidgets project (http://www.wxwidgets.org).
    TinyXML parser (http://www.grinninglizard.com/tinyxml).
    The GNU Software Foundation (http://www.gnu.org).
    Last, but not least, the open-source community.
fr: Développeurs :
    --------------
    Yiannis Mandravellos : Chef de Projet - Développeur principal
    Thomas Denk : Développeur principal
    Ricardo Garcia : Personne à tout-faire
    "tiwag" : Développeur
    
    Contributeurs (sans ordre particulier) :
    -----------------------------------
    byo,elvstone, me22 : Conversion en Unicode
    byo, cyberkoa : Extension wxSmith RAD
    P. A. Jimenez : Extension Help et AStyle
    Hakki Dogusan : Support du compilateur DigitalMars
    ybx : Support du compilateur OpenWatcom
    Tim Baker : Patches pour le direct-compile-mode
                         Système de génération des dépendances
    Eric Burnett : Patches pour l'extension GDB debugger
    Chris Raschko : Dessinateur du logo 3D de Code::Blocks
    J.A. Ortega : icône 3D basée sur ce qui précède
    
    Le projet wxWidgets (http://www.wxwidgets.org).
    Le parser TinyXML (http://www.grinninglizard.com/tinyxml).
    La GNU Software Foundation (http://www.gnu.org).
    Finalement, mais pas des moindres, la communauté Open-Source.

en: The Code::Blocks Team
fr: L'équipe Code::Blocks

en: Close Fullscreen
fr: Quitter le mode plein écran

en: Management
fr: Gestion

en: &Edit
fr: &Edition

en: Switch highlighting mode for current document to "%s"
fr: Changer le mode de coloration pour le document courant vers "%s"

en: &Tools
fr: &Outils

en: P&lugins
fr: &Extensions

en: Main Toolbar
fr: Barre d'outils principale

en: Scanning for plugins in %s...
fr: Recherche des extensions dans %s ...

en: Loading:
fr: Chargement :

en: Switch to %s layout
fr: Basculer vers la mise en page %s

en: Layout changed
fr: Mise en page modifiée

en: The layout '%s' has changed. Do you want to save it?
fr: La mise en page '%s' a changé. Voulez-vous la sauvegarder ?

en:  Toolbar
fr:  Barre d'outils

en: The project file does not exist...
fr: Le fichier de projet n'existe pas ...

en: Error
fr: Erreur

en:  Line 12345, Column 123
fr:  Ligne 12345, Colonne 123

en:  Overwrite
fr:  Ecraser

en:  Modified
fr:  Modifié

en:  Overwrite
fr:  Ecraser

en:  Modified
fr:  Modifié

en:  Read/Write.....
fr:  Lire/écrire.....

en: Line %d, Column %d
fr: Ligne %d, Colonne %d

en: Overwrite
fr: Ecraser

en: Insert
fr: Insérer

en: Modified
fr: Modifié

en: Read only
fr: Lecture seule

en: Read/Write
fr: Lire/Écrire

en: Script console
fr: Scripts en mode console

en: Can't open file.
    Do you want to remove it from the recent files list?
fr: Impossible d'ouvrir le fichier.
    Voulez-vous l'enlever de la liste des fichiers récents ?

en: &File
fr: &Fichier

en: Do you want to add this new file in the active project?
fr: Voulez-vous inclure ce nouveau fichier dans le projet courant ?

en: Add file to project
fr: Inclure un fichier dans le projet

en: Open file
fr: Ouvrir un fichier

en: File %s could not be saved...
fr: Le fichier %s n'a pas pu être sauvegardé…

en: Error saving file
fr: Erreur lors de la sauvegarde du fichier

en: Import Dev-C++ project
fr: Importer projet Dev-C++

en: Import MS Visual C++ 6.0 project
fr: Importer projet MS Visual C++ 6.0

en: Import MS Visual C++ 6.0 workspace
fr: Importer espace de travail MS Visual C++ 6.0

en: Import MS Visual Studio 7.0+ project
fr: Importer projet MS Visual Studio 7.0+

en: Import MS Visual Studio 7.0+ solution
fr: Importer solution MS Visual Studio 7.0+

en: Can't open default workspace (file exists?)
fr: Impossible d'ouvrir l'espace de travail par défaut (existe-t-il ?)

en: Warning
fr: Attention

en: Enter the name for this layout
fr: Donnez un nom à cette mise en page

en: Save current layout
fr: Sauvegarder la mise en page courante

en: The default layout cannot be deleted. It can always be reverted to a predefined state though.
    Do you want to revert it now?
fr: La mise en page par défaut ne peut pas être effacée. Cependant, il est toujours possible de revenir a un état prédéfini.
    Voulez-vous revenir à cet état prédéfini?

en: Are you really sure you want to delete the layout '%s'?
fr: Etes vous vraiment sûr de vouloir effacer la mise en page '%s'?

en: Layout '%s' deleted.
    Will now revert to layout '%s'...
fr: Mise en page '%s' effacée.
    Retour à la mise en page '%s'...

en: Line:
fr: Ligne :

en: Goto line
fr: Aller à la ligne

en: Code::Blocks needs to be restarted for the changes to take effect.
fr: Code::Blocks a besoin de redémarrer pour que les changements prennent effet.

en: Command:
fr: Commande :

en: Execute
fr: Executer

en: Load from file
fr: Charger à partir du fichier

en: Clear
fr: Effacer

en: Welcome to the script console!
fr: Bienvenue à la console de script !

en: Load script
fr: Chargerle script

en: Loaded succesfully
fr: hargé avec succès

en: Failed...
fr: Echoué ...

en: Compiler and debugger settings
fr: Configuration du compilateur et du débogueur

en: General settings
fr: Configuration générale

en: Batch builds
fr: Générer en tâche de fond

en: Extra command-line arguments for batch-builds through shell extensions:
fr: Arguments en ligne de commande supplémentaires pour les générations par lots via les extensions du shell:

en: If you right-click a Code::Blocks project/workspace in explorer, you will see
    two extensions: "Build" and "Rebuild (clean)" (windows only).
    The arguments configured here, are used by those two extensions.
    You could specify, for example, a profile/personality to use for batch builds.
    
    The relevant command-line arguments are (all are optional):
    
    -na: don't perform any association checks
    -nd: don't start a DDE server
    -ns: don't display a splash screen while loading
    -p : the profile to use: "ask" or <profile-name>
    
    --target: work only on <target> for "Build" or "Rebuild (clean)"
    --no-batch-window-close: do not auto-close log window when batch build is done
    --batch-build-notify: show message when batch build is done
fr: Si vous cliquez avec le bouton droit de la souris sur un projet/espace de travail Code::Blocks dans l'explorateur, vous verrez deux extensions: "Générer" et "Regénérer (nettoyer)" (windows uniquement).
    Les arguments configurés ici, sont utilisés par ces deux extensions.
    Vous pourriez spécifier, par exemple, un profile/une personalité à utiliser pour les générations en tâche de fond.
    
    Les arguments en ligne de commande utiles sont (ils sont tous facultatifs):
    
    -na: ne fait pas de vérification d'association
    -nd: ne démarre pas de serveur DDE
    -ns: n'affiche pas d'écran d'accueil pendant le chargement
    -p  : le profile à utiliser: "ask" ou <nom du profil>
    
    --target: fonctionne uniquement sur <target> pour "Générer" ou "Regénérer (nettoyer)"
    --no-batch-window-close: ne pas fermer automatiquement la fenêtre de log quand la génération en tâche de fond est fait
    --batch-build-notify: montre le message quand la génération en tâche de fond est terminée

en: For more info on profiles/personalities, read the Code::Blocks WiKi at
    http://wiki.codeblocks.org/index.php?title=Personalities
fr: Pour plus d'informations concernant les profils, rendez-vous sur le Wiki Code::Blocks
    http://wiki.codeblocks.org/index.php?title=Personalities

en: &Ok
fr: &Oui

en: &Cancel
fr: &Annuler

en: File associations
fr: Associations de fichier

en: Code::Blocks is currently not the default application for C/C++ source files.
    Do you want to set it as default?
    
    You can always change associations from the environment settings later.
fr: Code::Blocks n'est pas l'aplication par défaut pour les fichiers sources en C/C++.
    Voulez-vous en faire l'application défaut?
    
    Vous pourrez toujours changer les associations plus tard à partir des paramètres d'environnement.

en: No, leave everything as it is
fr: Non, laisser tout tel quel

en: No, leave everything as it is (but ask me again next time)
fr: Non, laisser tout tel quel (mais me redemander la porchaine fois)

en: Yes, associate Code::Blocks with C/C++ file types
fr: Oui, associer Code::Blocks avec les fichiers C/C++

en: Yes, associate Code::Blocks with every supported type (including project files from other IDEs)
fr: Oui, associer Code::Blocks avec tous les types de fichier  reconnus (y compris les fichiers de projet des autres IDE)

en: OK
fr: Ok

en: About...
fr: A propos de...

en: Name:
fr: Nom :

en: Version:
fr: Version :

en: Author:
fr: Auteur :

en: E-mail:
fr: E-mail :

en: Website:
fr: Site Web :

en: Thanks to...
fr: Merci à...

en: License
fr: Licence

en: Close
fr: Fermer

en: About plugin...
fr: A propos de l'extension ...

en: Plugin Title
fr: Titre de l'extension

en: Environment settings
fr: Options d'environnement

en: Show splash screen on start-up
fr: Afficher l'écran de démarrage

en: Allow only one running instance (needs application restart to take effect)
fr: Ne permet l'exécution que d'une seule instance (Nécessite un re-démarrage pour être effectif)

en: Check && set file associations (Windows only)
fr: Vérifier et choisir les associations de fichiers (Windows uniquement)

en: Set now
fr: Appliquer maintenant

en: Manage...
fr: Gérer...

en: Check for externally modified files
fr: Vérifier si des fichiers ont été modifé en dehors de l'IDE

en: On application start-up
fr: Au démarrage de l'application

en: Open default workspace
fr: Ouvrir l'espace de travail par défaut

en: Open blank workspace
fr: Ouvrir un espace de travail vierge

en: On project load
fr: Au chargement de l'application

en: Open all project files
fr: Ouvrir tous les fichiers projet

en: Open last open files
fr: Ouvrir les derniers fichiers ouverts

en: Do not open any files
fr: N'ouvrir aucun fichier

en: Shell to run commands in:
fr: Interpréteur de commandes :

en: Terminal to launch console programs:
fr: Terminal pour exécuter les programmes en mode console :

en: View
fr: Vue

en: Show "Start here" page (shown only when there are no open projects)
fr: Montrer la page "Commencer ici" (montré uniquement quand il n'y a pas de projets ouverts)

en: Internationalization  (needs restart)
fr: Langue (nécessite un redémarrage)

en: Available Languages
fr: Langues disponibles

en: Enhanced multi-monitor dialog placement
fr: Placement amélioré des dialogues pour multi-écran

en: Move to "head up" position
fr: Déplacer vers la position "tête haute"

en: Auto-hide message pane
fr: Cacher automatiquement le panneau des messages

en: Auto-show on search-in-files
fr: Afficher automatiquement dans la recherche de fichiers

en: Auto-show on build warnings
fr: Afficher automatiquement lors d'avertissements à la génération

en: Auto-show on build errors
fr: Afficher automatiquement lors d'erreurs de génération

en: Message logs' font size:
fr: Taille de police des messages du journal :

en: Toolbar icons size
fr: Taille des icônes de la barre d'outils

en: 16 x 16 - Small
fr: 16 x 16 - Petit

en: Settings icons size
fr: Configuration de la taille des icônes

en: 80 x 80 - Large
fr: 80 x 80 - Grande

en: No icons, just text
fr: Aucune icône, juste le texte

en: Notebooks appearence
fr: Aspect du bloc-notes

en: Tabs style:
fr: Style des onglets :

en: Default
fr: Défaut

en: Fancy gradient
fr: Drôle de dégradé

en: Gradient style colours
fr: Couleurs avec dégradé

en: Border colour:
fr: Couleur de la bordure:

en: From colour:
fr: De la couleur :

en: To colour:
fr: A la couleur :

en: Docking system
fr: Système d'accrochage

en: Pane border size:
fr: Taille de bord du panneau :

en: Sash size:
fr: Taille de la manette:

en: Caption height:
fr: Hauteur de la légende :

en: Background colour:
fr: Couleur de l'arrière plan :

en: Sash colour:
fr: Couleur de la manette :

en: Gripper colour:
fr: Couleur de la pince :

en: Active caption colour:
fr: Couleur de l'entrée active :

en: Active caption gradient colour:
fr: Couleur de dégradé des entrées actives :

en: Active caption text colour:
fr: Couleur du texte des entrées actives :

en: Inactive caption colour:
fr: Couleur des entrées inactives :

en: Inactive caption gradient colour:
fr: Couleur de dégradé des entrées inactives :

en: Inactive caption text colour:
fr: Couleur du texte des entrées inactives :

en: Disabled dialogs
fr: Dialogues désactivés

en: Re-enable the following confirmation dialogs:
fr: Réactiver les dialogues de confirmation suivants :

en: (list will be empty if all dialogs are enabled)
fr: (la liste sera vide si tous les dialogues sont activés)

en: Network proxy
fr: Proxy réseau

en: Use the following proxy when making network connections:
fr: Utiliser le proxy suivant pour les connexions au réseau :

en: Format: hostname:port
fr: Format: machine:port

en: New
fr: Nouveau

en: Create a new project/file/target/other (wizard)
fr: Créer un nouveau projet / fichier / cible / autre (assistant)

en: Empty file
fr: Fichier vide

en: Quickly create a new empty file
fr: Créer rapidement un nouvau fichier vide

en: Project
fr: Projet

en: Create a new project
fr: Créer un nouveau projet

en: Build target
fr: Cible de construction

en: Create a new build target for the active project
fr: Créer une nouvelle cible de construction pour le projet en cours

en: File
fr: Fichier

en: Create a new file
fr: Créer un nouveau fichier

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Create a new custom something :-)
fr: Créer un nouvel objet personnalisé :-)

en: From user template
fr: A partir d'un modèle utilisateur

en: Create a new project based on a previously saved user template
fr: Créer un nouveau projet basé sur un modèle utilisateur enregistré

en: &Open
fr: &Ouvrir

en: Open a file or project
fr: Ouvrir un fichier ou un projet

en: Open the default workspace
fr: Ouvrir l'espace de travail par défaut

en: &Recent projects
fr: Projets &récents

en: Open a recent project
fr: Ouvrir un projet récent

en: &Clear history
fr: Effa&cer l'historique

en: Clear the recent projects list
fr: Effacer la liste des projets récents

en: &Recent files
fr: &Fichiers récents

en: Open a recent file
fr: Ouvrir un fichier récent

en: Clear the recent files list
fr: Effacer la liste des fichiers récents

en: &Import project
fr: Importer projet

en: Dev-C++ project
fr: Projet Dev-C++

en: Import an existing Dev-C++ project
fr: Importer un projet Dev-C++ existant

en: MS Visual C++ project
fr: Projet MS Visual C++

en: Import an existing MS Visual C++ project
fr: Importer un porjet MS Visual C++ existant

en: MS Visual C++ workspace
fr: Espace de travail MS Visual C++

en: Import an existing MS Visual C++ workspace
fr: Importer un espace de travail MS Visual C++ existant

en: MS Visual Studio project
fr: Projet MS Visual Studio

en: Import an existing MS Visual Studio project
fr: Importer un projet MS Visual Studio existant

en: MS Visual Studio solution
fr: Solution MS Visual Studio

en: Import an existing MS Visual Studio solution
fr: Importer une solution MS Visual Studio existante

en: &Save
fr: &Enregistrer

en: Save the active file
fr: Enregistrer le fichier actif

en: Save &as...
fr: Enregistrer &sous ...

en: Save the active file under a different name
fr: Enregistrer le fichier actif sous un nom différent

en: &Save a&ll files
fr: Enregistrer &tous les fichiers

en: Save all modified files
fr: Enregistrer tous les fichiers modifiés

en: Save project
fr: Enregistrer le projet

en: Save active project
fr: Enregistrer le projet actif

en: Sa&ve project as...
fr: Enregi&strer le projet sous

en: Save active project under a different name
fr: Enregistrer le projet actif avec un nom différent

en: &Save project as user-template
fr: &Enregistrer le projet comme modèle utilisateur

en: Keep this project as a user-template to base new projects on
fr: Garder ce projet comme un modèle-utilisateur qui servira de base pour les nouveaux projets

en: Save a&ll projects
fr: Enregistrer &tous les projets

en: Save all modified projects
fr: Sauvegarder tous les projets modifiés

en: Save &workspace
fr: Enregistrer l'&espace de travail

en: Save current workspace
fr: Enregistrer l'espace de travail &courant

en: Save wor&kspace as...
fr: Enregistrer l'espace de travail &sous

en: Save current workspace under a different name
fr: Enregistrer l'espace de travail courant sous un nom différent

en: Close workspace
fr: Fermer l'espace de travail

en: Close current workspace
fr: Fermer l'espace de travail courant

en: &Close file
fr: &Fermer fichier

en: Close the active file
fr: Fermer le fichier actif

en: Close all files
fr: Fermer tous les fichiers

en: Close all open files
fr: Fermer tous les fichiers ouverts

en: Close project
fr: Fermer le projet

en: Close active project
fr: Fermer le projet actif

en: Close all projects
fr: Fermer tous les projets

en: Close all opened projects
fr: Fermer tous les projets ouverts

en: Print
fr: Imprimer

en: &Quit
fr: &Quitter

en: Exit Code::Blocks
fr: Quitter Code::Blocks

en: &Undo
fr: &Annuler

en: Undo the last editing operation
fr: Annuler la dernière opération d'édition

en: &Redo
fr: &Refaire

en: Redo the last editing operation
fr: Refaire la dernière opération d'édition

en: Cu&t
fr: Coup&er

en: Copy selected text to clipboard and erase it
fr: Copier le texte sélectionné dans le presse-papier et l'effacer

en: &Copy
fr: Co&pier

en: Copy selected text to clipboard
fr: Copier le texte sélectionné dans le presse-papiers

en: &Paste
fr: C&oller

en: Paste text from clipboard
fr: Coller le texte depuis le presse-papiers

en: S&wap header/source
fr: &Basculer en-tête/source

en: Swap between header and source file pair
fr: Basculer entre la paire de fichiers en-tête et source

en: &Highlight mode
fr: Mode &surlignage

en: Switch highlighting mode for the active editor
fr: Basculer le mode de surlignage pour l'éditeur actif

en: Plain text
fr: Texte pur

en: Switch highlighting mode for current document to "Plain text"
fr: Basculer pour le document courant du mode surlignage vers "Texte pur"

en: &Bookmarks
fr: &Signets

en: &Toggle bookmark
fr: &Basculer les signets

en: Toggle a bookmark for the current position
fr: Basculer un signet pour la position courante

en: Goto &previous bookmark
fr: Aller au signet &précédent

en: Goto previous bookmark
fr: Aller au signet précédent

en: Goto &next bookmark
fr: Aller au signet &suivant

en: Goto next bookmark
fr: Aller au signet suivant

en: &Folding
fr: &Fermeture

en: Fold &all
fr: Fermer &tout

en: Fold all
fr: Fermer tout

en: &Unfold all
fr: &Ouvrir tout

en: Unfold all
fr: Ouvrir tout

en: &Toggle all folds
fr: &Enrouler / dérouler tous les blocs

en: Toggle all folds
fr: Enrouler / dérouler tous les blocs

en: Fold &current block
fr: Réduire le bloc &courant

en: Fold current block
fr: Réduire le bloc courant

en: Unfold cu&rrent block
fr: Dérouler le bloc &courant

en: Unfold current block
fr: Ouvrir le bloc courant

en: Toggle current &block
fr: Basculer le &bloc courant

en: Toggle folding of current block
fr: Ouvrir / fermer le bloc courant

en: &End-of-line mode
fr: Mode &Fin-de-ligne

en: End-of-line mode uses carriage return and line feed
fr: Les fins de ligne utilisent "CR" et "LF"

en: End-of-line mode uses carriage return only
fr: Les fins de ligne n'utilisent que "CR"

en: End-of-line mode uses line feed only
fr: Les fins de ligne n'utilisent que "LF"

en: File encoding
fr: Encodage du fichier

en: System default
fr: Valeur par défaut du système

en: Use the system default encoding
fr: Utiliser l'encodage par défaut du système

en: Save byte-order-mark (BOM)
fr: Enregistrer la marque d'ordre des octets (BOM)

en: Save the Unicode encoding in a BOM
fr: Enregistrer l'encodage Unicode dans un BOM

en: Use the ISO-8859-1 character encoding
fr: Utiliser l'encodage de caractère ISO-8859-1

en: Use the UTF-7 character encoding
fr: Utiliser l'encodage de caractère UTF-7

en: Use the UTF-8 character encoding
fr: Utiliser l'encodage des caractères UTF-8

en: Unicode default
fr: Unicode par défaut

en: Use the system default Unicode character encoding
fr: Utiliser l'encodage de caractère Unicode par défaut du système

en: Native UTF-16
fr: UTF-16 natif

en: Use the native UTF-16 character encoding
fr: Utiliser l'encodage de caractère UTF-16 natif

en: Native UTF-32
fr: UTF-32 natif

en: Use the native UTF-32 character encoding
fr: Utiliser l'encodage des caractères UTF-32 natif

en: Use the Unicode 16-bit big-endian multi-byte encoding
fr: Utiliser l'encodage multi-octet big-endian 16-bit Unicode

en: Unicode 16-bit little-endian
fr: little-endian 16-bit Unicode

en: Use the Unicode 16-bit little-endian multi-byte encoding
fr: Utiliser l'encodage little-endian 16-bit Unicode

en: Unicode 32-bit big-endian
fr: big-endian 32-bit Unicode

en: Use the Unicode 32-bit big-endian multi-byte encoding
fr: Utiliser l'encodage multi-octet big-endian 32-bit Unicode

en: Unicode 32-bit little-endian
fr: little-endian 32-bit Unicode

en: Use the Unicode 32-bit little-endian multi-byte encoding
fr: Utiliser l'encodage multi-octet little-endian 32-bit Unicode

en: Select &all
fr: &Tout sélectionner

en: Selects the entire text range
fr: Sélectionne toute la plage de texte

en: Comme&nt
fr: Comme&nter

en: Comments the selected block of code
fr: Commenter la portion de code sélectionnée

en: Un&comment
fr: Dé&commenter

en: Uncomments the selected block of code
fr: Décommenter la portion de code sélectionnée

en: Toggle comme&nt
fr: Basculer le mode commentaire

en: Toggles the commentation of the selected block of code
fr: Bascule le mode commentaire du bloc de code sélectionné

en: Auto-complete
fr: Compléter automatiquement

en: Auto-completes the word under the caret (nothing to do with code-completion plugins)
fr: Complète automatiquement le mot sous le curseur (rien à voir avec l'extension de complétion de code)

en: Goto matching brace
fr: Aller à l'accolade correspondante

en: Moves the caret to the matching brace (if any)
fr: Déplacer le curseur à l'accolade correspondante (si elle existe)

en: &View
fr: &Vue

en: Layouts
fr: Mises en page

en: Save current
fr: Enregistrer courant

en: Delete current
fr: Supprimer courant

en: Delete current layout
fr: Supprimer la mise en page courante

en: Toolbars
fr: Barre d'outils

en: &Main
fr: &Principal

en: Show/hide main toolbar
fr: Montrer/masquer la barre d'outils principale

en: &Manager
fr: &Gérer

en: Show/hide manager
fr: Montrer / masquer le gestionnaire

en: &Open files list
fr: &Ouvrir liste de fichiers

en: Show/hide open files list
fr: Montrer/masquer ouvrir la liste de fichiers

en: Show/hide messages
fr: Montrer/masquer les messages

en: S&cript console
fr: &Console de script

en: Show/hide the script console
fr: Montrer/masquer la console de script

en: &Status bar
fr: &Barre de statut

en: Show/hide status bar
fr: Montrer/masquer la barre d'état

en: F&ullScreen
fr: &Plein écran

en: Switch to FullScreen view
fr: Passer en vue plein écran

en: Focus editor
fr: Editeur de focus

en: Set focus on the active editor
fr: Placer le focus sur l'éditeur actif

en: Sea&rch
fr: Che&rcher

en: &Find...
fr: &Rechercher...

en: Search for text
fr: Rechercher le texte

en: &Find in Files
fr: &Trouver dans les Fichiers

en: Find &next
fr: Trouver le &suivant

en: Repeat the last search in the same direction
fr: Répéter la dernière recherche dans la même direction

en: Find &previous
fr: Trouver le &précédent

en: Repeat the last search in the opposite direction
fr: Répéter la dernière recherche dans la direction opposée

en: &Replace
fr: &Remplacer

en: Find and replace text
fr: Rechercher et remplacer le texte

en: &Replace in Files
fr: &Remplacer dans les fichiers

en: Goto &line...
fr: Aller à la &ligne...

en: Goto a specific line
fr: Aller à une ligne spécifique

en: &Project
fr: &Projet

en: Manage &plugins
fr: Gérer les &extensions

en: Enable or disable plugins for the next session
fr: Activer ou désactiver les extensions pour la prochaine session

en: &Settings
fr: &Paramètres

en: &Environment
fr: &Environnement

en: Change environment settings
fr: Changer les paramètres d'environnement

en: E&ditor
fr: E&diteur

en: Change editor's settings
fr: Changer les paramètres de l'éditeur

en: Compiler and debugger
fr: Compilateur et débogeur

en: Change compiler and debugger settings
fr: Chnager les paramètres du compilateur et du débuggeur

en: &Global variables
fr: Variables &globales

en: Change global compiler variables
fr: Changer les variables globales du compilateur

en: &Help
fr: &Aide

en: &About...
fr: &À propos de...

en: About Code::Blocks
fr: A propos de Code::Blocks

en: &Tips
fr: &Astuces

en: Tips on using Code::Blocks
fr: Astuces sur l'utilisation de Code::Blocks

en: &Plugins
fr: &Extensions

en: New file
fr: Nouveau fichier

en: Create a new source file
fr: Créer un nouveau fichier source

en: Open
fr: Ouvrir

en: Open an existing file
fr: Ouvrir un fichier existant

en: Save
fr: Sauvegarder

en: Save current file
fr: Sauvegarder le fichier courant

en: Print current file or all files
fr: Imprimer le fichier courant ou tous les fichiers

en: Undo
fr: Annuler

en: Undo the last editing action
fr: Annuler la dernière action d'édition

en: Redo
fr: Refaire

en: Redo the last editing action
fr: Refaire la dernière action d'édition

en: Cut
fr: Couper

en: Cut selected text to clipboard
fr: Couper le texte séléctionné vers le presse-papier

en: Copy
fr: Copier

en: Paste
fr: Coller

en: Find
fr: Trouver

en: Find text
fr: Trouver le texte

en: Replace
fr: Remplacer

en: Replace text
fr: Remplacer le texte

en: Manage associations
fr: Gérer les associations

en: Associate Code::Blocks with the following file types:
fr: Associer Code::Blocks aux type de fichiers suivants:

en: &Remove All
fr: &Tout Enlever

en: &Apply
fr: &Appliquer

en: Print...
fr: Imprimer...

en: Printing scope
fr: Imprimer l'étendue

en: Selected text only
fr: Texte selectionné uniquement

en: Active editor
fr: Editeur actif

en: All open files
fr: Tous les fichiers ouverts

en: Colour Mode
fr: Mode couleur

en: Black && White
fr: Noir et blanc

en: Colour on white background
fr: Couleur sur fond blanc

en: Invert colours
fr: Inverser les couleurs

en: As on screen
fr: Comme à l'écran

en: Print line numbers
fr: Imprimer les numéros de ligne

en: &Print
fr: &Imprimer

en: Start here
fr: Commencer ici

en: <html><body><h1>Welcome to Code::Blocks!</h1><br>The default start page seems to be missing...</body></html>
fr: <html><body><h1>Bienvenue sur Code::Blocks!</h1><br>La page de démarrage par défaut semble manquer...</body></html>

en: &Yes
fr: &Oui

en: &No
fr: &Non

en: Don't annoy me again!
fr: Ne me dérangez plus avec ça !

en: Compiler
fr: Compilateur

en: Status
fr: Etat

en: User-defined
fr: Défini par l'utilisateur

en: Detected
fr: Détécté

en: %sUntitled%d
fr: %sSans-titre%d

en: Untitled%d
fr: Sans-titre%d

en: Do you want to reload the file with the new encoding (you will lose any unsaved work)?
fr: Voulez vous recharger le fichier avec le nouvel encodage (vous perdrez tout travail non sauvegardé) ?

en: Reload file?
fr: Recharger le fichier ?

en: Save file
fr: Sauvegarder le fichier

en: Not implemented...
fr: Non implémenté...

en: Please enter the text for "
fr: Veuillez entrer le texte pour "

en: Macro substitution
fr: Substitution par macro

en: Empty
fr: Vide

en: Delete
fr: Effacer

en: Select All
fr: Sélectionner tout

en: Toggle bookmark
fr: Activer/désactiver le signet

en: Previous bookmark
fr: Signet suivant

en: Next bookmark
fr: Signet suivant

en: Toggle current block
fr: Activer/désactiver le bloc courant

en: Insert...
fr: Insérer...

en: Swap header/source
fr: Basculer en-tête/source

en: Edit
fr: Editer

en: Bookmarks
fr: Signets

en: Folding
fr: Fermeture

en: Horizontally
fr: Horizontalement

en: Vertically
fr: Verticalement

en: Unsplit
fr: Annuler séparer

en: Split view...
fr: Séparer la vue ...

en: Configure editor
fr: Configurer l'éditeur

en: Properties
fr: Propriétés

en: Edit breakpoint
fr: Editer un point d'arrêt

en: Remove breakpoint
fr: Enlever un point d'arrêt

en: Add breakpoint
fr: Ajouter un point d'arrêt

en: Remove bookmark
fr: Supprimer le signet

en: Add bookmark
fr: Ajouter un signet

en: There was a problem printing.
    Perhaps your current printer is not set correctly?
fr: L'impression a rencontré un problème.
    Votre imprimante n'est peut-être pas configurée correctement?

en: Printing
fr: Impression

en: An exception has been raised!
    
    The application encountered an error at %s, on line %d.
    The error message is:
    
    %s
    
    Code::Blocks Version revision %d (%s, build: %s %s)
fr: Une exception s'est produite !
    
    L'application a rencontrée une erreur à %s, sur la ligne %d.
    Le message d'erreur est :
    
    %s
    
    Code::Blocks Version %d (%s, build: %s %s)

en: Untitled
fr: Sans-titre

en: Project '%s' does not exist...
fr: Le projet '%s' n'existe pas ...

en: Opening %s:
fr: Ouverture de %s:

en: Importing %s:
fr: Importation de %s:

en: failed.
fr: échoué.

en: Select compiler for
fr: Sélectionner le compilateur pour

en: done
fr: terminé

en: The loaded project file was generated
    with an older version of Code::Blocks.
    
    Code::Blocks can import older project files,
    but will always save in the current format.
fr: Le projet chargé a été généré avec
    une version de Code::Blocks plus ancienne.
    
    Code::Blocks peux importer de fichiers de projet
    plus ancien mais les sauvegardera toujours au format courant.

en: failed
fr: échoué

en: Others
fr: Autres

en: A virtual folder with the same name already exists.
fr: Un répertoire virtuel avec ce nom existe déjà.

en: A virtual folder name cannot contain these special characters: ";", "\" or "/".
fr: Un nom de répertoire virtuel ne peux pas contenir ces caractères spéciaux : ";", "\" or "/".

en: Copy of
fr: Copie de

en: Please enter the new project's name (no path, no extension).
fr: Veuillez entrer le nom du nouveau projet (sans chemin, sans extension).

en: Export target as new project
fr: Exporter la cible en tant que nouveau projet

en: Default workspace
fr: Espace de travail par défaut

en: Workspace '%s' does not exist...
fr: L'espace de travail '%s' n'existe pas ...

en: Save workspace
fr: Sauvegarder l'espace de travail

en: Compile single file to object file
fr: Compiler un fichier simple en fichier objet

en: Generate dependencies for file
fr: Générer les dépendances pour ce fichier

en: Compile Win32 resource file
fr: Compiler le fichier de ressource Win32

en: Link object files to executable
fr: Lier les fichiers objet à l'exécutable

en: Link object files to console executable
fr: Lier les fichiers objet à l'exécutable console

en: Link object files to dynamic library
fr: Lier les fichiers objet à la librairie dynamique

en: Link object files to static library
fr: Lier les fichiers objets aux librairies statiques

en: Compilers now use unique names instead of integer IDs.
    Projects will be updated accordingly on load, mostly automatic.
fr: Les compilateurs utilisent maintenant des noms uniques au lieu d'entiers d'identification.
    Les projets vont être mis à jour selon ce principe lors du chargement, principalement de manière automatique.

en: Compiler selection
fr: Sélection du compileur

en: ConfigManager encountered an unknown config file version. Continuing happily.
fr: Le gestionnaire de configuration a rencontré un fichier de configuration de version inconnu. Peut heureusement continuer.

en: Fatal error parsing supplied configuration file.
    Parser error message:
fr: Erreur fatale lors de l'analyse du fichier de configuration fourni.
    Message d'erreur de l'analyseur :

en: Are you sure you want to remove this tool?
fr: Etes vous sûr de vouloir enlever cet outil ?

en: Remove tool?
fr: Enlever l'outil?

en: Select file
fr: Sélectionner un fichier

en: Delete this item?
fr: Supprimer cet élément ?

en: Confirm
fr: Confirmer

en: Add item
fr: Ajouter un élément

en: Enter the new item:
fr: Entrer le nouvel élément :

en: Edit item
fr: Éditer l'élément

en: Edit the item:
fr: Editer l'élément :

en: Close all
fr: Fermer tout

en: Close all others
fr: Fermer tous les autres

en: Save all
fr: Sauvegarder tout

en: Switch to...
fr: Passer à...

en: Search Google for "
fr: Chercher sur Google: "

en: Search MSDN for "
fr: Chercher sur MSDN: "

en: Scanning for lexers in %s...
fr: Recherche des analyseurs dans %s ...

en: Found %d lexers
fr: Trouvé %d analyseurs

en: Unknown
fr: Inconnu

en: The way editor syntax highlighting configuration is saved, has changed.
    Syntax highlighting for all supported languages will revert to defaults now.
    We 're sorry for the inconvenience...
fr: Les changements de la configuration de coloration syntaxique de l'éditeur sont sauvegardés.
    Maintenant la coloration syntaxique  pour tous les langages supportés va revenir à celle par défaut.
    Nous sommes désolés pour ce dérangement ...

en: %s files
fr: %s fichiers

en: This is sample text
fr: Ceci est un texte d'exemple

en: "Default"
fr: "Défaut"

en: The colour theme "%s" is modified.
    Do you want to save the changes?
fr: Le thème de couleurs "%s" a changé.
    Voulez-vous sauvegarder ?

en: Please enter the name of the new colour theme:
fr: Veuillez entrer le nom du nouveau thème

en: New theme name
fr: Nouveau nom du thème

en: Are you sure you want to delete this theme?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce thème ?

en: Please enter the new name of the new colour theme:
fr: Veuillez entrer le nouveau nom du thème de couleurs :

en: Edit filemasks (use commas to separate them - case insensitive):
fr: Editer les masques de fichier (Utiliser des virgules pour les séparer - Insensible à la case) :

en: Are you sure you want to reset all settings to defaults for "%s"?
fr: Etes vous sûr de vouloir revenir aux réglages par défaut pour "%s" ?

en: Please enter the new keyword
fr: Veuillez entrer le nouveau mot-clé

en: Add keyword
fr: Ajouter un mot-clé

en: This keyword already exists!
fr: Ce mot-clé existe déjà !

en: Are you sure you want to delete this keyword?
fr: Etes-vous sûr de vouloir effacer ce mot-clé ?

en: Loading
fr: Chargement

en: --> failed.
fr: --> echec.

en: TinyXML error:
fr: Erreur TinyXML :

en: Not a valid Code::Blocks lexer file...
fr: Ceci n'est pas un fichier d'analyse lexicologique de Code::Blocks valide ...

en: No 'Lexer' element in file...
fr: Aucun élément d'analyse lexicologique dans le fichier ...

en: No name or index...
fr: Pas de nom ou d'index ...

en: Line
fr: Ligne

en: Text
fr: Texte

en: Search results
fr: Résultat de la recherche

en: File %s is modified...
    Do you want to save the changes?
fr: Le fichier %s a été modifié...
    Voulez vous enregistrer les modifications ?

en: %s has been deleted, or is no longer available.
    Do you wish to keep the file open?
    Yes to keep the file, No to close it.
fr: %s a été supprimé, ou n'est plus disponible.
    Voulez vous garder le fichier ouvert?
    Oui pour garder le fichier, Non pour le fermer.

en: File changed!
fr: Fichier modifié !

en: File %s is modified outside the IDE...
    Do you want to reload it (you will lose any unsaved work)?
fr: Le fichier %s a été modifié en dehors de l'IDE...
    Voulez vous le recharger (vous allez perdre tout le travail qui n'a pas été enregistré) ?

en: Could not reload all files:
    
    %s
fr: Impossible de recharger tous les fichiers :
    
    %s

en: The file does not exist. Do you want to create it?
fr: Le fichier n'existe pas. Voulez-vous le créer ?

en: Can't look for an empty search criterion!
fr: Ne peut pas chercher avec un critère de recherche vide !

en: Text not found.
    Search from the start of the document?
fr: Texte non trouvé.
    Chercher depuis le début du document ?

en: Text not found.
    Search from the end of the document?
fr: Texte introuvable.
    Rechercher à partir de la fin du document ?

en: Result
fr: Résultat

en: No files to search in!
fr: Pas de fichier dans lequel chercher!

en: Are you sure you want to stop replacing in files?
fr: Etes vous sûr de vouloir arrêter de remplacer dans les fichiers ?

en: Replace in files
fr: Remplacer dans les fichiers

en: Please wait while replacing in files...
fr: Veuillez patienter pendant le remplacement dans les fichiers ...

en: Text not found.
    Search from the start of the selection?
fr: Texte non trouvé.
    Chercher depuis le début de la sélection ?

en: Text not found.
    Search from the end of the selection?
fr: Texte non trouvé.
    Chercher depuis la fin de la sélection ?

en: Not found: %s
fr: Pas trouvé: %s

en: Find in files
fr: Trouver dans les fichiers

en: Please wait while searching inside the files...
fr: Veuillez patienter pendant la recherche dans les fichiers ...

en: not found in %d files
fr: pas trouvé dans %d fichiers

en: Tabs at top
fr: Onglets en haut

en: Tabs at bottom
fr: Onglets en bas

en: Open files list
fr: Ouvrir la liste de fichiers

en: Select directory
fr: Sélectionner un répertoire

en: File:
fr: Fichier :

en: Keep this as a relative path?
fr: Conserver ceci comme un chemin relatif ?

en: Select executable
fr: Sélectionner l'exécutable

en: Select working directory
fr: Sélectionner le répertoire de travail

en: Are you sure you want to remove this file?
fr: Etes-vous sûr de vouloir supprimer ce fichier ?

en: Remove file
fr: Supprimer le fichier

en: Add additional output file
fr: Ajouter un fichier de sortie supplémentaire

en: Edit additional output file
fr: Editer le fichier de sortie supplémentaire

en: Add external dependency file
fr: Ajouter un fichier de dépendances externes

en: Edit external dependency file
fr: Editer le ficher de dépendances externes

en: Code::Blocks workspace files
fr: Fichiers d'espace de travail de Code::Blocks

en: Code::Blocks project files
fr: Fichiers de projet Code::Blocks

en: Bloodshed Dev-C++ project files
fr: Fichiers de projet Blooshed Dev-C++

en: MS Visual C++ 6.0 project files
fr: Fichiers de projet MS Visual C++ 6.0

en: MS Visual Studio 7.0+ project files
fr: Fichiers de projet MS Visual Studio 7.0+

en: MS Visual C++ 6.0 workspace files
fr: Fichier d'espace de travail MS Visual C++ 6.0

en: MS Visual Studio 7.0+ solution files
fr: Fichiers solution de MS Visual Studio 7.0+

en: All files (*.*)|*.*
fr: Tous les fichiers (*.*)|*.*

en: All files (*)|*
fr: Tous les fichiers (*)|*

en: Headers
fr: En-têtes

en: Resources
fr: Ressources

en: Select search path
fr: Sélectionner le répertoire de recherche

en: Manager initialized
fr: Gestionnaire initialisé

en: The build is in progress. Are you sure you want to abort it?
fr: La construction est en cours. Etes vous sûr de vouloir l'annuler ?

en: Abort build?
fr: Annuler la construction ?

en: Code::Blocks Debug
fr: Code::Blocks Débogage

en: WARNING
fr: AVERTISSEMENT

en: ERROR
fr: ERREUR

en: Batch build
fr: Génération en tâche de fond

en: Show/hide
fr: Montrer/cacher

en: Select configurations to import:
fr: Sélectionner des configurations à importer :

en: removed %s from %s
fr: retiré %s de %s

en: Do you want the imported projects to use the default compiler?
    (If you answer No, you will be asked for each and every project which compiler to use...)
fr: Voulez vous que les projets importés utilisent le compilateur par défaut? 
    (Si vous répondez Non, on vous demandera quel compilateur utiliser pour chaque projet...)

en: Do you want to import all configurations (e.g. Debug/Release) from the imported projects?
    (If you answer No, you will be asked for each and every project which configurations to import...)
fr: Voulez-vous importer toutes les configurations (c.à.d. Debug/Release) depuis les projets importés ?
    (Si vous réponder Non, il vous sera demandé pour chaque projet quelles configurations importer ...)

en:  workspace
fr:  espace de travail

en: Selected:
fr: Sélectionné :

en: Enter a selection wildcard
    (e.g. "dlg*.cpp" would select all files starting with "dlg" and ending in ".cpp")
    Separate multiple masks with ";":
fr: Entrer un joker de sélection
    (c.à.d. "dlg*.cpp" va sélectionner tous les fichiers commençant par "dlg" et se terminant par ".cpp")
    Séparer les masques par ";"  :

en: Wildcard selection
fr: Joker de sélection

en: Do you want to clear the previous selections?
fr: Voulez-vous effacer les sélections précédentes ?

en: <All categories>
fr: <Toutes catégories>

en: Couldn't open script:
fr: Ne peux pas ouvrir le script :

en: Edit this wizard's script
fr: Editer ce script d'assistant

en: Edit global registration script
fr: Editer le script d'enregistrement global

en: Any changes you make to the global wizard registration script will take effect after you restart Code::Blocks.
fr: Tous changement apporté au script de l'assistant d'enregistrement global ne prendra effet qu'après que vous ayez redémarré Code::Blocks.

en: When you edit a wizard's script, you actually edit a copy of it which is automatically placed inside your user configuration directory.
    This means that if a new version of the script is released, Code::Blocks will still use your customized script, not the globally installed version.
    
    These customized wizard scripts are coloured red just to remind you that they are exactly that: customized scripts.
    So, if you update your Code::Blocks copy and find that an updated wizard's behaviour doesn't change, check if you have customized it. If you have, the only way to re-enable the globally installed script is to remove the customized one.
    
    On this computer, the customized scripts are located under:
fr: Quand vous éditez un script d'assistant, vous éditez en fait une copie qui est automatiquement placée dans votre répertoire de configuration utilisateur.
    Cela veut dire qu'une nouvelle version du script est réalisée, Code::Blocks utilisera votre scipt personnalisé et non la version glabalement installée.
    
    Ces scipts d'assistant personnalisés sont colorés en rouge juste pour vous rapeller qu'il s'agit de script personnalisé.
    Ainsi, si vous mettez à jour Code::Blocks et que le comportement d'un script mis à jour ne change pas, vérifiez si vous ne l'avez pas personnalisé. Si c'est le cas, le seul moyen de réactiver le script globalement installé est de retirer celui qui est personnalisé.
    
    Sur cet ordinateur, les scripts personnalisés sont situés dans :

en: Help
fr: Aide

en: Found %d plugins
fr: Trouvé: %d extensions

en: One or more plugins were not loaded.
    This usually happens when a plugin is built for
    a different version of the Code::Blocks SDK.
    Check the application log for more info.
    
    List of failed plugins:
fr: Une ou plusieurs extensions n'étaient pas chargées.
    Cela arrive généralement quand une extension est faite pour
    une version différente du SDK  de Code::Blocks.
    
    Liste des extensions en défaut :

en: SDK version mismatch for %s (%d.%d.%d). Expecting %d.%d.%d
fr: Version de SDK ne convenant pas pour  %s (%d.%d.%d). Attendu %d.%d.%d

en: Plugin "%s" failed to load last time Code::Blocks was executed.
    Do you want to disable this plugin from loading?
fr: L'extension "%s" n'a pas pu être chargée la dernière fois que Code::Blocks a été exécuté.
    Voulez vous désactiver le chargement de cette extension ?

en: Plugin "%s" failed to load...
    Do you want to disable this plugin from loading next time?
fr: L'extension "%s" n'a pas pu être chargé...
    Voulez vous désactiver le chargement de cette extension la prochaine fois ?

en: Cannot add project '%s' as a dependency to '%s' because this would cause a circular dependency error...
fr: Ne peut pas ajouter le projet '%s' comme dépendance à '%s' parce que cela causerait une erreur de dépendance circulaire ...

en: Options for
fr: Options pour

en: Default:
fr: Défaut :

en: Project file format is newer/unknown
fr: Le format du fichier projet est nouveau/inconnu

en: This project file was saved with a newer version of Code::Blocks.
    Will try to load, but you should make sure all the settings were loaded correctly...
fr: Ce fichier de projet a été sauvegardé avec un nouveau numéro de version de Code::Blocks.
    Essai de chargement, mais vous devez vous assurer que tous les paramètres ont été chargés correctement ...

en: 1.4 to 1.5: added virtual build targets.
fr: 1.4 à 1.5: Cibles de construction virtuelles ajoutées.

en: 1.3 to 1.4: changed the way custom file build commands are stored (no auto-conversion).
fr: 1.3 à 1.4 : changement de la manière dont les fichiers personnalisés de commandes de construction sont stockés (Pas de conversion automatique).

en: Project file format is older (%d.%d) than the current format (%d.%d).
    The file will automatically be upgraded on save.
    But please read the following list of changes, as some of them might not automatically convert existing (old) settings.
    If you don't understand what a change means, you probably don't use that feature so you don't have to worry about it.
    
    List of changes:
fr: Le fichier de projet est plus ancien (%d.%d) que le format actuel (%d.%d).
    Le fichier sera automatiquement mis à niveau lors de la sauvegarde.
    Mais SVP lisez la liste des changements ci-dessous, car certains ne permettent pas une conversion automatique des (anciens) paramètres existants.
    Si vous ne comprenez pas à quoi correspond un changement, vous n'utilisez probablement pas cette fonctionnalité et vous n'avez pas à vous en inquiéter.
    
    Liste des changements :

en: Project file format changed
fr: Le format du fichier projet a changé

en: Project "%s" was saved with an earlier version of Code::Blocks.
    In the current version, link libraries are treated separately from linker options.
    Do you want to auto-detect the libraries "%s" is using and configure it accordingly?
fr: Le projet "%s" a été sauvegardé avec une version précédente de Code::Blocks.
    Dans la version actuelle, les bibliothèques de liens sont traitées séparement des options de l'éditeur de liens.
    Voulez-vous détecter automatiquement les bibliothèques "%s" utilisées et les configurer conformément ?

en: The defined compiler for %s cannot be located. Please choose the compiler you want to use:
fr: Le compilateur par défaut pour %s ne peut pas être localisé. Veuillez choisir le compilateur que vous voulez utiliser:

en: Setting to default compiler...
fr: Paramètrage du compilateur par défaut ...

en: Projects
fr: Projets

en: Goto file...	Alt-G
fr: Aller dans le fichier...	Alt-G

en: Add files...
fr: Ajouter des fichiers ...

en: Add files to the project
fr: Ajouter des fichiers au projet

en: Add files recursively...
fr: Ajouter des fichiers récursivement ...

en: Add files recursively to the project
fr: Ajouter des fichiers récursivement au projet

en: Remove files...
fr: Enlever des fichiers ...

en: Remove files from the project
fr: Enlever des fichiers du projet

en: Move project up	Ctrl-Shift-Up
fr: Déplacer le projet vers le haut	Ctrl-Shift-Up

en: Move project up in project tree
fr: Monter le projet dans l'arbre des projets

en: Move project down	Ctrl-Shift-Down
fr: Déplacer le projet vers le bas	Ctrl-Shift-Down

en: Move project down in project tree
fr: Descendre le projet dans l'arbre des projets

en: Activate prior project	Alt-F5
fr: Activer le projet antérieur	Alt-F5

en: Activate prior project in open projects list
fr: Activer le projet précédent dans la liste des projets ouverts

en: Activate next project	Alt-F6
fr: Activer le projet suivant	Alt-F6

en: Activate next project in open projects list
fr: Activer le projet suivant dans la liste des projets ouverts

en: Categorize by file types
fr: Catégoriser par type de fichiers

en: Display folders as on disk
fr: Afficher les dossiers tels que sur le disque

en: Edit file types && categories...
fr: Editer les types et catégories de fichier ...

en: Project tree
fr: Arbre des projets

en: Set &programs' arguments...
fr: Initialisation des arguments du &programme ...

en: Set execution parameters for the targets of this project
fr: Choisir les paramètres d'exécution pour les cibles de ce projet

en: Activate project
fr: Activer le projet

en: Add new virtual folder
fr: Ajouter un nouveau répertoire virtuel

en: Delete this virtual folder
fr: Supprimer ce répertoire virtuel

en: Switch to %s
fr: Basculer vers %s

en: Close %s
fr: Fermer %s

en: Open %s
fr: Ouvrir %s

en: Internal editor
fr: Editeur interne

en: Open with...
fr: Ouvrir avec...

en: Rename file...
fr: Renommer le fichier ...

en: Remove file from project
fr: Enlever le fichier du projet

en: Remove %s*
fr: Enlever %s*

en: Rename workspace
fr: Renommer l'espace de travail

en: Save workspace as...
fr: Enregistrer l'espace de travail sous ...

en: Deactivating the compiler plugin is most unwise.
    
    If you intend to open a project, you have to re-activate the compiler plugin first.
fr: Il n'est pas recommandé de désactiver l'extension de compilation.
    
    Si vous avez l'intention d'ouvrir un projet, vous devez tout d'abord ré-activer l'extension de compilation.

en: Project file already exists.
    Are you really sure you want to OVERWRITE it?
fr: Le fichier projet %s existe déjà.
    Voulez vous vraiment l'écraser ?

en: Project '%s' is modified...
    Do you want to save the changes?
fr: Le projet '%s' a été modifié...
    Voulez vous enregistrer les changements ?

en: Workspace
fr: Espace de travail

en: Loading workspace...
fr: Chargement de l'espace de travail...

en: Workspace '%s' is modified. Do you want to save it?
fr: L'espace de travail '%s' a été modifié. Voulez-vous enregistrer les modifications ?

en: Project Manager
fr: Gestionnaire de Projets

en: Please wait while adding files to project...
fr: Veuillez patienter pendant que des fichiers sont ajoutés au projet ...

en: Select the target:
fr: Sélectionner la cible :

en: Project targets
fr: Cibles du projet

en: Select the targets this file should belong to:
fr: Sélectionner les cibles auxquelles ce fichier devrait appartenir :

en: Could not open the file '%s'.
    The file does not exist.
fr: Ne peut pas ouvrir le fichier '%s'.
    Le fichier n'existe pas.

en: Failed to open '%s'.
fr: Echec de l'ouverture de '%s'

en: Could not open file '%s'.
    No handler registered for this type of file.
fr: Ne peut pas ouvrir le fichier '%s'.
    Pas de gestionnaire enregistré pour ce type de fichier.

en: Could not open file '%s'.
    The registered handler (%s) could not open it.
fr: Ne peut pas ouvrir le fichier '%s'.
    Le gestionnaire enregistré (%s) ne peut pas l'ouvrir.

en: Please enter the new name for the workspace:
fr: Veuillez entrer le nouveau nom de l'espace de travaille :

en: Select the files to add to the project:
fr: Sélectionner les fichiers à ajouter au projet :

en: Add files to project...
fr: Ajouter des fichiers au projet ...

en: Select files to remove from %s:
fr: Selectionner les fichiers à enlever de %s :

en: Are you sure you want to remove these files from the project?
fr: Etes vous sûr de vouloir enlever ces fichiers du projet ?

en: Are you sure you want to recursively remove from the project all the files under this folder?
fr: Etes vous sûr de vouloir enlever récursivement du projet tous les fichier de ce répertoire ?

en: Select file...
fr: Sélectionnez un fichier ...

en: Please select file to open:
fr: Veuillez sélectionner un fichier à ouvrir :

en: Please enter the new virtual folder path:
fr: Entrez le nouveau chemin de répertoire virtuel :

en: New virtual folder
fr: Nouveau répertoire virtuel

en: Enter the new build target name:
fr: Entrez la nouveau nom de la cible de génération :

en: New build target
fr: Nouvelle cible de construction

en: The new target could not be added...
fr: La nouvelle cible ne peut pas être ajoutée ...

en: Could not locate target...
fr: La cible ne peut pas être localisée ...

en: Change the build target name:
fr: Changer le nom de la cible de construction :

en: Rename build target
fr: Renommer la cible de construction

en: Enter the duplicated build target's name:
fr: Entrez le nom de lq cible de construction dupliquée :

en: Duplicate build target
fr: Dupliquer la cible de construction

en: Failed to duplicate this build target...
fr: Echec de duplication de cette cible de construction ...

en: Are you sure you want to delete build target "%s"?
fr: Etes vous sûr de vouloir supprimer la cible de construction "%s" ?

en: Create project from target confirmation
fr: Confirmation de création de projet à partir d'une cible

en: This project will be saved before exporting the build target.
    Are you sure you want to export the selected build target to a new project?
fr: Ce projet sera enregistré avant l'exportation de la cible de construction.
    Etes vous sûr de vouloir exporter les cibles de construction sélectionnés vers un nouveau projet ?

en: New project created succesfully!
fr: Nouveau projet créé avec succès !

en: Select output filename
fr: Sélectionner le nom de fichier de sortie

en: A target with this name already exists in this project!
fr: Une cible avec ce nom existe déjà dans ce projet !

en: A virtual target with this name already exists in this project!
fr: Une cible virtuelle avec ce nom existe déjà dans ce projet !

en: The name contains at least one invalid character:
fr: Le nom contient au moins un caractère incorrect :

en: Invalid build script:
fr: Script de construction invalide :

en: First seen in:
fr: Vu pour la première fois dans :

en: All scripts seem to be valid!
fr: Tous les scripts semblent être valides !

en: Select script file
fr: Sélectionner un fichier script

en: Script files (*.script)|*.script
fr: Fichiers script (*.script)|*.script

en: Enter the new group name:
fr: Saisissez le nouveau nom de groupe :

en: New group
fr: Nouveau groupe

en: Rename the group:
fr: Renommer le groupe :

en: Edit group
fr: Editer le groupe

en: Are you sure you want to delete the group "%s"?
fr: Etes vous sûr de vouloir supprimer le groupe "%s" ?

en: Script compile error
fr: Erreur de compilation du script

en: Script run error
fr: Erreur d'exécution du script

en: Script errors
fr: Erreurs de script

en: Compilers auto-detection
fr: Auto-détection des compilateurs

en: Set as default
fr: Définir comme défaut

en: Default compiler:
fr: Compilateur par défaut

en: User-defined tools
fr: Outils définis par l'utilisateur

en: Move &up
fr: Déplacer vers le &haut

en: Move &down
fr: Déplacer vers le &bas

en: &Add
fr: &Ajouter

en: &Remove
fr: &Enlever

en: Confirm replace
fr: Confirmer remplacement

en: Replace this occurrence?
fr: Remplacer cette occurence ?

en: &All
fr: &Tout

en: Confirm replace multiple
fr: Confirmer remplacement multiple

en: Replace this occurrence?
fr: Remplacer cette occurrence ?

en: &All in this file
fr: &Tout dans ce fichier

en: &Skip this file
fr: &Passer ce fichier

en: Edit order
fr: Editer l'ordre

en: Move up
fr: Déplacer vers le haut

en: Move down
fr: Déplacer vers le bas

en: Edit array
fr: Editer la série

en: &Delete
fr: &Supprimer

en: Edit keywords
fr: Editer les mots-clés

en: Set:
fr: Ensemble :

en: Keywords:
fr: Mots-clés :

en: Edit pair
fr: Editer la paire

en: Key:
fr: Clé :

en: Value:
fr: Valeur :

en: Edit path
fr: Editer le chemin

en: Directory:
fr: Répertoire :

en: Browse
fr: Parcourir

en: Edit tool
fr: Outil d'édition

en: Executable:
fr: Exécutable :

en: Parameters:
fr: Paramètres :

en: Working directory:
fr: Répertoire de travail :

en: Launching options
fr: Options de lancement

en: Launch tool in a new console window and wait for a keypress when done
fr: Lancer l'outil dans une nouvelle fenêtre de console puis attendre qu'une touche soit pressée

en: Launch tool hidden with standard output redirected
fr: Lancer l'outil caché avec les sorties standard redirigées

en: Launch tool visible (without output redirection)
fr: Lancer l'outil visible (sans redirection de sortie)

en: Launch tool visible detached (without output redirection)
fr: Lancer l'outil visible et détaché (sans redirection de sortie)

en: You can use the following macros:
    
    ${PROJECT_FILENAME}
    ${PROJECT_NAME}
    ${PROJECT_DIR}
    ${ACTIVE_EDITOR_FILENAME}
    ${ALL_PROJECT_FILES}
    ${MAKEFILE}
fr: Vous pôuvez utiliser les macros suivantes:
    
    ${PROJECT_FILENAME}
    ${PROJECT_NAME}
    ${PROJECT_DIR}
    ${ACTIVE_EDITOR_FILENAME}
    ${ALL_PROJECT_FILES}
    ${MAKEFILE}

en: Font
fr: Police

en: Choose
fr: Choisir

en: Default encoding when opening files:
fr: Encodage par défaut pour l'ouverture de fichiers :

en: TAB options
fr: Options de tabulation

en: Use TAB character
fr: Utiliser le caractère TAB

en: TAB indents
fr: Indentation avec TAB

en: TAB size in spaces:
fr: Taille en espaces de TAB :

en: End-of-line options
fr: Options de fin de ligne

en: Show end-of-line chars
fr: Montrer le caractère de fin de ligne

en: Strip trailing blanks
fr: Retirer les espaces de fin de ligne

en: End files with blank line
fr: Terminer les fichiers avec une ligne vide

en: Ensure consistent EOLs
fr: S'assurer des EOLS corrects

en: End-of-line mode:
fr: Mode fin-de-ligne :

en: Indent options
fr: Options d'indentation

en: Auto indent
fr: Indentation automatique

en: Smart indent
fr: Indentation intelligente

en: Backspace unindents
fr: Backspace désindente

en: Show indentation guides
fr: Montrer les guides d'indentation

en: Show spaces:
fr: Montrer les espaces :

en: No
fr: Non

en: Always
fr: Toujours

en: Only after indent
fr: Seulement après indentation

en: Other options
fr: Autres options

en: Word wrap
fr: Retour à la ligne

en: Show line numbers
fr: Afficher les numéros de ligne

en: Highlight line under caret
fr: Surligner la ligne sous le curseur

en: Editor title is the file's
fr: Le titre de l'éditeur est celui du fichier

en: name only (no path information)
fr: nom seulement (sans information de chemin)

en: relative filename (to the project file)
fr: nom de fichier relatif (au fichier de projet)

en: Find options
fr: Options de recherche

en: Auto-wrap search when EOF reached
fr: Revenir automatiquement au début quand la fin du fichier est atteinte

en: Enable folding
fr: Activer le pliage

en: Fold options
fr: Options de pliage

en: Fold preprocessor commands
fr: Commandes du préprocesseur de pliage

en: Fold comments
fr: Commentaires de pliage

en: Fold XML
fr: Fermer le XML

en: Fold all on file open
fr: Plier tout sur le fichier ouvert

en: Margins and caret
fr: Marges et curseur

en: Left margin
fr: Marge de gauche

en: Width for line numbers (in chars):
fr: Largeur pour les numéros de ligne (en caractères) :

en: Dynamic setting
fr: Réglage dynamique

en: Add/remove breakpoints by left-clicking
fr: Ajouter/Supprimer des points d'arrêts en cliquant à gauche

en: Right margin
fr: Marge de droite

en: Right margin hint:
fr: Indication de marge droite :

en: None
fr: Aucun

en: Visible line
fr: Ligne visible

en: Highlight text beyond margin
fr: Surligne le texte au-dela de la marge

en: Colour:
fr: Couleur:

en: Hint column:
fr: Indication de colonne :

en: Caret
fr: Curseur

en: Width:
fr: Largeur:

en: Period (in milliseconds):
fr: Periode (en millisecondes) :

en: Syntax highlighting
fr: Coloration syntaxique

en: Colour theme:
fr: Thème de couleur :

en: Add
fr: Ajouter

en: Rename
fr: Renommer

en: Syntax highlighting for:
fr: Surlignage syntaxique pour :

en: Filemasks...
fr: Masques de fichiers ...

en: Keywords...
fr: Mots-clés ...

en: Foreground:
fr: Avant plan :

en: Background:
fr: Arrière-plan :

en: Bold
fr: Gras

en: Italics
fr: Italiques

en: Underlined
fr: Souligné

en: Reset defaults
fr: Revenir "par défaut"

en: Abbreviations
fr: Abréviations

en: Auto-complete has nothing to do with the code-completion plugin.
fr: Auto-compléter n'a rien a avoir avec l'extension de code-complétion

en: It is invoked by typing one of the keywords below and pressing Ctrl-J.
fr: C'est invoqué en tapant un des mots-clés ci-desous et en appuyant sur Ctrl-J.

en: It then replaces the typed keyword with the corresponding code.
fr: Puis ça remplace le mot-clé tapé par le code correspondant.

en: Notes:
fr: Notes :

en: * If you put a | (pipe) symbol in the code, the caret will be placed there.
fr: * Si vous mettez un symbole | (pipe) dans le code, le curseur sera placé là.

en: * You can put macros in the code, like $(my macro).
fr: * Vous pouvez mettre des macros dans le code, comme $(ma macro).

en:   You will be asked for the macro substitution value, when auto-completing.
fr:   On vous demandera la valeur de substitution par macro, pendant l'auto-complétion.

en: Keyword/code pairs
fr: Paires de mots-clés/code

en: Code:
fr: Code :

en: Default code
fr: Code par défaut

en: Type of file:
fr: Type de fichier :

en: C/C++ Source File
fr: Fichier source C/C++

en: C/C++ Header File
fr: Fichier en-tête C/C++

en: The text you enter here, will appear on every new file (of the selected file-type) you create...
fr: Le texte que vous entrez ici apparaîtra sur tous les nouveaux fichiers (de ce type là) que vous créez...

en: External dependencies
fr: Dépendances externes

en: Additional output files
fr: Fichiers de sortie supplémentaires

en: External dependency files
fr: Fichiers de dépendance externes

en: If the target's output, or any of the additional files, is older than any of the external dependencies,
    a target re-link is forced.
fr: Si les fichiers de sortie ou n'importe quel autre fichier additionnel sont plus vieux que n'importe quel fichier de dépendance externe,
    une re-édition de liens de la cible sera faite d'office.

en: &Close
fr: &Fermer

en: &Text to search for:
fr: &Texte à chercher :

en: Whole &word
fr: Mot &Complet

en: St&art word
fr: Mot de &départ

en: Match &case
fr: &Respecter la casse

en: Regular e&xpression
fr: &Expression régulière

en: &Up
fr: &Haut

en: &Down
fr: &Bas

en: Origin
fr: Origine

en: &From cursor
fr: À partir du &curseur

en: &Entire scope
fr: Portée &entière

en: Scope
fr: Portée

en: &Selected text
fr: T&exte sélectionné

en: &Delete old Search results
fr: &Supprimer les anciens résultats de recherche

en: &Project files
fr: Fichiers &projet

en: &Open files
fr: &Ouvrir fichiers

en: Search path (below)
fr: Chercher le chemin (ci-dessous)

en: Workspace files
fr: Fichiers d'espace de travail

en: Search path
fr: Chercher le chemin

en: Path:
fr: Chemin :

en: Mask:
fr: Masque :

en: Example mask: *.cpp;*.h
fr: Exemple de masque: *.cpp;*.h

en: Recurse subdirectories
fr: Inclure les sous-dossiers

en: Hidden files
fr: Fichiers cachés

en: &Find
fr: &Trouver

en: Multiple selection
fr: Sélection multiple

en: Select items:
fr: Sélectionner les éléments :

en: Wildcard select
fr: Caractère générique choisi

en: Toggle selection
fr: Basculer la sélection

en: Deselect All
fr: Dé-sélectionner tout

en: Selected: 0
fr: Sélectionné: 0

en: Global Variable Editor
fr: Editeur de Variables Globales

en: Current Set:
fr: Ensemble courant :

en: default
fr: Défaut

en: Current Variable:
fr: Variabler courante :

en: Builtin fields
fr: Champs de construction

en: User-defined fields
fr: Champs définis par l'utilisateur

en: the base member is mandatory
fr: Le membre de base est requis

en: Select...
fr: Sélectionner ...

en: Please select:
fr: Veuillez sélectionner :

en: New from template
fr: Nouveau à partir d'un modèle

en: Category:
fr: Catégorie :

en: Build targets
fr: Cibles de construction

en: Files
fr: Fichiers

en: User templates
fr: Modèles utilisateur

en: * To create a user template, create a project the way you want it
       and click "Project->Save project as user-template" in main menu bar.
fr: * Pour créer un modèle utilisateur, créez un projet de la manière désirée
       et cliquez sur "Projet/Enregistrer projet comme un modèle utilisateur" dans la barre de menu principale.

en: * To delete a user template, delete the similarly named folder created
       in %APPDATA%\codeblocks\UserTemplates (for Windows) or
       ~/.codeblocks (for other platforms).
fr: * Pour supprimer un modèle utilisateur, supprimez le dossier de même nom
       dans %APPDATA%\codeblocks\UserTemplates (pour Windows)
       ou ~/.codeblocks (pour les autres plateformes).

en:    Please note the dot (.) in front of "codeblocks"!
fr:    Veuillez noter le point (.) devant « codeblocks » !

en: &Go
fr: &Valider

en: View as
fr: Voir comme

en: Large icons
fr: Grandes icônes

en: List
fr: liste

en: Why are some wizards marked in red?
fr: Pourquoi certains assistants sont-ils marqués en rouge ?

en: 1. Select a wizard type first on the left
fr: 1. Sélectionnez d'abord un type d'assistant sur votre gauche

en: 2. Select a specific wizard from the main window (filter by categories if needed)
fr: 2. Sélectionnez un assistant spécifique à partir de la fenêtre principale (filtré par catégories si nécessaire)

en: 3. Press Go
fr: 3. Cliquez sur Valider

en: Configure plugins
fr: Configurer les extensions

en: Available plugins:
fr: Extensions disponibles :

en: Put a checkmark on those plugins that should be auto-loaded on startup.
fr: Cochez les extensions qui doivent êtres chargées automatiquement au démarrage.

en: Changes will take effect after restarting Code::Blocks.
fr: Les changements prendront effet au prochain démarrage.

en: Setup project dependencies
fr: Définir les dépendances du projet

en: Project:
fr: Projet:

en: Depends on:
fr: Dépend de :

en: Categories & file types
fr: Catégories et types de fichier

en: Categories:
fr: Catégories:

en: File masks for selected category:
fr: Masques de fichier pour les catégories sélectionnées:

en: Project/targets options
fr: Options de projet/cible

en: Title:
fr: Titre:

en: Filename:
fr: Nom du fichier :

en: Makefile:
fr: Makefile :

en: This is a custom Makefile
fr: Ceci est un Makefile non standard

en: (the file must exist, no Makefile will be auto-generated)
fr: (le fichier doit exister; aucun Makefile ne sera généré automatiquement)

en: Precompiled headers:
fr: Entêtes précompilés :

en: Strategy
fr: Stratégie

en: Generate PCH in a directory alongside original header
fr: Générer le PCH dans le même répertoire que le fichier d'en-tête d'origine

en: Generate PCH in the object output dir
fr: Générer le PCH dans le répertoire de sortie des objets

en: Generate PCH alongside original header (default)
fr: Générer le PCH parallèlement à l'en-tête originale (Par défaut)

en: If you change the strategy used for PCH generation,
fr: Si vous changez de stratégie pour la génération de PCH,

en: please delete the old PCH file (or directory) manually to avoid conflicts...
fr: veuillez supprimer l'ancien fichier (ou répertoire) PCH manuellement pour éviter les conflits ...

en: Project's dependencies...
fr: Dépendances du projet ...

en: Project's build options...
fr: Options de génération du projet ...

en: Targets
fr: Cibles

en: Duplicate
fr: Dupliquer

en: Virtual targets...
fr: Cibles virtuelles ...

en: Dependencies...
fr: Dépendances ...

en: Re-order...
fr: Réordonner ...

en: Build options...
fr: Options de construction ...

en: Create project
    from target...
fr: Créer un projet
    à partir de la cible ...

en: Selected build target options
fr: Options de la cible de génération sélectionnée

en: Type:
fr: Type :

en: GUI application
fr: Application d'interface utilisateur

en: Console application
fr: Application console

en: Static library
fr: Librairie statique

en: Dynamic library
fr: Librairie dynamique

en: Commands only
fr: Commandes uniquement

en: Pause when execution ends
fr: Pause à la fin de l'exécution

en: Pause with "Press any key" when execution ends (only when executed from inside Code::Blocks)
fr: Pause avec "Appuyez sur une touche pour continuer" quand l'exécution se termine (seulement quand l'exécution se fait depuis Code::Blocks)

en: Output filename:
fr: Nom du fichier de sortie :

en: Execution working dir:
fr: Répertoire de travail pour l'exécution:

en: Objects output dir:
fr: Répertoire de sortie des fichiers "objets" :

en: Build this target with "All"
fr: Construire cette cible avec "Tout"

en: Build this target when building the whole project.
    If no target is marked to be built, the targets resemble MSVC configurations.
fr: Construire cette cible lors de la construction du projet entier.
    Si aucune cible n'est marquée comme à construire, les cibles ressemblent à des configurations MSVC.

en: Create .DEF exports file
fr: Créer le fichier d'exportation .DEF

en: Create import library
fr: Créer une librairie d'importation

en: Selected build target files:
fr: Fichiers-cibles sélectionnés :

en: Toggle checkmarks
fr: Inverser les marques de contrôle

en: Selected file properties
fr: Propriétés du fichier sélectionné

en: Project overview:
fr: Aperçu du projet :

en: Validate all attached scripts
fr: Valider tous les scripts attachés

en: Attached build scripts:
fr: Scripts de construction attachés :

en: Remove
fr: Enlever

en: Project file options
fr: Options du fichier de projet

en: General
fr: Général

en: Compile file
fr: Compiler le fichier

en: Link file
fr: Lier le fichier

en: Belongs in targets:
fr: Appartient aux cibles :

en: Priority weight:
fr: Poids des priorités:

en: Lower weight means higher priority (order of compiling)
fr: Un poids plus faible signifie une plus grande priorité (ordre de compilation)

en: In Project :
fr: Dans le Projet:

en: FileName (absolute) :
fr: Nom de fichier (absolu) :

en: FileName (relative) :
fr: Nom de fichier (relatif) :

en: Total Lines :
fr: Total des lignes :

en: Empty Lines :
fr: Lignes Vides :

en: Actual Code Lines :
fr: Vraies Lignes de Code :

en: File Size :
fr: Taille du fichier :

en: Comment Lines :
fr: Lignes de Commentaire :

en: Included files :
fr: Fichiers Inlcus :

en: File's date/time stamp :
fr: Tampon de date/heure du fichier :

en: Advanced
fr: Avancé

en: Compiler variable:
fr: Variable du compilateur :

en: Object file:
fr: Fichier objet :

en: Custom build
fr: Génération personnalisée

en: For this compiler:
fr: Pour ce compilateur :

en: Use custom command to build this file:
fr: Utiliser les commandes personnalisées pour générer ce fichier :

en: You can use the same macros as those in advanced compiler options.
fr: Vous pouvez utiliser les mêmes macros que celles dans les options avancées du compilateur.

en: Please, don't change anything unless you really know what you 're doing.
    You could *really* mess-up Code::Blocks' Build System...
fr: Veuillez ne rien changer à moins d'être sûr de vraiment savoir ce que vous faites.
    Vous pourriez *vraiment* désorganiser le système de génération de Code::Blocks ...

en: &Replace with:
fr: &Remplacer par :

en: Select target
fr: Sélectionner la cible

en: This target provides the project's main executable
fr: Cette cible fournit l'exécutable principal du projet

en: Program arguments:
fr: Arguments du programme:

en: Host application:
fr: Application hôte :

en: Virtual build targets
fr: Cibles de construction

en: Build targets contained
fr: Cibles de construction contenues

en: Select host application
fr: Sélectionner l'pplication hôte :

en: Executable files (*.exe)|*.exe
fr: Fichiers exécutable (*.exe)|*.exe

en: Choose a directory to create the new project
fr: Choisissez un répertoire pour créer le nouveau projet

en: Some files could not be loaded with the template...
fr: Certains fichiers ne peuvent pas être chargés avec le modèle ...

en: User-template saved succesfuly but no project file exists in it!
fr: Modèle personnalisé sauvegardé avec succès mais ne contenant pas de fichier projet !

en: If you want, you can change the project's filename here (without extension):
fr: Si vous voulez, vous pouvez changer le nom du fichier de projet ici (sans extension):

en: Change project's filename
fr: Changer le nom du fichier de projet

en: Could not save project and/or all its files. Aborting...
fr: Ne peut pas enregistrer le projet et/ou tous ses fichiers. Annulation ...

en: Couldn't create directory for user templates:
fr: Ne peut pas créer un répertoire pour les modèles utilisateur :

en: Enter a title for this template
fr: Entrez un titre pour ce modèle

en: Enter title
fr: Entrez un titre

en: You have another template with the same title.
    Please choose another title...
fr: Vous avez un autre modèle avec le même titre.
    Veuillez choisir un autre titre ...

en: Failed to create the directory for the project file!
fr: Echec de création du répertoire pour le fichier de projet !

en: Failed to copy the project file!
fr: Echec de copie du fichier de projet !

en: User-template saved succesfuly
fr: Modèle utilisateur enregistré avec succès

en: Some files could not be saved with the template...
fr: Certains fichiers ne peuvent pas être enregistrées avec le modèle ...

en: Another tool is currently executing.
    Please allow for it to finish before launching another tool...
fr: Un autre outil est en cours d'exécution.
    Veuillez l'autoriser à se terminer avant de lancer un autre outil ...

en: Launching tool '%s': %s (in %s)
fr: Lancement de l'outil '%s': %s (in %s)

en: Couldn't execute tool. Check the log for details.
fr: Ne peut pas exécuter l'outil. Regardez le log pour plus de détails.

en: Configured %d tools
fr: Outils %d configuré

en: &Configure tools...
fr: &Configurer les outils ...

en: Add/remove user-defined tools
fr: Ajouter/enlever des outils définis par l'utilisateur

en: Could not execute
fr: Ne peut pas exécuter

en: In the currently active Set, Code::Blocks does not know
    the global compiler variable "%s".
    
    Please define it.
fr: Dans l'ensemble actuellement actif, Code::Blocks ne connait pas
    la variable de compilation globale "%s".
    
    Veuillez la définir.

en: Global Compiler Variables
fr: Variables de compilation globales

en: In the currently active Set, Code::Blocks does not know
    the following global compiler variables:
    %s
    
    Please define them.
fr: Dans l'ensemble actuellement actif, Code::Blocks ne connait pas
    les variables de compilation globales suivantes :
    %s
    
    Veuillez les définir.

en: Global compiler variables have been extended.
    
    You can now have several independent sets of GCVs,
    and variables can have user-defined members.
    
    Your existing configuration is being migrated
    and will be available as the "default" set.
fr: Les GCV (variables de compilation globales) ont étés étendues.
    
    Vous pouvez maintenant avoir plusieurs ensembles de GCV indépendants,
    et les variables peuvent avoir des membres définis par l'utilisateur.
    
    Votre configuration actuelle va migrer
    et sera disponible comme étant l'ensemble "default".

en: Please specify a name for the new clone:
fr: Veuillez entrer un nom pour le nouveau clone :

en: Clone Variable
fr: Variable clone :

en: Cowardly refusing to overwrite existing variable "%s".
fr: Refus d'écraser lâchement la variable existante "%s".

en: Clone Set
fr: Cloner l'ensemble

en: Cowardly refusing overwrite existing set "%s".
fr: Refus d'écraser lâchement l'ensemble existant "%s".

en: Delete the global compiler variable "%s" from this set?
fr: Supprimer la variable de compilation globale "%s" de cet ensemble ?

en: Delete Global Variable
fr: Supprimer la variable globale

en: Do you really want to delete
    the entire global compiler variable set "%s"?
    
    This cannot be undone.
fr: Êtes-vous sûr de vouloir effacer
    tout l'ensemble des variables de compilation globales "%s"?
    
    Ceci est irréversible.

en: Delete Global Variable Set
fr: Supprimer l'ensemble des variables globales

en: Please specify a name for the new variable:
fr: Veuillez un nom pour la nouvelle variable :

en: New Variable
fr: Nouvelle variable

en: Please specify a name for the new set:
fr: Veuillez saisir un nom pour le nouvel ensemble :

en: New Set
fr: Nouvel ensemble

en: Choose a location
fr: Choisissez un emplacement

en: Failed to setup this virtual build target.
    Check the debug log for more info...
fr: Impossible d'installer cette cible de construction virtuelle.
    Voyez le journal de débogage pour plus d'informations ...

en: Enter the new virtual build target name:
fr: Entrez le nom de la nouvelle cible virtuelle de construction :

en: New virtual build target
fr: Nouvelle cible de construction virtuelle

en: A virtual build target with this name already exists in this project!
fr: Une cible de construction virtuelle avec ce nom existe déjà dans ce projet !

en: A real build target with this name already exists in this project!
fr: Une cible de construction réelle avec ce nom existe déjà dans ce projet !

en: Edit virtual build target
fr: Editer la cible de construction virtuelle

en: Are you sure you want to remove this virtual build target?
fr: Etes-vous sûr de vouloir supprimer cette cible de construction virtuelle ?

en: Unable to open
fr: Impossible d'ouvrir

en: Opening WorkSpace
fr: Ouverture de l'espace de travail

en: Incorrect syntax of XRC resource: tool not within a toolbar!
fr: Syntaxe incorrecte pour la ressource XRC: l'outil n'est pas dans une barre d'outils !

en: can't have both toggleable and radion button at once
fr: on ne peut pas avoir à la fois un bouton à bascule et radio en même temps

en: Incorrect syntax of XRC resource: separator not within a toolbar!
fr: Syntaxe incorrecte de ressource XRC: le séparateur n'est pas dans une barre d'outils !

en: Select compiler
fr: Sélectionnez le compilateur

en: Replace this occurrence?
fr: Remplacer cette occurrence ?

en: Edit Path
fr: Editer le chemin

en: All files(*)|*
fr: Tous les fichiers(*)|*

en: This program is distributed under the GNU General Public License.
    Be sure to read it before using it.
    
    		   GNU GENERAL PUBLIC LICENSE
    
                           Version 2, June 1991
    
     Copyright (C) 1989, 1991 Free Software Foundation, Inc.
                              675 Mass Ave, Cambridge, MA 02139, USA
     Everyone is permitted to copy and distribute verbatim copies
     of this license document, but changing it is not allowed.
    
                                Preamble
    
      The licenses for most software are designed to take away your
    freedom to share and change it.  By contrast, the GNU General Public
    License is intended to guarantee your freedom to share and change free
    
    software--to make sure the software is free for all its users.  This
    General Public License applies to most of the Free Software
    Foundation's software and to any other program whose authors commit to
    using it.  (Some other Free Software Foundation software is covered by
    the GNU Library General Public License instead.)  You can apply it to
    your programs, too.
    
      When we speak of free software, we are referring to freedom, not
    price.  Our General Public Licenses are designed to make sure that you
    
    have the freedom to distribute copies of free software (and charge for
    this service if you wish), that you receive source code or can get it
    if you want it, that you can change the software or use pieces of it
    in new free programs; and that you know you can do these things.
    
      To protect your rights, we need to make restrictions that forbid
    anyone to deny you these rights or to ask you to surrender the rights.
    These restrictions translate to certain responsibilities for you if you
    
    distribute copies of the software, or if you modify it.
    
      For example, if you distribute copies of such a program, whether
    gratis or for a fee, you must give the recipients all the rights that
    you have.  You must make sure that they, too, receive or can get the
    source code.  And you must show them these terms so they know their
    rights.
    
      We protect your rights with two steps: (1) copyright the software, and
    (2) offer you this license which gives you legal permission to copy,
    
    distribute and/or modify the software.
    
      Also, for each author's protection and ours, we want to make certain
    that everyone understands that there is no warranty for this free
    software.  If the software is modified by someone else and passed on, we
    want its recipients to know that what they have is not the original, so
    that any problems introduced by others will not reflect on the original
    authors' reputations.
    
      Finally, any free program is threatened constantly by software
    
    patents.  We wish to avoid the danger that redistributors of a free
    program will individually obtain patent licenses, in effect making the
    program proprietary.  To prevent this, we have made it clear that any
    patent must be licensed for everyone's free use or not licensed at all.
    
      The precise terms and conditions for copying, distribution and
    modification follow.
    
                        GNU GENERAL PUBLIC LICENSE
       TERMS AND CONDITIONS FOR COPYING, DISTRIBUTION AND MODIFICATION
    
      0. This License applies to any program or other work which contains
    a notice placed by the copyright holder saying it may be distributed
    under the terms of this General Public License.  The "Program", below,
    refers to any such program or work, and a "work based on the Program"
    means either the Program or any derivative work under copyright law:
    that is to say, a work containing the Program or a portion of it,
    either verbatim or with modifications and/or translated into another
    
    language.  (Hereinafter, translation is included without limitation in
    the term "modification".)  Each licensee is addressed as "you".
    
    Activities other than copying, distribution and modification are not
    covered by this License; they are outside its scope.  The act of
    running the Program is not restricted, and the output from the Program
    is covered only if its contents constitute a work based on the
    Program (independent of having been made by running the Program).
    
    Whether that is true depends on what the Program does.
    
      1. You may copy and distribute verbatim copies of the Program's
    source code as you receive it, in any medium, provided that you
    conspicuously and appropriately publish on each copy an appropriate
    copyright notice and disclaimer of warranty; keep intact all the
    notices that refer to this License and to the absence of any warranty;
    and give any other recipients of the Program a copy of this License
    along with the Program.
    
    You may charge a fee for the physical act of transferring a copy, and
    you may at your option offer warranty protection in exchange for a fee.
    
      2. You may modify your copy or copies of the Program or any portion
    of it, thus forming a work based on the Program, and copy and
    distribute such modifications or work under the terms of Section 1
    above, provided that you also meet all of these conditions:
    
        a) You must cause the modified files to carry prominent notices
    
        stating that you changed the files and the date of any change.
    
        b) You must cause any work that you distribute or publish, that in
        whole or in part contains or is derived from the Program or any
        part thereof, to be licensed as a whole at no charge to all third
        parties under the terms of this License.
    
        c) If the modified program normally reads commands interactively
        when run, you must cause it, when started running for such
        interactive use in the most ordinary way, to print or display an
    
        announcement including an appropriate copyright notice and a
        notice that there is no warranty (or else, saying that you provide
        a warranty) and that users may redistribute the program under
        these conditions, and telling the user how to view a copy of this
        License.  (Exception: if the Program itself is interactive but
        does not normally print such an announcement, your work based on
        the Program is not required to print an announcement.)
    
    These requirements apply to the modified work as a whole.  If
    
    identifiable sections of that work are not derived from the Program,
    and can be reasonably considered independent and separate works in
    themselves, then this License, and its terms, do not apply to those
    sections when you distribute them as separate works.  But when you
    distribute the same sections as part of a whole which is a work based
    on the Program, the distribution of the whole must be on the terms of
    this License, whose permissions for other licensees extend to the
    
    entire whole, and thus to each and every part regardless of who wrote it.
    
    Thus, it is not the intent of this section to claim rights or contest
    your rights to work written entirely by you; rather, the intent is to
    exercise the right to control the distribution of derivative or
    collective works based on the Program.
    
    In addition, mere aggregation of another work not based on the Program
    with the Program (or with a work based on the Program) on a volume of
    a storage or distribution medium does not bring the other work under
    
    the scope of this License.
    
      3. You may copy and distribute the Program (or a work based on it,
    under Section 2) in object code or executable form under the terms of
    Sections 1 and 2 above provided that you also do one of the following:
    
        a) Accompany it with the complete corresponding machine-readable
        source code, which must be distributed under the terms of Sections
        1 and 2 above on a medium customarily used for software interchange; or,
    
        b) Accompany it with a written offer, valid for at least three
    
        years, to give any third party, for a charge no more than your
        cost of physically performing source distribution, a complete
        machine-readable copy of the corresponding source code, to be
        distributed under the terms of Sections 1 and 2 above on a medium
        customarily used for software interchange; or,
    
        c) Accompany it with the information you received as to the offer
        to distribute corresponding source code.  (This alternative is
        allowed only for noncommercial distribution and only if you
    
        received the program in object code or executable form with such
        an offer, in accord with Subsection b above.)
    
    The source code for a work means the preferred form of the work for
    making modifications to it.  For an executable work, complete source
    code means all the source code for all modules it contains, plus any
    associated interface definition files, plus the scripts used to
    control compilation and installation of the executable.  However, as a
    special exception, the source code distributed need not include
    
    anything that is normally distributed (in either source or binary
    form) with the major components (compiler, kernel, and so on) of the
    operating system on which the executable runs, unless that component
    itself accompanies the executable.
    
    If distribution of executable or object code is made by offering
    access to copy from a designated place, then offering equivalent
    access to copy the source code from the same place counts as
    distribution of the source code, even though third parties are not
    
    compelled to copy the source along with the object code.
    
      4. You may not copy, modify, sublicense, or distribute the Program
    except as expressly provided under this License.  Any attempt
    otherwise to copy, modify, sublicense or distribute the Program is
    void, and will automatically terminate your rights under this License.
    However, parties who have received copies, or rights, from you under
    this License will not have their licenses terminated so long as such
    parties remain in full compliance.
    
      5. You are not required to accept this License, since you have not
    signed it.  However, nothing else grants you permission to modify or
    distribute the Program or its derivative works.  These actions are
    prohibited by law if you do not accept this License.  Therefore, by
    modifying or distributing the Program (or any work based on the
    Program), you indicate your acceptance of this License to do so, and
    all its terms and conditions for copying, distributing or modifying
    
    the Program or works based on it.
    
      6. Each time you redistribute the Program (or any work based on the
    Program), the recipient automatically receives a license from the
    original licensor to copy, distribute or modify the Program subject to
    these terms and conditions.  You may not impose any further
    restrictions on the recipients' exercise of the rights granted herein.
    You are not responsible for enforcing compliance by third parties to
    this License.
    
      7. If, as a consequence of a court judgment or allegation of patent
    
    infringement or for any other reason (not limited to patent issues),
    conditions are imposed on you (whether by court order, agreement or
    otherwise) that contradict the conditions of this License, they do not
    excuse you from the conditions of this License.  If you cannot
    distribute so as to satisfy simultaneously your obligations under this
    License and any other pertinent obligations, then as a consequence you
    may not distribute the Program at all.  For example, if a patent
    
    license would not permit royalty-free redistribution of the Program by
    all those who receive copies directly or indirectly through you, then
    the only way you could satisfy both it and this License would be to
    refrain entirely from distribution of the Program.
    
    If any portion of this section is held invalid or unenforceable under
    any particular circumstance, the balance of the section is intended to
    apply and the section as a whole is intended to apply in other
    circumstances.
    
    It is not the purpose of this section to induce you to infringe any
    patents or other property right claims or to contest validity of any
    such claims; this section has the sole purpose of protecting the
    integrity of the free software distribution system, which is
    implemented by public license practices.  Many people have made
    generous contributions to the wide range of software distributed
    through that system in reliance on consistent application of that
    system; it is up to the author/donor to decide if he or she is willing
    
    to distribute software through any other system and a licensee cannot
    impose that choice.
    
    This section is intended to make thoroughly clear what is believed to
    be a consequence of the rest of this License.
    
      8. If the distribution and/or use of the Program is restricted in
    certain countries either by patents or by copyrighted interfaces, the
    original copyright holder who places the Program under this License
    may add an explicit geographical distribution limitation excluding
    
    those countries, so that distribution is permitted only in or among
    countries not thus excluded.  In such case, this License incorporates
    the limitation as if written in the body of this License.
    
      9. The Free Software Foundation may publish revised and/or new versions
    of the General Public License from time to time.  Such new versions will
    be similar in spirit to the present version, but may differ in detail to
    address new problems or concerns.
    
    Each version is given a distinguishing version number.  If the Program
    
    specifies a version number of this License which applies to it and "any
    later version", you have the option of following the terms and conditions
    either of that version or of any later version published by the Free
    Software Foundation.  If the Program does not specify a version number of
    this License, you may choose any version ever published by the Free Software
    Foundation.
    
      10. If you wish to incorporate parts of the Program into other free
    programs whose distribution conditions are different, write to the author
    
    to ask for permission.  For software which is copyrighted by the Free
    Software Foundation, write to the Free Software Foundation; we sometimes
    make exceptions for this.  Our decision will be guided by the two goals
    of preserving the free status of all derivatives of our free software and
    of promoting the sharing and reuse of software generally.
    
                                NO WARRANTY
    
      11. BECAUSE THE PROGRAM IS LICENSED FREE OF CHARGE, THERE IS NO WARRANTY
    FOR THE PROGRAM, TO THE EXTENT PERMITTED BY APPLICABLE LAW.  EXCEPT WHEN
    
    OTHERWISE STATED IN WRITING THE COPYRIGHT HOLDERS AND/OR OTHER PARTIES
    PROVIDE THE PROGRAM "AS IS" WITHOUT WARRANTY OF ANY KIND, EITHER EXPRESSED
    OR IMPLIED, INCLUDING, BUT NOT LIMITED TO, THE IMPLIED WARRANTIES OF
    MERCHANTABILITY AND FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  THE ENTIRE RISK AS
    TO THE QUALITY AND PERFORMANCE OF THE PROGRAM IS WITH YOU.  SHOULD THE
    PROGRAM PROVE DEFECTIVE, YOU ASSUME THE COST OF ALL NECESSARY SERVICING,
    REPAIR OR CORRECTION.
    
      12. IN NO EVENT UNLESS REQUIRED BY APPLICABLE LAW OR AGREED TO IN WRITING
    
    WILL ANY COPYRIGHT HOLDER, OR ANY OTHER PARTY WHO MAY MODIFY AND/OR
    REDISTRIBUTE THE PROGRAM AS PERMITTED ABOVE, BE LIABLE TO YOU FOR DAMAGES,
    INCLUDING ANY GENERAL, SPECIAL, INCIDENTAL OR CONSEQUENTIAL DAMAGES ARISING
    OUT OF THE USE OR INABILITY TO USE THE PROGRAM (INCLUDING BUT NOT LIMITED
    TO LOSS OF DATA OR DATA BEING RENDERED INACCURATE OR LOSSES SUSTAINED BY
    YOU OR THIRD PARTIES OR A FAILURE OF THE PROGRAM TO OPERATE WITH ANY OTHER
    PROGRAMS), EVEN IF SUCH HOLDER OR OTHER PARTY HAS BEEN ADVISED OF THE
    
    POSSIBILITY OF SUCH DAMAGES.
    
                         END OF TERMS AND CONDITIONS
    
            Appendix: How to Apply These Terms to Your New Programs
    
      If you develop a new program, and you want it to be of the greatest
    possible use to the public, the best way to achieve this is to make it
    free software which everyone can redistribute and change under these terms.
    
      To do so, attach the following notices to the program.  It is safest
    to attach them to the start of each source file to most effectively
    
    convey the exclusion of warranty; and each file should have at least
    the "copyright" line and a pointer to where the full notice is found.
    
        <one line to give the program's name and a brief idea of what it does.>
        Copyright (C) 19yy  <name of author>
    
        This program is free software; you can redistribute it and/or modify
        it under the terms of the GNU General Public License as published by
        the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    
        (at your option) any later version.
    
        This program is distributed in the hope that it will be useful,
        but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
        MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
        GNU General Public License for more details.
    
        You should have received a copy of the GNU General Public License
        along with this program; if not, write to the Free Software
        Foundation, Inc., 675 Mass Ave, Cambridge, MA 02139, USA.
    
    Also add information on how to contact you by electronic and paper mail.
    
    If the program is interactive, make it output a short notice like this
    when it starts in an interactive mode:
    
        Gnomovision version 69, Copyright (C) 19yy name of author
        Gnomovision comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY; for details type `show w'.
        This is free software, and you are welcome to redistribute it
        under certain conditions; type `show c' for details.
    
    The hypothetical commands `show w' and `show c' should show the appropriate
    
    parts of the General Public License.  Of course, the commands you use may
    be called something other than `show w' and `show c'; they could even be
    mouse-clicks or menu items--whatever suits your program.
    
    You should also get your employer (if you work as a programmer) or your
    school, if any, to sign a "copyright disclaimer" for the program, if
    necessary.  Here is a sample; alter the names:
    
      Yoyodyne, Inc., hereby disclaims all copyright interest in the program
      `Gnomovision' (which makes passes at compilers) written by James Hacker.
    
      <signature of Ty Coon>, 1 April 1989
      Ty Coon, President of Vice
    
    This General Public License does not permit incorporating your program into
    proprietary programs.  If your program is a subroutine library, you may
    consider it more useful to permit linking proprietary applications with the
    library.  If this is what you want to do, use the GNU Library General
    Public License instead of this License.
fr: Licence Publique Générale GNU
    
    Benjamin Drieu, APRIL (bdrieu@april.org), Mélanie Clément-Fontaine (melanie@amberlab.net), Arnaud Fontaine (arnaud@crao.net), Loïc Dachary (loic@gnu.org), Frédéric Couchet (fcouchet@fsffrance.org).
    
    This is an unofficial translation of the GNU General Public License into French. It was not published by the Free Software Foundation, and does not legally state the distribution terms for software that uses the GNU GPL--only the original English text of the GNU GPL does that. However, we hope that this translation will help French speakers understand the GNU GPL better.
    
    Ceci est une traduction non officielle de la GNU General Public License en français. Elle n'a pas été publiée par la Free Software Foundation, et ne détermine pas les termes de distribution pour les logiciels qui utilisent la GNU GPL, seul le texte anglais original de la GNU GPL déterminent ces termes. Cependant, nous espérons que cette traduction aidera les francophones à mieux comprendre la GNU GPL.
    Licence Publique Générale GNU
    
    Les licences de la plupart des logiciels sont conçues pour vous enlever toute liberté de les partager et de les modifier.
    
    A contrario, la Licence Publique Générale est destinée à garantir votre liberté de partager et de modifier les logiciels libres, et à assurer que ces logiciels soient libres pour tous leurs utilisateurs.
    
    La présente Licence Publique Générale s'applique à la plupart des logiciels de la Free Software Foundation, ainsi qu'à tout autre programme pour lequel ses auteurs s'engagent à l'utiliser.
    
    (Certains autres logiciels de la Free Software Foundation sont couverts par la GNU Lesser General Public License à la place.)
    
    Vous pouvez aussi l'appliquer aux programmes qui sont les vôtres.
    
    Quand nous parlons de logiciels libres, nous parlons de liberté, non de prix.
    
    Nos licences publiques générales sont conçues pour vous donner l'assurance d'être libres de distribuer des copies des logiciels libres (et de facturer ce service, si vous le souhaitez), de recevoir le code source ou de pouvoir l'obtenir si vous le souhaitez, de pouvoir modifier les logiciels ou en utiliser des éléments dans de nouveaux programmes libres et de savoir que vous pouvez le faire.
    
    Pour protéger vos droits, il nous est nécessaire d'imposer des limitations qui interdisent à quiconque de vous refuser ces droits ou de vous demander d'y renoncer.
    
    Certaines responsabilités vous incombent en raison de ces limitations si vous distribuez des copies de ces logiciels, ou si vous les modifiez.
    
    Par exemple, si vous distribuez des copies d'un tel programme, à titre gratuit ou contre une rémunération, vous devez accorder aux destinataires tous les droits dont vous disposez.
    
    Vous devez vous assurer qu'eux aussi reçoivent ou puissent disposer du code source.
    
    Et vous devez leur montrer les présentes conditions afin qu'ils aient connaissance de leurs droits.
    
    Nous protégeons vos droits en deux étapes : (1) nous sommes titulaires des droits d'auteur du logiciel, et (2) nous vous délivrons cette licence, qui vous donne l'autorisation légale de copier, distribuer et/ou modifier le logiciel.
    
    En outre, pour la protection de chaque auteur ainsi que la nôtre, nous voulons nous assurer que chacun comprenne que ce logiciel libre ne fait l'objet d'aucune garantie.
    
    Si le logiciel est modifié par quelqu'un d'autre puis transmis à des tiers, nous voulons que les destinataires soient mis au courant que ce qu'ils ont reçu n'est pas le logiciel d'origine, de sorte que tout problème introduit par d'autres ne puisse entacher la réputation de l'auteur originel.
    
    En définitive, un programme libre restera à la merci des brevets de logiciels.
    
    Nous souhaitons éviter le risque que les redistributeurs d'un programme libre fassent des demandes individuelles de licence de brevet, ceci ayant pour effet de rendre le programme propriétaire.
    
    Pour éviter cela, nous établissons clairement que toute licence de brevet doit être concédée de façon à ce que l'usage en soit libre pour tous ou bien qu'aucune licence ne soit concédée.
    
    Les termes exacts et les conditions de copie, distribution et modification sont les suivants:
    Conditions de copie, distribution et modification de la Licence Publique Générale GNU.
    
    0. La présente Licence s'applique à tout programme ou tout autre ouvrage contenant un avis, apposé par le titulaire des droits d'auteur, stipulant qu'il peut être distribué au titre des conditions de la présente Licence Publique Générale.
    
    Ci-après, le "Programme" désigne l'un quelconque de ces programmes ou ouvrages, et un "ouvrage fondé sur le Programme" désigne soit le Programme, soit un ouvrage qui en dérive au titre des lois sur le droit d'auteur : en d'autres termes, un ouvrage contenant le Programme ou une partie de ce dernier, soit à l'identique, soit avec des modifications et/ou traduit dans un autre langage.
    
    (Ci-après, le terme "modification" implique, sans s'y réduire, le terme traduction)
    
    Chaque concessionaire sera désigné par "vous".
    
    Les activités autres que la copie, la distribution et la modification ne sont pas couvertes par la présente Licence ; elles sont hors de son champ d'application.
    
    L'opération consistant à exécuter le Programme n'est soumise à aucune limitation et les sorties du programme ne sont couvertes que si leur contenu constitue un ouvrage fondé sur le Programme (indépendamment du fait qu'il ait été réalisé par l'exécution du Programme).
    
    La validité de ce qui précède dépend de ce que fait le Programme.
    
    1. Vous pouvez copier et distribuer des copies à l'identique du code source du Programme tel que vous l'avez reçu, sur n'importe quel support, du moment que vous apposiez sur chaque copie, de manière ad hoc et parfaitement visible, l'avis de droit d'auteur adéquat et une exonération de garantie ; que vous gardiez intacts tous les avis faisant référence à la présente Licence et à l'absence de toute garantie ; et que vous fournissiez à tout destinataire du Programme autre que vous-même un exemplaire de la présente Licence en même temps que le Programme.
    
    Vous pouvez faire payer l'acte physique de transmission d'une copie, et vous pouvez, à votre discrétion, proposer une garantie contre rémunération.
    
    2. Vous pouvez modifier votre copie ou des copies du Programme ou n'importe quelle partie de celui-ci, créant ainsi un ouvrage fondé sur le Programme, et copier et distribuer de telles modifications ou ouvrage selon les termes de l'Article 1 ci-dessus, à condition de vous conformer également à chacune des obligations suivantes :
    
    a) Vous devez munir les fichiers modifiés d'avis bien visibles stipulants que vous avez modifié ces fichiers, ainsi que la date de chaque modification ;
    
    b) Vous devez prendre les dispositions nécessaires pour que tout ouvrage que vous distribuez ou publiez, et qui, en totalité ou en partie, contient ou est fondé sur le Programme - ou une partie quelconque de ce dernier - soit concédé comme un tout, à titre gratuit, à n'importe quel tiers, au titre des conditions de la présente Licence.
    
    c) Si le programme modifié lit habituellement des instructions de façon interactive lorsqu'on l'exécute, vous devez, quand il commence son exécution pour ladite utilisation interactive de la manière la plus usuelle, faire en sorte qu'il imprime ou affiche une annonce comprenant un avis de droit d'auteur ad hoc, et un avis stipulant qu'il n'y a pas de garantie (ou bien indiquant que c'est vous qui fournissez la garantie), et que les utilisateurs peuvent redistribuer le programme en respectant les présentes obligations, et expliquant à l'utilisateur comment voir une copie de la présente Licence.
    
    (Exception : si le Programme est lui-même interactif mais n'imprime pas habituellement une telle annonce, votre ouvrage fondé sur le Programme n'est pas obligé d'imprimer une annonce).
    
    Ces obligations s'appliquent à l'ouvrage modifié pris comme un tout.
    
    Si des éléments identifiables de cet ouvrage ne sont pas fondés sur le Programme et peuvent raisonnablement être considérés comme des ouvrages indépendants distincts en eux mêmes, alors la présente Licence et ses conditions ne s'appliquent pas à ces éléments lorsque vous les distribuez en tant qu'ouvrages distincts.
    
    Mais lorsque vous distribuez ces mêmes éléments comme partie d'un tout, lequel constitue un ouvrage fondé sur le Programme, la distribution de ce tout doit être soumise aux conditions de la présente Licence, et les autorisations qu'elle octroie aux autres concessionnaires s'étendent à l'ensemble de l'ouvrage et par conséquent à chaque et toute partie indifférement de qui l'a écrite.
    
    Par conséquent, l'objet du présent article n'est pas de revendiquer des droits ou de contester vos droits sur un ouvrage entièrement écrit par vous; son objet est plutôt d'exercer le droit de contrôler la distribution d'ouvrages dérivés ou d'ouvrages collectifs fondés sur le Programme.
    
    De plus, la simple proximité du Programme avec un autre ouvrage qui n'est pas fondé sur le Programme (ou un ouvrage fondé sur le Programme) sur une partition d'un espace de stockage ou un support de distribution ne place pas cet autre ouvrage dans le champ d'application de la présente Licence.
    
    3. Vous pouvez copier et distribuer le Programme (ou un ouvrage fondé sur lui, selon l'Article 2) sous forme de code objet ou d'exécutable, selon les termes des Articles 1 et 2 ci-dessus, à condition que vous accomplissiez l'un des points suivants :
    
    a) L'accompagner de l'intégralité du code source correspondant, sous une forme lisible par un ordinateur, lequel doit être distribué au titre des termes des Articles 1 et 2 ci-dessus, sur un support habituellement utilisé pour l'échange de logiciels; ou,
    
    b) L'accompagner d'une proposition écrite, valable pendant au moins trois ans, de fournir à tout tiers, à un tarif qui ne soit pas supérieur à ce que vous coûte l'acte physique de réaliser une distribution source, une copie intégrale du code source correspondant sous une forme lisible par un ordinateur, qui sera distribuée au titre des termes des Articles 1 et 2 ci-dessus, sur un support habituellement utilisé pour l'échange de logiciels; ou,
    
    c) L'accompagner des informations reçues par vous concernant la proposition de distribution du code source correspondant. (Cette solution n'est autorisée que dans le cas d'une distribution non commerciale et seulement si vous avez reçu le programme sous forme de code objet ou d'exécutable accompagné d'une telle proposition - en conformité avec le sous-Article b ci-dessus.)
    
    Le code source d'un ouvrage désigne la forme favorite pour travailler à des modifications de cet ouvrage. Pour un ouvrage exécutable, le code source intégral désigne la totalité du code source de la totalité des modules qu'il contient, ainsi que les éventuels fichiers de définition des interfaces qui y sont associés, ainsi que les scripts utilisés pour contrôler la compilation et l'installation de l'exécutable. Cependant, par exception spéciale, le code source distribué n'est pas censé inclure quoi que ce soit de normalement distribué (que ce soit sous forme source ou binaire) avec les composants principaux (compilateur, noyau, et autre) du système d'exploitation sur lequel l'exécutable tourne, à moins que ce composant lui-même n'accompagne l'exécutable.
    
    Si distribuer un exécutable ou un code objet consiste à offrir un accès permettant leur copie depuis un endroit particulier, alors l'offre d'un accès équivalent pour copier le code source depuis le même endroit compte comme une distribution du code source - même si les tiers ne sont pas contraints de copier le source en même temps que le code objet.
    
    4. Vous ne pouvez copier, modifier, concéder en sous-licence, ou distribuer le Programme, sauf tel qu'expressément prévu par la présente Licence. Toute tentative de copier, modifier, concéder en sous-licence, ou distribuer le Programme d'une autre manière est réputée non valable, et met immédiatement fin à vos droits au titre de la présente Licence. Toutefois, les tiers ayant reçu de vous des copies, ou des droits, au titre de la présente Licence ne verront pas leurs autorisations résiliées aussi longtemps que ledits tiers se conforment pleinement à elle.
    
    5. Vous n'êtes pas obligé d'accepter la présente Licence étant donné que vous ne l'avez pas signée. Cependant, rien d'autre ne vous accorde l'autorisation de modifier ou distribuer le Programme ou les ouvrages fondés sur lui. Ces actions sont interdites par la loi si vous n'acceptez pas la présente Licence. En conséquence, en modifiant ou distribuant le Programme (ou un ouvrage quelconque fondé sur le Programme), vous signifiez votre acceptation de la présente Licence en le faisant, et de toutes ses conditions concernant la copie, la distribution ou la modification du Programme ou d'ouvrages fondés sur lui.
    
    6. Chaque fois que vous redistribuez le Programme (ou n'importe quel ouvrage fondé sur le Programme), une licence est automatiquement concédée au destinataire par le concédant originel de la licence, l'autorisant à copier, distribuer ou modifier le Programme, sous réserve des présentes conditions. Vous ne pouvez imposer une quelconque limitation supplémentaire à l'exercice des droits octroyés au titre des présentes par le destinataire. Vous n'avez pas la responsabilité d'imposer le respect de la présente Licence à des tiers.
    
    7. Si, conséquement à une décision de justice ou l'allégation d'une transgression de brevet ou pour toute autre raison (non limitée à un probleme de brevet), des obligations vous sont imposées (que ce soit par jugement, conciliation ou autre) qui contredisent les conditions de la présente Licence, elles ne vous excusent pas des conditions de la présente Licence. Si vous ne pouvez distribuer de manière à satisfaire simultanément vos obligations au titre de la présente Licence et toute autre obligation pertinente, alors il en découle que vous ne pouvez pas du tout distribuer le Programme. Par exemple, si une licence de brevet ne permettait pas une redistribution sans redevance du Programme par tous ceux qui reçoivent une copie directement ou indirectement par votre intermédiaire, alors la seule façon pour vous de satisfaire à la fois à la licence du brevet et à la présente Licence serait de vous abstenir totalement de toute distribution du Programme.
    
    Si une partie quelconque de cet article est tenue pour nulle ou inopposable dans une circonstance particulière quelconque, l'intention est que le reste de l'article s'applique. La totalité de la section s'appliquera dans toutes les autres circonstances.
    
    Cet article n'a pas pour but de vous induire à transgresser un quelconque brevet ou d'autres revendications à un droit de propriété ou à contester la validité de la moindre de ces revendications ; cet article a pour seul objectif de protéger l'intégrité du système de distribution du logiciel libre, qui est mis en oeuvre par la pratique des licenses publiques. De nombreuses personnes ont fait de généreuses contributions au large spectre de logiciels distribués par ce système en se fiant à l'application cohérente de ce système ; il appartient à chaque auteur/donateur de décider si il ou elle veut distribuer du logiciel par l'intermédiaire d'un quelconque autre système et un concessionaire ne peut imposer ce choix.
    
    Cet article a pour but de rendre totalement limpide ce que l'on pense être une conséquence du reste de la présente Licence.
    
    8. Si la distribution et/ou l'utilisation du Programme est limitée dans certains pays que ce soit par des brevets ou par des interfaces soumises au droit d'auteur, le titulaire originel des droits d'auteur qui décide de couvrir le Programme par la présente Licence peut ajouter une limitation géographique de distribution explicite qui exclue ces pays afin que la distribution soit permise seulement dans ou entre les pays qui ne sont pas ainsi exclus. Dans ce cas, la présente Licence incorpore la limitation comme si elle était écrite dans le corps de la présente Licence.
    
    9. La Free Software Foundation peut, de temps à autre, publier des versions révisées et/ou nouvelles de la Licence Publique Générale. De telles nouvelles versions seront similaires à la présente version dans l'esprit mais pourront différer dans le détail pour prendre en compte de nouvelles problématiques ou inquiétudes.
    
    Chaque version possède un numéro de version la distinguant. Si le Programme précise le numéro de version de la présente Licence qui s'y applique et "une version ultérieure quelconque", vous avez le choix de suivre les conditions de la présente version ou de toute autre version ultérieure publiée par la Free Software Foundation. Si le Programme ne spécifie aucun numéro de version de la présente Licence, vous pouvez choisir une version quelconque publiée par la Free Software Foundation à quelque moment que ce soit.
    
    10. Si vous souhaitez incorporer des parties du Programme dans d'autres programmes libres dont les conditions de distribution sont différentes, écrivez à l'auteur pour lui en demander l'autorisation. Pour les logiciels dont la Free Software Foundation est titulaire des droits d'auteur, écrivez à la Free Software Foundation ; nous faisons parfois des exceptions dans ce sens. Notre décision sera guidée par le double objectif de préserver le statut libre de tous les dérivés de nos logiciels libres et de promouvoir le partage et la réutilisation des logiciels en général.
    ABSENCE DE GARANTIE
    
    11. COMME LA LICENCE DU PROGRAMME EST CONCEDEE A TITRE GRATUIT, AUCUNE GARANTIE NE S'APPLIQUE AU PROGRAMME, DANS LES LIMITES AUTORISEES PAR LA LOI APPLICABLE. SAUF MENTION CONTRAIRE ECRITE, LES TITULAIRES DU DROIT D'AUTEUR ET/OU LES AUTRES PARTIES FOURNISSENT LE PROGRAMME "EN L'ETAT", SANS AUCUNE GARANTIE DE QUELQUE NATURE QUE CE SOIT, EXPRESSE OU IMPLICITE, Y COMPRIS, MAIS SANS Y ETRE LIMITE, LES GARANTIES IMPLICITES DE COMMERCIABILITE ET DE LA CONFORMITE A UNE UTILISATION PARTICULIERE. VOUS ASSUMEZ LA TOTALITE DES RISQUES LIES A LA QUALITE ET AUX PERFORMANCES DU PROGRAMME. SI LE PROGRAMME SE REVELAIT DEFECTUEUX, LE COUT DE L'ENTRETIEN, DES REPARATIONS OU DES CORRECTIONS NECESSAIRES VOUS INCOMBENT INTEGRALEMENT.
    
    12. EN AUCUN CAS, SAUF LORSQUE LA LOI APPLICABLE OU UNE CONVENTION ECRITE L'EXIGE, UN TITULAIRE DE DROIT D'AUTEUR QUEL QU'IL SOIT, OU TOUTE PARTIE QUI POURRAIT MODIFIER ET/OU REDISTRIBUER LE PROGRAMME COMME PERMIS CI-DESSUS, NE POURRAIT ETRE TENU POUR RESPONSABLE A VOTRE EGARD DES DOMMAGES, INCLUANT LES DOMMAGES GENERIQUES, SPECIFIQUES, SECONDAIRES OU CONSECUTIFS, RESULTANT DE L'UTILISATION OU DE L'INCAPACITE D'UTILISER LE PROGRAMME (Y COMPRIS, MAIS SANS Y ETRE LIMITE, LA PERTE DE DONNEES, OU LE FAIT QUE DES DONNEES SOIENT RENDUES IMPRECISES, OU LES PERTES EPROUVEES PAR VOUS OU PAR DES TIERS, OU LE FAIT QUE LE PROGRAMME ECHOUE A INTEROPERER AVEC UN AUTRE PROGRAMME QUEL QU'IL SOIT) MEME SI LE DIT TITULAIRE DU DROIT D'AUTEUR OU LE PARTIE CONCERNEE A ETE AVERTI DE L'EVENTUALITE DE TELS DOMMAGES.
    FIN DES CONDITIONS
    Comment appliquer ces conditions à vos nouveaux programmes
    
    Si vous développez un nouveau programme, et si vous voulez qu'il soit de la plus grande utilité possible pour le public, le meilleur moyen d'y parvenir est d'en faire un logiciel libre que chacun peut redistribuer et modifier au titre des présentes conditions.
    
    Pour ce faire, munissez le programme des avis qui suivent. Le plus sûr est de les ajouter au début de chaque fichier source pour véhiculer le plus efficacement possible l'absence de toute garantie ; chaque fichier devrait aussi contenir au moins la ligne "copyright" et une indication de l'endroit où se trouve l'avis complet.
    
    [Une ligne donnant le nom du programme et une courte idée de ce qu'il fait.] Copyright (C) [année] [nom de l'auteur] Ce programme est un logiciel libre ; vous pouvez le redistribuer et/ou le modifier au titre des clauses de la Licence Publique Générale GNU, telle que publiée par la Free Software Foundation ; soit la version 2 de la Licence, ou (à votre discrétion) une version ultérieure quelconque. Ce programme est distribué dans l'espoir qu'il sera utile, mais SANS AUCUNE GARANTIE ; sans même une garantie implicite de COMMERCIABILITE ou DE CONFORMITE A UNE UTILISATION PARTICULIERE. Voir la Licence Publique Générale GNU pour plus de détails. Vous devriez avoir reçu un exemplaire de la Licence Publique Générale GNU avec ce programme ; si ce n'est pas le cas, écrivez à la Free Software Foundation Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
    
    Ajoutez aussi des informations sur la manière de vous contacter par courrier électronique et courrier postal.
    
    Si le programme est interactif, faites en sorte qu'il affiche un court avis tel que celui-ci lorsqu'il démarre en mode interactif :
    
    Gnomovision version 69, Copyright (C) année nom de l'auteur Gnomovision n'est accompagné d'ABSOLUMENT AUCUNE GARANTIE ; pour plus de détails tapez "show w". Ceci est un logiciel libre et vous êtes invité à le redistribuer en respectant certaines obligations ; pour plus de détails tapez "show c".
    
    Les instructions hypothétiques "show w" et "show c" sont supposées montrer les parties ad hoc de la Licence Publique Générale. Bien entendu, les instructions que vous utilisez peuvent porter d'autres noms que "show w" et "show c" ; elles peuvent même être des clics de souris ou des éléments d'un menu ou tout ce qui convient à votre programme.
    
    Vous devriez aussi obtenir de votre employeur (si vous travaillez en tant que développeur) ou de votre école, si c'est le cas, qu'il (ou elle) signe une "renonciation aux droits d'auteur" concernant le programme, si nécessaire. Voici un exemple (changez les noms) :
    
    Yoyodyne, Inc., déclare par la présente renoncer à toute prétention sur les droits d'auteur du programme "Gnomovision" (qui fait des avances aux compilateurs) écrit par James Hacker. [signature de Ty Coon], 1er avril 1989 Ty Coon, Président du Vice
    
    La présente Licence Publique Générale n'autorise pas l'incorporation de votre programme dans des programmes propriétaires. Si votre programme est une bibliothèque de sous-programmes, vous pouvez considérer plus utile d'autoriser l'édition de liens d'applications propriétaires avec la bibliothèque. Si c'est ce que vous voulez faire, utilisez la GNU Lesser General Public License au lieu de la présente Licence.

en: This program is distributed under the wxWindows Library License.
                    wxWindows Library Licence, Version 3
                    ====================================
    
      Copyright (c) 1998 Julian Smart, Robert Roebling et al
    
      Everyone is permitted to copy and distribute verbatim copies
      of this licence document, but changing it is not allowed.
    
                           WXWINDOWS LIBRARY LICENCE
         TERMS AND CONDITIONS FOR COPYING, DISTRIBUTION AND MODIFICATION
    
      This library is free software; you can redistribute it and/or modify it
      under the terms of the GNU Library General Public Licence as published by
      the Free Software Foundation; either version 2 of the Licence, or (at
      your option) any later version.
      
      This library is distributed in the hope that it will be useful, but
      WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
      MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU Library
      General Public Licence for more details.
    
      You should have received a copy of the GNU Library General Public Licence
      along with this software, usually in a file named COPYING.LIB.  If not,
      write to the Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place, Suite 330,
      Boston, MA 02111-1307 USA.
    
      EXCEPTION NOTICE
    
      1. As a special exception, the copyright holders of this library give
      permission for additional uses of the text contained in this release of
      the library as licenced under the wxWindows Library Licence, applying
      either version 3 of the Licence, or (at your option) any later version of
      the Licence as published by the copyright holders of version 3 of the
      Licence document.
    
      2. The exception is that you may use, copy, link, modify and distribute
      under the user's own terms, binary object code versions of works based
      on the Library.
    
      3. If you copy code from files distributed under the terms of the GNU
      General Public Licence or the GNU Library General Public Licence into a
      copy of this library, as this licence permits, the exception does not
      apply to the code that you add in this way.  To avoid misleading anyone as
      to the status of such modified files, you must delete this exception
      notice from such code and/or adjust the licensing conditions notice
      accordingly.
    
      4. If you write modifications of your own for this library, it is your
      choice whether to permit this exception to apply to your modifications. 
      If you do not wish that, you must delete the exception notice from such
      code and/or adjust the licensing conditions notice accordingly.
    
    		   GNU GENERAL PUBLIC LICENSE
    
                           Version 2, June 1991
    
     Copyright (C) 1989, 1991 Free Software Foundation, Inc.
                              675 Mass Ave, Cambridge, MA 02139, USA
     Everyone is permitted to copy and distribute verbatim copies
     of this license document, but changing it is not allowed.
    
                                Preamble
    
      The licenses for most software are designed to take away your
    freedom to share and change it.  By contrast, the GNU General Public
    License is intended to guarantee your freedom to share and change free
    
    software--to make sure the software is free for all its users.  This
    General Public License applies to most of the Free Software
    Foundation's software and to any other program whose authors commit to
    using it.  (Some other Free Software Foundation software is covered by
    the GNU Library General Public License instead.)  You can apply it to
    your programs, too.
    
      When we speak of free software, we are referring to freedom, not
    price.  Our General Public Licenses are designed to make sure that you
    
    have the freedom to distribute copies of free software (and charge for
    this service if you wish), that you receive source code or can get it
    if you want it, that you can change the software or use pieces of it
    in new free programs; and that you know you can do these things.
    
      To protect your rights, we need to make restrictions that forbid
    anyone to deny you these rights or to ask you to surrender the rights.
    These restrictions translate to certain responsibilities for you if you
    
    distribute copies of the software, or if you modify it.
    
      For example, if you distribute copies of such a program, whether
    gratis or for a fee, you must give the recipients all the rights that
    you have.  You must make sure that they, too, receive or can get the
    source code.  And you must show them these terms so they know their
    rights.
    
      We protect your rights with two steps: (1) copyright the software, and
    (2) offer you this license which gives you legal permission to copy,
    
    distribute and/or modify the software.
    
      Also, for each author's protection and ours, we want to make certain
    that everyone understands that there is no warranty for this free
    software.  If the software is modified by someone else and passed on, we
    want its recipients to know that what they have is not the original, so
    that any problems introduced by others will not reflect on the original
    authors' reputations.
    
      Finally, any free program is threatened constantly by software
    
    patents.  We wish to avoid the danger that redistributors of a free
    program will individually obtain patent licenses, in effect making the
    program proprietary.  To prevent this, we have made it clear that any
    patent must be licensed for everyone's free use or not licensed at all.
    
      The precise terms and conditions for copying, distribution and
    modification follow.
    
                        GNU GENERAL PUBLIC LICENSE
       TERMS AND CONDITIONS FOR COPYING, DISTRIBUTION AND MODIFICATION
    
      0. This License applies to any program or other work which contains
    a notice placed by the copyright holder saying it may be distributed
    under the terms of this General Public License.  The "Program", below,
    refers to any such program or work, and a "work based on the Program"
    means either the Program or any derivative work under copyright law:
    that is to say, a work containing the Program or a portion of it,
    either verbatim or with modifications and/or translated into another
    
    language.  (Hereinafter, translation is included without limitation in
    the term "modification".)  Each licensee is addressed as "you".
    
    Activities other than copying, distribution and modification are not
    covered by this License; they are outside its scope.  The act of
    running the Program is not restricted, and the output from the Program
    is covered only if its contents constitute a work based on the
    Program (independent of having been made by running the Program).
    
    Whether that is true depends on what the Program does.
    
      1. You may copy and distribute verbatim copies of the Program's
    source code as you receive it, in any medium, provided that you
    conspicuously and appropriately publish on each copy an appropriate
    copyright notice and disclaimer of warranty; keep intact all the
    notices that refer to this License and to the absence of any warranty;
    and give any other recipients of the Program a copy of this License
    along with the Program.
    
    You may charge a fee for the physical act of transferring a copy, and
    you may at your option offer warranty protection in exchange for a fee.
    
      2. You may modify your copy or copies of the Program or any portion
    of it, thus forming a work based on the Program, and copy and
    distribute such modifications or work under the terms of Section 1
    above, provided that you also meet all of these conditions:
    
        a) You must cause the modified files to carry prominent notices
    
        stating that you changed the files and the date of any change.
    
        b) You must cause any work that you distribute or publish, that in
        whole or in part contains or is derived from the Program or any
        part thereof, to be licensed as a whole at no charge to all third
        parties under the terms of this License.
    
        c) If the modified program normally reads commands interactively
        when run, you must cause it, when started running for such
        interactive use in the most ordinary way, to print or display an
    
        announcement including an appropriate copyright notice and a
        notice that there is no warranty (or else, saying that you provide
        a warranty) and that users may redistribute the program under
        these conditions, and telling the user how to view a copy of this
        License.  (Exception: if the Program itself is interactive but
        does not normally print such an announcement, your work based on
        the Program is not required to print an announcement.)
    
    These requirements apply to the modified work as a whole.  If
    
    identifiable sections of that work are not derived from the Program,
    and can be reasonably considered independent and separate works in
    themselves, then this License, and its terms, do not apply to those
    sections when you distribute them as separate works.  But when you
    distribute the same sections as part of a whole which is a work based
    on the Program, the distribution of the whole must be on the terms of
    this License, whose permissions for other licensees extend to the
    
    entire whole, and thus to each and every part regardless of who wrote it.
    
    Thus, it is not the intent of this section to claim rights or contest
    your rights to work written entirely by you; rather, the intent is to
    exercise the right to control the distribution of derivative or
    collective works based on the Program.
    
    In addition, mere aggregation of another work not based on the Program
    with the Program (or with a work based on the Program) on a volume of
    a storage or distribution medium does not bring the other work under
    
    the scope of this License.
    
      3. You may copy and distribute the Program (or a work based on it,
    under Section 2) in object code or executable form under the terms of
    Sections 1 and 2 above provided that you also do one of the following:
    
        a) Accompany it with the complete corresponding machine-readable
        source code, which must be distributed under the terms of Sections
        1 and 2 above on a medium customarily used for software interchange; or,
    
        b) Accompany it with a written offer, valid for at least three
    
        years, to give any third party, for a charge no more than your
        cost of physically performing source distribution, a complete
        machine-readable copy of the corresponding source code, to be
        distributed under the terms of Sections 1 and 2 above on a medium
        customarily used for software interchange; or,
    
        c) Accompany it with the information you received as to the offer
        to distribute corresponding source code.  (This alternative is
        allowed only for noncommercial distribution and only if you
    
        received the program in object code or executable form with such
        an offer, in accord with Subsection b above.)
    
    The source code for a work means the preferred form of the work for
    making modifications to it.  For an executable work, complete source
    code means all the source code for all modules it contains, plus any
    associated interface definition files, plus the scripts used to
    control compilation and installation of the executable.  However, as a
    special exception, the source code distributed need not include
    
    anything that is normally distributed (in either source or binary
    form) with the major components (compiler, kernel, and so on) of the
    operating system on which the executable runs, unless that component
    itself accompanies the executable.
    
    If distribution of executable or object code is made by offering
    access to copy from a designated place, then offering equivalent
    access to copy the source code from the same place counts as
    distribution of the source code, even though third parties are not
    
    compelled to copy the source along with the object code.
    
      4. You may not copy, modify, sublicense, or distribute the Program
    except as expressly provided under this License.  Any attempt
    otherwise to copy, modify, sublicense or distribute the Program is
    void, and will automatically terminate your rights under this License.
    However, parties who have received copies, or rights, from you under
    this License will not have their licenses terminated so long as such
    parties remain in full compliance.
    
      5. You are not required to accept this License, since you have not
    signed it.  However, nothing else grants you permission to modify or
    distribute the Program or its derivative works.  These actions are
    prohibited by law if you do not accept this License.  Therefore, by
    modifying or distributing the Program (or any work based on the
    Program), you indicate your acceptance of this License to do so, and
    all its terms and conditions for copying, distributing or modifying
    
    the Program or works based on it.
    
      6. Each time you redistribute the Program (or any work based on the
    Program), the recipient automatically receives a license from the
    original licensor to copy, distribute or modify the Program subject to
    these terms and conditions.  You may not impose any further
    restrictions on the recipients' exercise of the rights granted herein.
    You are not responsible for enforcing compliance by third parties to
    this License.
    
      7. If, as a consequence of a court judgment or allegation of patent
    
    infringement or for any other reason (not limited to patent issues),
    conditions are imposed on you (whether by court order, agreement or
    otherwise) that contradict the conditions of this License, they do not
    excuse you from the conditions of this License.  If you cannot
    distribute so as to satisfy simultaneously your obligations under this
    License and any other pertinent obligations, then as a consequence you
    may not distribute the Program at all.  For example, if a patent
    
    license would not permit royalty-free redistribution of the Program by
    all those who receive copies directly or indirectly through you, then
    the only way you could satisfy both it and this License would be to
    refrain entirely from distribution of the Program.
    
    If any portion of this section is held invalid or unenforceable under
    any particular circumstance, the balance of the section is intended to
    apply and the section as a whole is intended to apply in other
    circumstances.
    
    It is not the purpose of this section to induce you to infringe any
    patents or other property right claims or to contest validity of any
    such claims; this section has the sole purpose of protecting the
    integrity of the free software distribution system, which is
    implemented by public license practices.  Many people have made
    generous contributions to the wide range of software distributed
    through that system in reliance on consistent application of that
    system; it is up to the author/donor to decide if he or she is willing
    
    to distribute software through any other system and a licensee cannot
    impose that choice.
    
    This section is intended to make thoroughly clear what is believed to
    be a consequence of the rest of this License.
    
      8. If the distribution and/or use of the Program is restricted in
    certain countries either by patents or by copyrighted interfaces, the
    original copyright holder who places the Program under this License
    may add an explicit geographical distribution limitation excluding
    
    those countries, so that distribution is permitted only in or among
    countries not thus excluded.  In such case, this License incorporates
    the limitation as if written in the body of this License.
    
      9. The Free Software Foundation may publish revised and/or new versions
    of the General Public License from time to time.  Such new versions will
    be similar in spirit to the present version, but may differ in detail to
    address new problems or concerns.
    
    Each version is given a distinguishing version number.  If the Program
    
    specifies a version number of this License which applies to it and "any
    later version", you have the option of following the terms and conditions
    either of that version or of any later version published by the Free
    Software Foundation.  If the Program does not specify a version number of
    this License, you may choose any version ever published by the Free Software
    Foundation.
    
      10. If you wish to incorporate parts of the Program into other free
    programs whose distribution conditions are different, write to the author
    
    to ask for permission.  For software which is copyrighted by the Free
    Software Foundation, write to the Free Software Foundation; we sometimes
    make exceptions for this.  Our decision will be guided by the two goals
    of preserving the free status of all derivatives of our free software and
    of promoting the sharing and reuse of software generally.
    
                                NO WARRANTY
    
      11. BECAUSE THE PROGRAM IS LICENSED FREE OF CHARGE, THERE IS NO WARRANTY
    FOR THE PROGRAM, TO THE EXTENT PERMITTED BY APPLICABLE LAW.  EXCEPT WHEN
    
    OTHERWISE STATED IN WRITING THE COPYRIGHT HOLDERS AND/OR OTHER PARTIES
    PROVIDE THE PROGRAM "AS IS" WITHOUT WARRANTY OF ANY KIND, EITHER EXPRESSED
    OR IMPLIED, INCLUDING, BUT NOT LIMITED TO, THE IMPLIED WARRANTIES OF
    MERCHANTABILITY AND FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  THE ENTIRE RISK AS
    TO THE QUALITY AND PERFORMANCE OF THE PROGRAM IS WITH YOU.  SHOULD THE
    PROGRAM PROVE DEFECTIVE, YOU ASSUME THE COST OF ALL NECESSARY SERVICING,
    REPAIR OR CORRECTION.
    
      12. IN NO EVENT UNLESS REQUIRED BY APPLICABLE LAW OR AGREED TO IN WRITING
    
    WILL ANY COPYRIGHT HOLDER, OR ANY OTHER PARTY WHO MAY MODIFY AND/OR
    REDISTRIBUTE THE PROGRAM AS PERMITTED ABOVE, BE LIABLE TO YOU FOR DAMAGES,
    INCLUDING ANY GENERAL, SPECIAL, INCIDENTAL OR CONSEQUENTIAL DAMAGES ARISING
    OUT OF THE USE OR INABILITY TO USE THE PROGRAM (INCLUDING BUT NOT LIMITED
    TO LOSS OF DATA OR DATA BEING RENDERED INACCURATE OR LOSSES SUSTAINED BY
    YOU OR THIRD PARTIES OR A FAILURE OF THE PROGRAM TO OPERATE WITH ANY OTHER
    PROGRAMS), EVEN IF SUCH HOLDER OR OTHER PARTY HAS BEEN ADVISED OF THE
    
    POSSIBILITY OF SUCH DAMAGES.
    
                         END OF TERMS AND CONDITIONS
    
            Appendix: How to Apply These Terms to Your New Programs
    
      If you develop a new program, and you want it to be of the greatest
    possible use to the public, the best way to achieve this is to make it
    free software which everyone can redistribute and change under these terms.
    
      To do so, attach the following notices to the program.  It is safest
    to attach them to the start of each source file to most effectively
    
    convey the exclusion of warranty; and each file should have at least
    the "copyright" line and a pointer to where the full notice is found.
    
        <one line to give the program's name and a brief idea of what it does.>
        Copyright (C) 19yy  <name of author>
    
        This program is free software; you can redistribute it and/or modify
        it under the terms of the GNU General Public License as published by
        the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    
        (at your option) any later version.
    
        This program is distributed in the hope that it will be useful,
        but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
        MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
        GNU General Public License for more details.
    
        You should have received a copy of the GNU General Public License
        along with this program; if not, write to the Free Software
        Foundation, Inc., 675 Mass Ave, Cambridge, MA 02139, USA.
    
    Also add information on how to contact you by electronic and paper mail.
    
    If the program is interactive, make it output a short notice like this
    when it starts in an interactive mode:
    
        Gnomovision version 69, Copyright (C) 19yy name of author
        Gnomovision comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY; for details type `show w'.
        This is free software, and you are welcome to redistribute it
        under certain conditions; type `show c' for details.
    
    The hypothetical commands `show w' and `show c' should show the appropriate
    
    parts of the General Public License.  Of course, the commands you use may
    be called something other than `show w' and `show c'; they could even be
    mouse-clicks or menu items--whatever suits your program.
    
    You should also get your employer (if you work as a programmer) or your
    school, if any, to sign a "copyright disclaimer" for the program, if
    necessary.  Here is a sample; alter the names:
    
      Yoyodyne, Inc., hereby disclaims all copyright interest in the program
      `Gnomovision' (which makes passes at compilers) written by James Hacker.
    
      <signature of Ty Coon>, 1 April 1989
      Ty Coon, President of Vice
    
    This General Public License does not permit incorporating your program into
    proprietary programs.  If your program is a subroutine library, you may
    consider it more useful to permit linking proprietary applications with the
    library.  If this is what you want to do, use the GNU Library General
    Public License instead of this License.
fr: Ce programme est distribué sous licence wxWindows Library Licence
    
                    wxWindows Library Licence, Version 3.1
                    ======================================
    
      Copyright (C) 1998-2005 Julian Smart, Robert Roebling et al
    
      Everyone is permitted to copy and distribute verbatim copies
      of this licence document, but changing it is not allowed.
    
                           WXWINDOWS LIBRARY LICENCE
         TERMS AND CONDITIONS FOR COPYING, DISTRIBUTION AND MODIFICATION
      
      This library is free software; you can redistribute it and/or modify it
      under the terms of the GNU Library General Public Licence as published by
      the Free Software Foundation; either version 2 of the Licence, or (at
      your option) any later version.
      
      This library is distributed in the hope that it will be useful, but
      WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
      MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU Library
      General Public Licence for more details.
    
      You should have received a copy of the GNU Library General Public Licence
      along with this software, usually in a file named COPYING.LIB.  If not,
      write to the Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place, Suite 330,
      Boston, MA 02111-1307 USA.
    
      EXCEPTION NOTICE
    
      1. As a special exception, the copyright holders of this library give
      permission for additional uses of the text contained in this release of
      the library as licenced under the wxWindows Library Licence, applying
      either version 3.1 of the Licence, or (at your option) any later version of
      the Licence as published by the copyright holders of version
      3.1 of the Licence document.
    
      2. The exception is that you may use, copy, link, modify and distribute
      under your own terms, binary object code versions of works based
      on the Library.
    
      3. If you copy code from files distributed under the terms of the GNU
      General Public Licence or the GNU Library General Public Licence into a
      copy of this library, as this licence permits, the exception does not
      apply to the code that you add in this way.  To avoid misleading anyone as
      to the status of such modified files, you must delete this exception
      notice from such code and/or adjust the licensing conditions notice
      accordingly.
    
      4. If you write modifications of your own for this library, it is your
      choice whether to permit this exception to apply to your modifications. 
      If you do not wish that, you must delete the exception notice from such
      code and/or adjust the licensing conditions notice accordingly.
    
    
    
    
    
    		    GNU GENERAL PUBLIC LICENSE
    		       Version 2, June 1991
    
     Copyright (C) 1989, 1991 Free Software Foundation, Inc.,
     51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA
     Everyone is permitted to copy and distribute verbatim copies
     of this license document, but changing it is not allowed.
    
    			    Preamble
    
      The licenses for most software are designed to take away your
    freedom to share and change it.  By contrast, the GNU General Public
    License is intended to guarantee your freedom to share and change free
    software--to make sure the software is free for all its users.  This
    General Public License applies to most of the Free Software
    Foundation's software and to any other program whose authors commit to
    using it.  (Some other Free Software Foundation software is covered by
    the GNU Lesser General Public License instead.)  You can apply it to
    your programs, too.
    
      When we speak of free software, we are referring to freedom, not
    price.  Our General Public Licenses are designed to make sure that you
    have the freedom to distribute copies of free software (and charge for
    this service if you wish), that you receive source code or can get it
    if you want it, that you can change the software or use pieces of it
    in new free programs; and that you know you can do these things.
    
      To protect your rights, we need to make restrictions that forbid
    anyone to deny you these rights or to ask you to surrender the rights.
    These restrictions translate to certain responsibilities for you if you
    distribute copies of the software, or if you modify it.
    
      For example, if you distribute copies of such a program, whether
    gratis or for a fee, you must give the recipients all the rights that
    you have.  You must make sure that they, too, receive or can get the
    source code.  And you must show them these terms so they know their
    rights.
    
      We protect your rights with two steps: (1) copyright the software, and
    (2) offer you this license which gives you legal permission to copy,
    distribute and/or modify the software.
    
      Also, for each author's protection and ours, we want to make certain
    that everyone understands that there is no warranty for this free
    software.  If the software is modified by someone else and passed on, we
    want its recipients to know that what they have is not the original, so
    that any problems introduced by others will not reflect on the original
    authors' reputations.
    
      Finally, any free program is threatened constantly by software
    patents.  We wish to avoid the danger that redistributors of a free
    program will individually obtain patent licenses, in effect making the
    program proprietary.  To prevent this, we have made it clear that any
    patent must be licensed for everyone's free use or not licensed at all.
    
      The precise terms and conditions for copying, distribution and
    modification follow.
    
    		    GNU GENERAL PUBLIC LICENSE
       TERMS AND CONDITIONS FOR COPYING, DISTRIBUTION AND MODIFICATION
    
      0. This License applies to any program or other work which contains
    a notice placed by the copyright holder saying it may be distributed
    under the terms of this General Public License.  The "Program", below,
    refers to any such program or work, and a "work based on the Program"
    means either the Program or any derivative work under copyright law:
    that is to say, a work containing the Program or a portion of it,
    either verbatim or with modifications and/or translated into another
    language.  (Hereinafter, translation is included without limitation in
    the term "modification".)  Each licensee is addressed as "you".
    
    Activities other than copying, distribution and modification are not
    covered by this License; they are outside its scope.  The act of
    running the Program is not restricted, and the output from the Program
    is covered only if its contents constitute a work based on the
    Program (independent of having been made by running the Program).
    Whether that is true depends on what the Program does.
    
      1. You may copy and distribute verbatim copies of the Program's
    source code as you receive it, in any medium, provided that you
    conspicuously and appropriately publish on each copy an appropriate
    copyright notice and disclaimer of warranty; keep intact all the
    notices that refer to this License and to the absence of any warranty;
    and give any other recipients of the Program a copy of this License
    along with the Program.
    
    You may charge a fee for the physical act of transferring a copy, and
    you may at your option offer warranty protection in exchange for a fee.
    
      2. You may modify your copy or copies of the Program or any portion
    of it, thus forming a work based on the Program, and copy and
    distribute such modifications or work under the terms of Section 1
    above, provided that you also meet all of these conditions:
    
        a) You must cause the modified files to carry prominent notices
        stating that you changed the files and the date of any change.
    
        b) You must cause any work that you distribute or publish, that in
        whole or in part contains or is derived from the Program or any
        part thereof, to be licensed as a whole at no charge to all third
        parties under the terms of this License.
    
        c) If the modified program normally reads commands interactively
        when run, you must cause it, when started running for such
        interactive use in the most ordinary way, to print or display an
        announcement including an appropriate copyright notice and a
        notice that there is no warranty (or else, saying that you provide
        a warranty) and that users may redistribute the program under
        these conditions, and telling the user how to view a copy of this
        License.  (Exception: if the Program itself is interactive but
        does not normally print such an announcement, your work based on
        the Program is not required to print an announcement.)
    
    These requirements apply to the modified work as a whole.  If
    identifiable sections of that work are not derived from the Program,
    and can be reasonably considered independent and separate works in
    themselves, then this License, and its terms, do not apply to those
    sections when you distribute them as separate works.  But when you
    distribute the same sections as part of a whole which is a work based
    on the Program, the distribution of the whole must be on the terms of
    this License, whose permissions for other licensees extend to the
    entire whole, and thus to each and every part regardless of who wrote it.
    
    Thus, it is not the intent of this section to claim rights or contest
    your rights to work written entirely by you; rather, the intent is to
    exercise the right to control the distribution of derivative or
    collective works based on the Program.
    
    In addition, mere aggregation of another work not based on the Program
    with the Program (or with a work based on the Program) on a volume of
    a storage or distribution medium does not bring the other work under
    the scope of this License.
    
      3. You may copy and distribute the Program (or a work based on it,
    under Section 2) in object code or executable form under the terms of
    Sections 1 and 2 above provided that you also do one of the following:
    
        a) Accompany it with the complete corresponding machine-readable
        source code, which must be distributed under the terms of Sections
        1 and 2 above on a medium customarily used for software interchange; or,
    
        b) Accompany it with a written offer, valid for at least three
        years, to give any third party, for a charge no more than your
        cost of physically performing source distribution, a complete
        machine-readable copy of the corresponding source code, to be
        distributed under the terms of Sections 1 and 2 above on a medium
        customarily used for software interchange; or,
    
        c) Accompany it with the information you received as to the offer
        to distribute corresponding source code.  (This alternative is
        allowed only for noncommercial distribution and only if you
        received the program in object code or executable form with such
        an offer, in accord with Subsection b above.)
    
    The source code for a work means the preferred form of the work for
    making modifications to it.  For an executable work, complete source
    code means all the source code for all modules it contains, plus any
    associated interface definition files, plus the scripts used to
    control compilation and installation of the executable.  However, as a
    special exception, the source code distributed need not include
    anything that is normally distributed (in either source or binary
    form) with the major components (compiler, kernel, and so on) of the
    operating system on which the executable runs, unless that component
    itself accompanies the executable.
    
    If distribution of executable or object code is made by offering
    access to copy from a designated place, then offering equivalent
    access to copy the source code from the same place counts as
    distribution of the source code, even though third parties are not
    compelled to copy the source along with the object code.
    
      4. You may not copy, modify, sublicense, or distribute the Program
    except as expressly provided under this License.  Any attempt
    otherwise to copy, modify, sublicense or distribute the Program is
    void, and will automatically terminate your rights under this License.
    However, parties who have received copies, or rights, from you under
    this License will not have their licenses terminated so long as such
    parties remain in full compliance.
    
      5. You are not required to accept this License, since you have not
    signed it.  However, nothing else grants you permission to modify or
    distribute the Program or its derivative works.  These actions are
    prohibited by law if you do not accept this License.  Therefore, by
    modifying or distributing the Program (or any work based on the
    Program), you indicate your acceptance of this License to do so, and
    all its terms and conditions for copying, distributing or modifying
    the Program or works based on it.
    
      6. Each time you redistribute the Program (or any work based on the
    Program), the recipient automatically receives a license from the
    original licensor to copy, distribute or modify the Program subject to
    these terms and conditions.  You may not impose any further
    restrictions on the recipients' exercise of the rights granted herein.
    You are not responsible for enforcing compliance by third parties to
    this License.
    
      7. If, as a consequence of a court judgment or allegation of patent
    infringement or for any other reason (not limited to patent issues),
    conditions are imposed on you (whether by court order, agreement or
    otherwise) that contradict the conditions of this License, they do not
    excuse you from the conditions of this License.  If you cannot
    distribute so as to satisfy simultaneously your obligations under this
    License and any other pertinent obligations, then as a consequence you
    may not distribute the Program at all.  For example, if a patent
    license would not permit royalty-free redistribution of the Program by
    all those who receive copies directly or indirectly through you, then
    the only way you could satisfy both it and this License would be to
    refrain entirely from distribution of the Program.
    
    If any portion of this section is held invalid or unenforceable under
    any particular circumstance, the balance of the section is intended to
    apply and the section as a whole is intended to apply in other
    circumstances.
    
    It is not the purpose of this section to induce you to infringe any
    patents or other property right claims or to contest validity of any
    such claims; this section has the sole purpose of protecting the
    integrity of the free software distribution system, which is
    implemented by public license practices.  Many people have made
    generous contributions to the wide range of software distributed
    through that system in reliance on consistent application of that
    system; it is up to the author/donor to decide if he or she is willing
    to distribute software through any other system and a licensee cannot
    impose that choice.
    
    This section is intended to make thoroughly clear what is believed to
    be a consequence of the rest of this License.
    
      8. If the distribution and/or use of the Program is restricted in
    certain countries either by patents or by copyrighted interfaces, the
    original copyright holder who places the Program under this License
    may add an explicit geographical distribution limitation excluding
    those countries, so that distribution is permitted only in or among
    countries not thus excluded.  In such case, this License incorporates
    the limitation as if written in the body of this License.
    
      9. The Free Software Foundation may publish revised and/or new versions
    of the General Public License from time to time.  Such new versions will
    be similar in spirit to the present version, but may differ in detail to
    address new problems or concerns.
    
    Each version is given a distinguishing version number.  If the Program
    specifies a version number of this License which applies to it and "any
    later version", you have the option of following the terms and conditions
    either of that version or of any later version published by the Free
    Software Foundation.  If the Program does not specify a version number of
    this License, you may choose any version ever published by the Free Software
    Foundation.
    
      10. If you wish to incorporate parts of the Program into other free
    programs whose distribution conditions are different, write to the author
    to ask for permission.  For software which is copyrighted by the Free
    Software Foundation, write to the Free Software Foundation; we sometimes
    make exceptions for this.  Our decision will be guided by the two goals
    of preserving the free status of all derivatives of our free software and
    of promoting the sharing and reuse of software generally.
    
    			    NO WARRANTY
    
      11. BECAUSE THE PROGRAM IS LICENSED FREE OF CHARGE, THERE IS NO WARRANTY
    FOR THE PROGRAM, TO THE EXTENT PERMITTED BY APPLICABLE LAW.  EXCEPT WHEN
    OTHERWISE STATED IN WRITING THE COPYRIGHT HOLDERS AND/OR OTHER PARTIES
    PROVIDE THE PROGRAM "AS IS" WITHOUT WARRANTY OF ANY KIND, EITHER EXPRESSED
    OR IMPLIED, INCLUDING, BUT NOT LIMITED TO, THE IMPLIED WARRANTIES OF
    MERCHANTABILITY AND FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  THE ENTIRE RISK AS
    TO THE QUALITY AND PERFORMANCE OF THE PROGRAM IS WITH YOU.  SHOULD THE
    PROGRAM PROVE DEFECTIVE, YOU ASSUME THE COST OF ALL NECESSARY SERVICING,
    REPAIR OR CORRECTION.
    
      12. IN NO EVENT UNLESS REQUIRED BY APPLICABLE LAW OR AGREED TO IN WRITING
    WILL ANY COPYRIGHT HOLDER, OR ANY OTHER PARTY WHO MAY MODIFY AND/OR
    REDISTRIBUTE THE PROGRAM AS PERMITTED ABOVE, BE LIABLE TO YOU FOR DAMAGES,
    INCLUDING ANY GENERAL, SPECIAL, INCIDENTAL OR CONSEQUENTIAL DAMAGES ARISING
    OUT OF THE USE OR INABILITY TO USE THE PROGRAM (INCLUDING BUT NOT LIMITED
    TO LOSS OF DATA OR DATA BEING RENDERED INACCURATE OR LOSSES SUSTAINED BY
    YOU OR THIRD PARTIES OR A FAILURE OF THE PROGRAM TO OPERATE WITH ANY OTHER
    PROGRAMS), EVEN IF SUCH HOLDER OR OTHER PARTY HAS BEEN ADVISED OF THE
    POSSIBILITY OF SUCH DAMAGES.
    
    		     END OF TERMS AND CONDITIONS
    
    	    How to Apply These Terms to Your New Programs
    
      If you develop a new program, and you want it to be of the greatest
    possible use to the public, the best way to achieve this is to make it
    free software which everyone can redistribute and change under these terms.
    
      To do so, attach the following notices to the program.  It is safest
    to attach them to the start of each source file to most effectively
    convey the exclusion of warranty; and each file should have at least
    the "copyright" line and a pointer to where the full notice is found.
    
        <one line to give the program's name and a brief idea of what it does.>
        Copyright (C) <year>  <name of author>
    
        This program is free software; you can redistribute it and/or modify
        it under the terms of the GNU General Public License as published by
        the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
        (at your option) any later version.
    
        This program is distributed in the hope that it will be useful,
        but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
        MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
        GNU General Public License for more details.
    
        You should have received a copy of the GNU General Public License along
        with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc.,
        51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA.
    
    Also add information on how to contact you by electronic and paper mail.
    
    If the program is interactive, make it output a short notice like this
    when it starts in an interactive mode:
    
        Gnomovision version 69, Copyright (C) year name of author
        Gnomovision comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY; for details type `show w'.
        This is free software, and you are welcome to redistribute it
        under certain conditions; type `show c' for details.
    
    The hypothetical commands `show w' and `show c' should show the appropriate
    parts of the General Public License.  Of course, the commands you use may
    be called something other than `show w' and `show c'; they could even be
    mouse-clicks or menu items--whatever suits your program.
    
    You should also get your employer (if you work as a programmer) or your
    school, if any, to sign a "copyright disclaimer" for the program, if
    necessary.  Here is a sample; alter the names:
    
      Yoyodyne, Inc., hereby disclaims all copyright interest in the program
      `Gnomovision' (which makes passes at compilers) written by James Hacker.
    
      <signature of Ty Coon>, 1 April 1989
      Ty Coon, President of Vice
    
    This General Public License does not permit incorporating your program into
    proprietary programs.  If your program is a subroutine library, you may
    consider it more useful to permit linking proprietary applications with the
    library.  If this is what you want to do, use the GNU Lesser General
    Public License instead of this License.

en: Point Size
fr: Taille du point

en: Family
fr: Famille

en: Face Name
fr: Nom de face

en: Weight
fr: Poids

en: Make a selection:
fr: Faites une sélection :

en: Categorized Mode
fr: Mode classé par catégorie

en: Alphabetic Mode
fr: Mode alphabétique

en: << Compact
fr: << Compacter

en: Expand >>
fr: Etendre >>

en: "%s" is not a floating-point number.
fr: "%s" n'est pas un nombre en virgule flottante.

en: Choose a directory:
fr: Choisissez un répertoire :

en: Choose a file
fr: Choisissez un fichier

en: Cancel
fr: Annuler

en: Update
fr: Mise à jour

en: Up
fr: Haut

en: Down
fr: Bas

en: False
fr: Faux

en: True
fr: Vrai

en: Type operation "%s" failed: Property labeled "%s" is of type "%s", NOT "%s".
fr: L'opération de type "%s" a échouée : la propriété marquée "%s" est de type "%s", PAS "%s".

en: String cannot contain any of these: %s
fr: Une chaîne de caractères ne peut pas contenir ceci : %s

en: Value must be between %i and %i
fr: Cette valeur doit être comprise entre %i et %i

en: Value must be between %.3f and %.3f
fr: Cette valeur doit être comprise entre %.3f et %.3f

en: New page inserted. Index = %i
fr: Nouvelle page insérée. Indice = %i

en: New page appended. Index = %i
fr: Nouvelle page ajoutée. Indice = %i

en: Old Page Index = %i
fr: Ancien indice de page = %i

en: OnDropTarget: index by HitTest = %i
fr: OnDropTarget : indexé par HitTest = %i

en: Script message
fr: Message du script

en: Script warning
fr: Avertissement du script

en: Script error
fr: Erreur du script

en: Script information
fr: Information du script

en: Code-completion debug tool
fr: Outil de débogage de code-completion

en: Find:
fr: Trouvé :

en: Kind:
fr: Genre :

en: Scope:
fr: Vue:

en: Actual type:
fr: Type actuel :

en: Arguments:
fr: Arguments :

en: Is operator?
fr: Opérateur ?

en: Is local?
fr: Local ?

en: Is temp?
fr: temp ?

en: Namespace:
fr: Espace de nommage :

en: Parent:
fr: Parent :

en: Go
fr: Valider

en: Children:
fr: Enfant :

en: Ancestors:
fr: Ancêtres :

en: Descendants:
fr: Descendants :

en: Decl. filename:
fr: Nom de fichier d'en-tête :

en: Impl. filename:
fr: Nom de fichier d'implémentation :

en: User data:
fr: Donné Utilisateur :

en: Tokens
fr: Mots-clés

en: Files list
fr: Liste des fichiers

en: The parser contains 0 tokens found in 0 files
fr: L'analyseur contient 0 mots-clés trouvés dans 0 fichiers

en: Please make a selection:
fr: Faites une sélection :

en: Multiple matches
fr: Correspondance multiple

en: Jump to &implementation
fr: Sauter à l'&implémentation

en: Jump to &declaration
fr: Sauter à la &déclaration

en: Show inherited members
fr: Montrer les membres hérités

en: &Refresh tree
fr: Regénérer l'arbre

en: Re-parse now
fr: Réanalyser maintenant

en: Debug SmartSense
fr: Déboguer SmartSense

en: Searching the symbols tree is currently disabled.
    We are sorry for the inconvenience.
fr: La recherche dans l'arborescence des symboles est actuellement désactivée.
    Nous sommes désolés pour la gêne occasionnée.

en: Symbols
fr: Symboles

en: Global functions
fr: Fonctions globales

en: Global variables
fr: Variables globales

en: Preprocessor symbols
fr: Symboles du préprocesseur

en: Base classes
fr: Classes de base

en: Derived classes
fr: Classes dérivées

en: View:
fr: Vue:

en: Current file's symbols
fr: Fichier des symboles courant

en: Active project's symbols
fr: Activer les symboles du projet

en: All workspace symbols
fr: Tous les symboles de l'espace de travail

en: Search:
fr: Chercher:

en: Insert class method...
fr: Insèrer méthode de classe ...

en: Known classes:
fr: Classes connues :

en: Class methods:
fr: Méthodes de classe :

en: Code output
fr: Sortie du code

en: Declaration
fr: Déclaration

en: Implementation
fr: Implémentation

en: Filter methods
fr: Méthodes de filtrage

en: Private
fr: Privé

en: Protected
fr: Protégé

en: Public
fr: Publique

en: Add &documentation block above method
fr: Ajouter un bloc de &documentation au dessus de la méthode

en: &Insert
fr: &Insérer

en: Candidate include files
fr: Fichiers inclus candidats

en: Select the include file from this list
fr: Sélectionnez le fichier include depuis cette liste

en: Code completion
fr: Complètement du code

en: Disable code-completion
fr: Désactiver le complètement du code

en: Code completion options
fr: Options de completion du code

en: Disable SmartSense
fr: Désactiver SmartSense

en: Case sensitive matches
fr: Correspondances sensibles à la casse

en: Auto-select, if only one match
fr: Sélection automatique, si un seul résultat

en: Automatically launch when typed # letters:
fr: Lancer automatiquement quand la lettre # est pressée :

en: Maximum allowed code-completion matches:
fr: Nombre maximum de correspondances autorisé pour la complétion du code

en: Delay (ms):
fr: Délai (ms):

en: Parser && symbols browser
fr: Navigateur de symboles

en: C/C++ Parser options
fr: Options de l'analyseur C/C++

en: Follow LOCAL includes
fr: Suivre les includes LOCAUX

en: Follow GLOBAL includes
fr: Suivre les includes GLOBAUX

en: Parse preprocessor directives
fr: Directives du préprocesseur d'analyse

en: Concurrently parsing threads:
fr: Threads d'analyse lancés en même temps :

en: Symbols browser options
fr: Options du navigateur de symboles

en: Display inheritance info
fr: Affichage des informations d'héritage

en: As free floating window
fr: En tant que fenêtre libre flottante

en: Cache file options
fr: Options du fichier de cache

en: Use cache
fr: Utiliser le cache

en: Always update cache
fr: Toujours mettre le cache à jour

en: Display cache loading/saving progress
fr: Afficher la progression de chargement/enregistrement du cache

en: The cache has been disabled and will soon be removed completely.
fr: Le cache a été désactivé et sera bientôt complètement retiré.

en: This plugin provides a symbols browser for your projects and code-completion inside the editor.
    
    Note: Only C/C++ language is supported by this plugin (currently)...
fr: Cette extension fournit un navigateur de classes pour vos projets et la complétion du code dans l'éditeur
    
    Note: Seul le langage C/C++ est supporté par cette extension ...

en: Complete code	Ctrl-Space
fr: Compléter le code	Ctrl-Space

en: Show call tip	Ctrl-Shift-Space
fr: Montrer l'astuce	Ctrl-Shift-Space

en: Goto function...	Ctrl-Alt-G
fr: Aller à la fonction...	Ctrl-Alt-G

en: Symbols browser
fr: Navigateur de symboles

en: Toggle displaying the symbols browser
fr: Basculer l'affichage de l'exporateur de symboles

en: Open #include file: '%s'
fr: Ouvrir le fichier #include : '%s'

en: Find declaration of: '%s'
fr: Trouver la déclaration de: '%s'

en: Find implementation of: '%s'
fr: Trouver l'implémentation de: '%s'

en: Class method declaration/implementation...
fr: Déclaration/Implémentation de la méthode de classe ...

en: Too many results.Please edit results' limit in code-completion options,
    or type at least one more character to narrow the scope down...
fr: Trop de résultats. Veuillez modifier les limites dans les options de completion de code,
    ou saisir au moins un ou deux caractères pour réduire le champ des résultats ...

en: C++ Parser is still parsing files...
fr: L'analyseur C++ travaille encore ...

en: No functions parsed in this file...
fr: Pas de fonctions analysées dans ce fichier ...

en: Select function...
fr: Sélectionnez une fonction...

en: Please select function to go to:
fr: Veuillez sélectionner une fonction sur laquelle aller :

en: Implementation not found: %s
fr: Implémentation non trouvé : '%s'

en: Declaration not found: %s
fr: Déclaration non trouvé : '%s'

en: /** @brief (one liner)
      *
      * (documentation goes here)
      */
fr: /** @brief (une ligne)
      *
      * (la documentation vient ici)
      */

en: You changed some class parser options. Do you want to reparse your projects now, using the new options?
fr: Vous avez changé certaines options de l'analyseur de classes. Voulez vous ré-analyser vos projets maintenants, avec les nouvelles options ?

en: Reparse?
fr: Ré-analyser?

en: #include <...> search starts here:
fr: La recherche pour les #include <...> commence ici :

en: End of search list.
fr: Fin de la liste de recherche.

en: Exception thrown!
fr: Exception jetée !

en: Code-completion and symbols browser
fr: Complétion du code et explorateur de symboles

en: The default options for the code-completion parser
    have changed and your settings have been updated.
    
    You can review them by going to "Settings->Editor->
    Code-completion and symbols browser".
fr: Les options par défaut pour l'analyseur de completion de code
    ont été changées et vos règlages ont été mis à jour.
    
    Vous pouvez les revoir en allant dans "Règlages->Editeur->
    Complétion du code et explorateur de symboles".

en: Sample
fr: Exemple

en: Preview
fr: Prévisualisation

en: Indentation size (in spaces):
fr: Taille de l'indentation (en nombre d'espaces) :

en: Use TABs instead of spaces
fr: Utiliser les tabulations au lieu des espaces

en: Force using TABs
fr: Forcer l'usage des tabulations

en: Converts TABs to spaces
fr: Converti les tabulations en espaces

en: Fill empty lines with the whitespace of their previous lines
fr: Remplit les lignes vides avec les espaces blancs des lignes précédentes

en: Indent classes (keywords public:, protected: and private:)
fr: Indenter les classes (mots-clés public:, protected: et privated:)

en: Indent switches (keyword case:)
fr: Indenter les switches (mot-clé case:)

en: Indent case: statement in switches (commands under case:)
fr: Indenter 'case:' instructions dans les cas (commandes en-dessous de 'case:')

en: Indent brackets
fr: Indenter les accolades

en: Indent blocks
fr: Indenter les blocs

en: Indent namespaces
fr: Indenter les namespaces

en: Indent labels
fr: Indenter les labels

en: Indent multi-line preprocessor definitions
fr: Indenter les définitions du préprocesseur sur plusieurs lignes

en: Formatting
fr: Formattage

en: Brackets (None, Break, Attach or Linux):
fr: Accolades (Aucune, Cassé, Attaché ou Linux):

en: Break
fr: Cassé

en: Attach
fr: Attache

en: Pad empty lines around header blocks (e.g. 'if', 'while'...)
fr: Lignes vides autour des blocs d'en-tête (par exemple 'if', 'while' ...)

en: Break 'else if()' header combinations into seperate lines
fr: Découper les combinaisons de 'else if()' en lignes séparées

en: Insert space padding around operators
fr: Insérer des espaces autour des opérateurs

en: Insert space padding around parenthesies on the outside
fr: Insérer des espaces à l'extérieur des parenthèses

en: Insert space padding around parenthesies on the inside
fr: Insérer des espaces à l'intérieur des parenthèses

en: Don't break complex statements and multiple statements residing in a single line
fr: Ne pas couper les instructions complexes et les instructions multiples figurant sur une ligne unique

en: Don't break one-line blocks
fr: Ne pas casser les blocs de une ligne

en: Source formatter
fr: Formateur de source

en: Create new class
fr: Créer une nouvelle classe

en: Class name:
fr: Nom de la classe:

en: Constructor arguments:
fr: Arguments du constructeur :

en: Virtual destructor
fr: Destructeur virtuel

en: Inheritance
fr: Héritage

en: Inherits another class
fr: Hériter d'une autre classe

en: Ancestor:
fr: Ancêtre :

en: Ancestor's include filename:
fr: Nom de fichier d'en-tête de l'ancêtre

en: public
fr: publique

en: protected
fr: protégé

en: private
fr: privé

en: Filenames
fr: Noms de fichier

en: Header filename:
fr: Nom de fichier d'en-tête :

en: Implementation filename:
fr: Nom de fichier d'implémentation :

en: Add Guard-Block in header file
fr: Ajouter un bloc de guarde dans le fichier d'en-tête

en: Guard-Block word:
fr: Mot de bloc de guarde:

en: C&reate
fr: C&réer

en: This plugin provides an easy way to create a new C++ class file pair. It's by no means complete yet but it's here nevertheless;)
fr: Cette extension fournit une manière simple de créer une nouvelle paire de fichiers pour une classe C++. C'est loin d'être complet mais ça a le mérite d'exister;)

en: The new class has been created.
fr: La nouvelle classe a été crée.

en: The new class has been created.
    Do you want to add it to the current project?
fr: La nouvelle classe a été créée.
    Voulez-vous l'ajouter au projet en cours ?

en: Add to project?
fr: Ajouter au projet?

en: Could not create header file %s.
    Aborting...
fr: Ne peut pas créer le fichier d'en-tête %s.
    Annulation ...

en: Could not create implementation file %s.
    Aborting...
fr: Ne peut pas créer le fichier d'i,plémentation %s.
    Annulation ...

en: New regular expression
fr: Nouvelle expression régulière

en: Are you sure you want to delete this regular expression?
fr: Etes vous sûr de vouloir supprimer cette expression régulière ?

en: Are you sure you want to load the default regular expressions for this compiler?
    ALL regular expressions will be erased and replaced with their default counterparts!
    
    Are you REALLY sure?
fr: Etes vous sûr de vouloir charger les expressions régulières par défaut pour ce compilateur?
    TOUTES les expressions régulières seront effacées et remplacées par leurs équivalents par défaut!
    
    Etes vous VRAIMENT sûr?

en: Please enter a compiler line in the "Compiler output" text box...
fr: Veuillez entrer une ligne de compilateur dans la boîte de texte "Sortie du compilateur" ...

en: Regular expression analyzed as follows:
    
    Type: %s message
    Filename: %s
    Line number: %s
    Message: %s
fr: Expression régulière analysée comme suit:
    
    Type : %s message
    Nom de fichier : %s
    Numéro de ligne : %s
    Message : %s

en: Info
fr: Information

en: Test results
fr: Résultats du test

en: Optimization
fr: Optimisation

en: Optimizations for size
fr: Optimisations pour la taille

en: Optimizations for speed
fr: Optimisations pour la vitesse

en: Optimize jumps
fr: Optimiser les sauts

en: Eliminate duplicate expressions
fr: Eliminer les expressions redondantes

en: Disable optimizations
fr: Désactiver les optimisations

en: Expand intrinsic functions
fr: Etendre les fonctions intrinsèques

en: Enable instruction scheduling for Pentium
fr: Activer la planification des instructions pour le Pentium

en: Disable instruction scheduling
fr: Désactiver la prévision des instructions

en: Enable loop induction variable and strength reduction
fr: Améliorer les opérations coûteuses dans les boucles

en: Disable register variables
fr: Desactiver les variables du registre

en: Merge duplicate strings
fr: Fusionner les chaînes de caractères redondantes

en: Function stack frame optimization
fr: Optimisation du tas de la fonction

en: C++ Features
fr: Fonctionnalités C++

en: Disable runtime type information
fr: Désactiver les informations de type pendant l'exécution

en: Disable exception handling
fr: Désactiver la gestion des exceptions

en: Enable destructor cleanup
fr: Activer le nettoyage par destructeur

en: Use global destructor count
fr: Utiliser un compteur global de destruction

en: Enable fast exception prologs
fr: Activer les prologues d'exceptions rapides

en: Enable exception location information
fr: Activer les informations sur la location des exceptions

en: Enable slow exception epilogues
fr: Activer les épilogues d'exceptions lentes

en: Zero length empty class members
fr: Membres de classes vides de taille nulle

en: Zero-length empty base classes
fr: Classes de bases vides de taille nulle

en: C Features
fr: Fonctionnalités C

en: Emulate floating point
fr: Emuler la virgule flottante

en: Disable floating point
fr: Désactiver la virgule flottante

en: Fast floating point
fr: Calculs en virgule flottante rapides

en: Pentium FDIV workaround
fr: Environnement Pentium FDIV

en: Pascal calling convention
fr: Convention d'appel "Pascal"

en: C calling convention
fr: Convention d'appel "C"

en: __msfastcall calling convention
fr: Convention d'appel "__msfastcall"

en: fastcall calling convention
fr: convention d'appel fastcall

en: stdcall calling convention
fr: convention d'appel stdcall

en: Align data by byte
fr: Aligner les données par octet

en: Align data by word (2 bytes)
fr: Aligner les données par mot (2 octets)

en: Align data by double word (4 bytes)
fr: Aligner les données par double mot

en: Align data by quad word (8 bytes)
fr: Aligner les données par quadruple mot (8 octets)

en: Align data by paragraph (16 bytes)
fr: Aligner les données par paragraphe (16 octets)

en: Use minimum sized enums
fr: Utiliser des enums de taille minimale

en: Use unsigned char
fr: Utiliser des caractères non signés

en: Language
fr: Langage

en: ANSI keywords and extensions
fr: Mots clés et extensions ANSI

en: Kernighan and Ritchie keywords and extensions
fr: Mots clés et extensions "Kernighan and Ritchie"

en: Borland C++ keywords and extensions
fr: Mots-clés et extensions Borland C++

en: UNIX V keywords and extensions
fr: Mots-clés et extensions UNIX V

en: Allow nested comments
fr: Autoriser les commentaires nichés

en: Debugging
fr: Débogage

en: debugging on, inline expansion off
fr: débogage activé, expansion en ligne désactivée

en: debugging off, inline expansion on
fr: débogage désactivé; expansion en ligne activée

en: inline function expansion on
fr: expansion en ligne activée

en: inline function expansion off
fr: L'expansion de la fonction intégrée est désactivée.

en: Include line numbers
fr: Inclure les numéros de ligne

en: Optimize for 80386
fr: Optimiser pour 80386

en: Optimize for 80486
fr: Optimiser pour 80486

en: Optimize for Pentium
fr: Optimiser pour Pentium

en: Optimize for Pentium Pro, Pentium II, Pentium III
fr: Optimier pour Pentium Pro, Pentium II, Pentium III

en: Target
fr: Cible

en: Windows application
fr: Application windows

en: .DLL executable
fr: Exécutable .DLL

en: 32-bit multi-threaded
fr: 32-bit avec multi-thread

en: Target uses the dynamic RTL
fr: La cible utilise le RTL dynamique.

en: Target uses the VCL
fr: La cible emploie le VCL

en: Warnings
fr: Avertissements

en: Display all warnings
fr: Afficher tous les avertissements

en: Compiler warning
fr: Avertissement du compilateur

en: Compiler error
fr: Erreur du compilateur

en: Unknown error
fr: Erreur inconnue

en: Fatal error
fr: Erreur fatale

en: Digital Mars Compiler
fr: Compiltateur Digital Mars

en: Produce debugging symbols
fr: Produire des symboles de débogage

en: You have optimizations enabled. This is Not A Good Thing(tm) when producing debugging symbols...
fr: Vous avez les optimisations activées. Ce n'est Pas Une Bonne Chose(tm) quand il s'agit de produire des symboles de débogage...

en: Enforce strict compliance with ANSI C/C++
fr: Forcer le respect strict de ANSI C/C++

en: Enable new[] and delete[] overloading
fr: Activer la surcharge de new[] et delete[]

en: Enable bool
fr: Activer les bool

en: Enable exception handling
fr: Activer la gestion d'exceptions

en: Enable RTTI
fr: Activer RTTI

en: Compile all source files as C++
fr: Compiler tous les fichiers sources comme du C++

en: Generate .cod (assemply) file
fr: Générer un fichier .cod (assembleur)

en: No inline function expansion
fr: Pas d'extension de fonction en ligne

en: Generate .dep (make dependency) file
fr: Générer un fichier .dep (créer les dépendances)

en: Show results of preprocessor
fr: Montrer les résultats du préprocesseur

en: Do not elide comments
fr: Ne pas éluder les commentaires

en: #line directives not output
fr: Les directives #line n'ont pas de sortie

en: IEEE 754 inline 8087 code
fr: Code machine pour coprocesseur 8087 au standard IEEE 754 intégré.

en: Work around FDIV problem
fr: Contourner le problème FDIV

en: Fast inline 8087 code
fr: Code 8087 rapide en ligne

en: Disable debug info optimization
fr: Désactiver les optimisations d'informations de débogage

en: Make static functions global
fr: Rendre les fonctions statiques globales

en: Symbol info for globals
fr: Information des symboles pour les variables gloables

en: Debug line numbers only
fr: Déboger uniquement les numéros de ligne

en: Generate pointer validations
fr: Générer des validations de pointeur

en: Debug symbol info only
fr: Débogger uniquement les informations de symbole

en: Generate trace prolog/epilog
fr: Générer un prologue/épilogue de traçage

en: Use precompiled headers (ph)
fr: Utiliser des en-têtes précompilés (ph)

en: Include files only once
fr: Inclure une seule fois les fichier

en: Only search -I directories
fr: Ne cherche que les répertoires -I

en: Relaxed type checking
fr: Vérification de type assoupli

en: No empty base class optimization
fr: Pas d'optimisation de classe de base vide

en: chars are unsigned
fr: Les chars sont non signés

en: Perform function level linking
fr: Faire l'édition de liens au niveau des fonctions

en: No default library
fr: Pas de librairie par défaut

en: Place expr strings in code seg
fr: Placer les chaînes de caractères dans le segment de code

en: New code seg for each function
fr: Nouveau segment de code pour chaque fonction

en: vtables in far data
fr: vtables dans les données lointaines

en: Minimize space
fr: Minimiser l'espace

en: Maximize speed
fr: Maximiser la vitesse

en: Turn off function auto-prototyping
fr: Désactiver l'auto-prototypage des fonctions

en: Make Pascal linkage the default
fr: Faire de l'édition de liens de type Pascal le défaut

en: Linkage
fr: Edition des liens

en: Make stdcall linkage the default
fr: Faire des liens avec stdcall par défaut

en: Require strict function prototyping
fr: Requiert un prototypage des fonctions strictes

en: Put switch tables in code seg
fr: Mettre les tables d'échange dans le segment de code

en: Stack overflow checking
fr: Vérification de débordement du tas

en: Always generate stack frame
fr: Toujours générer un encadrement de pile

en: Suppress non-ANSI predefined macros
fr: Supprimer les macros prédéfinis qui ne sont pas ANSI

en: Suppress all warning messages
fr: Supprimer tous les messages d'alerte

en: Warn on C style casts
fr: Avertissement sur les casts de type C

en: Treat warnings as errors
fr: Traiter les avertissements comme des erreurs

en: Windows prolog/epilog : Win32 Exe
fr: Prologue/Epilogue pour Windows: Win32 Exe

en: Windows prolog/epilog : Win32 Dll
fr: Prologue/epilogue pour Windows : Win32 Dll

en: Turn off error maximum
fr: Désactiver le maximum pour les erreurs

en: Instantiate templates
fr: Instancier les modèles

en: Linker error
fr: Erreur de l'éditeur de liens

en: instrument for code coverage analysis
fr: instrument pour l'analyse de la couverture du code

en: D Features
fr: Possibilités du D

en: generate documentation
fr: générer la documentation

en: allow deprecated features
fr: autoriser les possibilités qui ne sont plus supportées

en: compile in debug code
fr: compiler dans le code de débogage

en: add symbolic debug info
fr: ajouter des informations de débogage symboliques

en: generate D interface file
fr: générer un fichier d'interface D

en: inline expand functions
fr: étendre les fonctions en ligne

en: Optimize
fr: Optimiser

en: optimize
fr: optimiser

en: suppress generation of object file
fr: supprimer la génération de fichier objet

en: profile the runtime performance of the generated code
fr: profiler les performances d'exécution du code généré

en: suppress non-essential compiler messages
fr: supprimer les messages de compilateur non essentiels

en: compile release version, which means not generating code for contracts and asserts
fr: compiler la version 'release', ce qui signifie ne pas générer de codes pour les contrats et assertions

en: compile in unittest code, also turns on asserts
fr: compiler en code unit test, active aussi les assertions

en: verbose
fr: bavard

en: enable warnings
fr: activer les avertissements

en: Linker warning
fr: Avertissement de l'éditeur de liens

en: Advanced compiler options
fr: Options avancées du compilateur

en: Commands
fr: Commandes

en: Available commands:
fr: Commandes disponibles :

en: Command line macro:
fr: Macro en ligne de commande :

en: Command macros:
fr: Macros de commande :

en: Compiler executable:
    Resource compiler executable:
    Linker executable:
    Linker executable for static libs:
    Compiler flags:
    Linker flags:
    Compiler include paths:
    Resource include paths:
    Linker include paths:
    Link libraries:
    Source file:
    Object file:
    Dependency result:
    All *linkable* object files:
    All *linkable* flat object files:
    All *linkable* resource object files:
    Executable output file:
    Static library output file:
    Dynamic library output file:
    Dynamic library DEF output file:
    Resources output file:
    Objects Output Dir:
fr: Exécutable du compilateur:
    Exécutable du compilateur de ressources:
    Exécutable de l'éditeur de liens:
    Exécutable de l'éditeur de liens pour les librairies statiques:
    Drapeaux du compilateur:
    Drapeaux de l'éditeur de lien:
    Répertoires d'include du compilateur:
    Répertoires d'include des ressources:
    Répertoires d'include de l'éditeur de liens:
    Lier les librairies:
    Fichier source:
    Fichier objet:
    Résultat de dépendance:
    Tous les fichiers objets *liables*:
    Tous les fichiers objets plats *liables*:
    Tous les fichiers objets de ressource *liables*:
    Fichier exécutable de sortie:
    Librairie statique de sortie:
    Librairie dynamique de sortie:
    Librairie dynamique DEF de sortie:
    Fichier de sortie des ressources:
    Répertoire de sortie des objets:

en: $compiler
    $rescomp
    $linker
    $lib_linker
    $options
    $link_options
    $includes
    $res_includes
    $libdirs
    $libs
    $file
    $object
    $dep_object
    $link_objects
    $link_flat_objects
    $link_resobjects
    $exe_output
    $static_output
    $exe_output
    $def_output
    $resource_output
    $objects_output_dir
fr: $compiler↵
    $rescomp↵
    $linker↵
    $lib_linker↵
    $options↵
    $link_options↵
    $includes↵
    $res_includes↵
    $libdirs↵
    $libs↵
    $file↵
    $object↵
    $dep_object↵
    $link_objects↵
    $link_flat_objects↵
    $link_resobjects↵
    $exe_output↵
    $static_output↵
    $exe_output↵
    $def_output↵
    $resource_output↵
    $objects_output_dir

en: Output parsing
fr: Analyse de la sortie

en: Defaults
fr: Défauts

en: Parsing expressions
fr: Analyser les expressions

en: Order matters!
    The first matching parsing expression is selected.
fr: L'ordre compte!
    La première expression analysée correspondante est sélectionnée

en: Description:
fr: Description :

en: Regular expression:
fr: Expression régulière :

en: Sub-expression indices
fr: Indices de la sous-expression

en: Message:
fr: Message :

en: Additional message 2:
fr: Message supplémentaire 2 :

en: Additional message 3:
fr: Message supplémentaire 3 :

en: Line:
fr: Ligne :

en: A sub-expression index of 0 (zero), means it's not provided by
    the regular expression.
fr: L'index 0 (zero) d'une sous-expression, signifie qu'il n'est pas fourni par
    l'expression régulière.

en: Parsing expression details
fr: Analyse des détails des expressions

en: Test parsing expressions
fr: Tester les expressions d'analse

en: Test string (e.g. compiler output line):
fr: Tester les chaînes de caractère (e.g. le compilateur sort une ligne) :

en: Add header files search path (e.g. -I):
fr: Ajouter le répertoire de recherche des fichiers d'en-tête (e.g. -I) :

en: Add libraries search path (e.g. -L):
fr: Ajouter des chemins de recherche de librairies (e.g. -L) :

en: Link library (e.g. -l):
fr: Lier la librairie (e.g. -l) :

en: Library prefix (e.g. lib):
fr: Préfixe de librairie (e.g. lib) :

en: Library extension (e.g. a):
fr: Extension de librairie (e.g. a) :

en: Add preprocessor definition (e.g. -D):
fr: Ajouter une défintion de préprocesseur (e.g. -D) :

en: Generic switch character (e.g. -):
fr: Caractère générique d'échange (e.g. -) :

en: Object file extension (e.g. o):
fr: Extension des fichiers objet (e.g. o) :

en: Need dependency checks:
fr: Nécessite des vérifications de dépendance :

en: Linker needs lib prefix:
fr: L'éditeur de liens nécessite le préfixe de librairie :

en: Linker needs lib extension:
fr: L'éditeur de liens nécessite l'extension de librairie :

en: Force quotes for filenames in compiler command-line:
fr: Forcer la mise entre guillemets des noms de fichiers dans la ligne de commande du compilateur :

en: Force quotes for filenames in linker command-line:
fr: Forcer la mise entre guillemets des noms de fichiers dans la ligne de commande de l'éditeur de liens :

en: Supports PCH:
fr: Supporte le PCH :

en: PCH extension (e.g. h.gch)
fr: Extension PCH (e.g. h.gch)

en: &Build
fr: &Générer

en: Build current project
fr: Générer le projet courant

en: Compile current &file
fr: Compiler le &fichier courant

en: Compile current file
fr: Compiler le fichier en cours

en: &Run
fr: &Exécuter

en: Run current project
fr: Exécuter le projet en cours

en: Bui&ld and run
fr: Générer et exécuter

en: Build and run current project
fr: Générer et exécuter le projet en cours

en: Rebuil&d
fr: Regénérer

en: Rebuild current project
fr: Regénérer le projet en cours

en: &Clean
fr: &Nettoyer

en: Clean current project
fr: Nettoyer le projet en cours

en: Build &workspace
fr: Générer l'&espace de travail

en: Build all projects in workspace
fr: Générer tous les projets dans l'espace de travail

en: Reb&uild workspace
fr: Regénérer l'espace de travail

en: Rebuild all projects in workspace
fr: Regénérer tous les projets de l'espace de travail

en: Clean workspace
fr: Nettoyer l'espace de travail

en: Clean current project (dependencies too)
fr: Nettoyer le projet en cours (les dépendances aussi)

en: &Abort
fr: &Annuler

en: Abort the running build process
fr: Annuler les processus de génération en cours

en: &Errors
fr: &Erreurs

en: &Previous error
fr: Erreur &précédente

en: Go to previous compilation error
fr: Aller à l'erreur de compilation précédente

en: &Next error
fr: Erreur &suivante

en: Go to next compilation error
fr: Aller à l'erreur de compilation suivante

en: &Clear all errors
fr: &Effacer toutes les erreurs

en: Clear all compilation errors
fr: Effacer toutes les erreurs de compilatiion

en: Select target...
fr: Sélectionnez la cible ...

en: E&xport Makefile
fr: E&xporter le Makefile

en: Export Makefile so that you can build the program from the command line
fr: E&xporter le Makefile pour que vous puissiez générer le programme depuis la ligne de commande

en: Selected compiler
fr: Compilateur sélectionné

en: NOTE: This project uses build scripts so it may override any options you set here...
fr: NOTE: Ce projet utilise des scripts de génération donc il pourrait ne pas tenir compte de certaines options ici ...

en: Policy:
fr: Politique :

en: Use project options only
fr: Utiliser les options du projet uniquement

en: Use target options only
fr: Utiliser les options de la cible uniquement

en: Prepend target options to project options
fr: Mettre les options de cible avant les options de projet

en: Append target options to project options
fr: Mettre les options de cibles après les options de projet

en: Compiler Flags
fr: Drapeaux du compilateur

en: Linker
fr: Editeur de liens

en: Link libraries:
fr: Lier les librairies:

en: Other linker options:
fr: Autres options de l'éditeur de liens :

en: Directories
fr: Répertoires

en: Resource compiler
fr: Compilateur de ressources

en: Re-order directories
fr: Réordonner les répertoires

en: Pre-build steps
fr: Etapes de pré-génération

en: Post-build steps
fr: Etapes de post-génération

en: Always execute, even if target is up-to-date
fr: Toujours exécuter, même si la cible est à jour

en: Programs
fr: Programmes

en: Compiler's installation directory
fr: Répertoire d'installation du compilateur

en: Auto-detect
fr: Auto-détection

en: NOTE: All programs below, must exist either in the "bin" sub-directory of this path
    or in any of the "Additional paths"...
fr: NOTE: Tous les programmes ci-dessous doivent exister soit dans le sous répertoire "bin" de ce répertoire
    ou dans n'importe lequel des "Répertoires supplémentaires ..."

en: C compiler:
fr: Compilateur C:

en: C++ compiler:
fr: Compilateur C++ :

en: Linker for dynamic libs:
fr: Editeur de liens pour les librairies dynamiques :

en: Linker for static libs:
fr: Editeur de liens pour les librairies statiques :

en: Debugger:
fr: Débogueur :

en: Resource compiler:
fr: Compilateur de ressources :

en: Make program:
fr: Créer le programme :

en: Additional Paths
fr: Chemins supplémentaires

en: Custom variables
fr: Variables personnalisées

en: Programs / variables:
fr: Programmes / variables :

en: These variables can be used in compiler and/or linker options. Use them as compiler/linker options this way: $(varname)
fr: Ces variables peuvent être utilisées dans les options du compilateur et/ou de l'éditeur de liens. Utilisez les comme options du compilateur/éditeur de liens de cette façon: $(nom de variable)

en: &Clear
fr: &Effacer

en: "Make" commands
fr: Commandes de "Make"

en: IMPORTANT: These commands are ONLY used when the project is using a custom Makefile.
fr: IMPORTANT: Ces commandes sont utilisées SEULEMENT lorsque le projet utilise un Makefile personnalisé.

en: Build project/target:
fr: Générer le projet/la cible :

en: Compile single file:
fr: Compiler un unique fichier :

en: Clean project/target:
fr: Nettoyer le projet/la cible :

en: Dist-clean project/target:
fr: Nettoyer à distance le projet/la cible :

en: Known variables: $make, $makefile, $target,$file
fr: Variables connues: $make, $makefile, $target,$file

en: Other
fr: Autre

en: Compiler logging:
fr: Log du compilateur :

en: Full command line
fr: Entièrement en ligne de commande

en: Task description (e.g. "Compiling <file>...")
fr: Description de la tâche (e.g. "Compiler <fichier> ...")

en: No logging (just what the compiler outputs, if anything)
fr: Pas de log (juste ce que sort le compilateur, s'il y a quelquechose)

en: Build method:
fr: Méthode de génération :

en: Work with Makefiles (GNU "make" is required)
fr: Travailler avec des Makefiles (le "make" de GNU est requis)

en: Invoke compiler directly
fr: Invoquer le compilateur directement

en: Compiler-independent options
fr: Options indépendantes du compilateur

en: Number of processes for parallel builds:
fr: Nombre de processus pour les générations en parallèle :

en: Max nr. of errors to log (0=unlimited):
fr: Nombre max d'erreurs à mettre dans le log (0=illimité)

en: Explicitely add currently compiling file's directory to compiler search dirs
fr: Ajouter explicitement le répertoire de compilation des fichiers aux répertoires de recherche du compilateur

en: Explicitely add project's top-level directory to compiler search dirs
fr: Ajouter explicitement le répertoire de top-niveau du projet aux répertoires de recherche du compilateur

en: Advanced options...
fr: Options avancées ...

en: Build
fr: Générer

en: Build the active project
fr: Générer le projet actif

en: Run
fr: Lancer

en: Run the active project
fr: Lancer le projet actif

en: Build and run
fr: Générer et lancer

en: Build and run the active project
fr: Générer et exécuter le projet en cours

en: Rebuild
fr: Regénérer

en: Rebuild all modules in the active project
fr: Regénérer tous les modules dans le projet en cours

en: Abort
fr: Annuler

en: Build target:
fr: Cible de génération:

en: This plugin is an interface to various compilers:
    
    	GNU GCC compiler
    	Microsoft Visual C++ Free Toolkit 2003
    	Borland C++ Compiler 5.5
fr: Cette extension est une interface pour plusieurs compilateurs:
    
    	GNU GCC compiler
    	Microsoft Visual C++ Free Toolkit 2003
    	Borland C++ Compiler 5.5

en: All the free (and not) compilers out there
fr: Tous les compilateurs gratuits (ou pas) existants

en: Build log
fr: Log de génération

en: Build messages
fr: Messages de génération

en: Project build options
fr: Options de génération du projet

en: &Debug
fr: &Débogage

en: Build options
fr: Options de génération

en: Set the project's build options
fr: Choisir les options de génération du projet

en: Build workspace
fr: Générer l'espace de travail

en: Rebuild workspace
fr: Regénérer l'espace de travail

en: Build	Ctrl-F9
fr: Générer	Ctrl-F9

en: Rebuild	Ctrl-F11
fr: Regénérer	Ctrl-F11

en: Clean
fr: Nettoyer

en: Build file
fr: Générer le fichier

en: Could not read the PATH environment variable!
    This can't be good. There may be problems running system commands and the application might not behave the way it was designed to...
fr: Ne peut pas lire la variable d'environnement PATH!
    Ca ne peut pas être bon. Il peut y avoir des problème pour lancer des commandes système et l'application pourrait ne pas se comporter de la façon dont elle a été conçue...

en: Can't find compiler executable in your search path for
fr: Ne peut pas trouver l'exécutable du compilateur dans votre chemin de recherche pour

en: Debugger is active
fr: Le débogueur est actif

en: Aborting build
fr: Annulation de la génération

en: The debugger is currently active. Aborting build...
fr: Le débogueur est actif. Annulation de la génération ...

en: Debugger active
fr: Débogueur actif

en: Execution of '%s' in '%s' failed.
fr: Echec de l'exécution de '%s' dans '%s'.

en: Build virtual target '%s' in current project
fr: Cible virtuelle de construction '%s' dans le projet en cours

en: Build target '%s' in current project
fr: Cible de génération '%s' dans le projet en cours

en: Code::Blocks no longer supports the "GNU make" build method, except for projects which
    are using a custom Makefile (in which case, this build method is selected automatically).
    This poses no problem on the overall build process and this notification is displayed
    just to alert you about this change.
    
    No further action is required on your part.
fr: Code::Blocks ne supporte plus la méthode de génération "GNU make", sauf pour des projets qui
    utilisent un Makefile personnalisé (dans ces cas là, cette méthode de génération est sélectionnée automatiquement).
    Cela ne pose pas de problème pour le processus de génération et cette notification est affichée
    juste pour vous prévenir de ce changement.
    
    Aucune autre action n'est nécessaire de votre part.

en: This %s is configured to use an invalid compiler.
    The operation failed...
fr: Ce %s est configuré pour utiliser un compilateur invalide.
    L'opération a échouée ...

en: target
fr: cible

en: project
fr: projet

en: -------------- Build: %s in %s ---------------
fr: -------------- Génère: %s dans %s ---------------

en: "no target"
fr: "pas de cible"

en: "no project"
fr: "pas de projet"

en: Checking for existence: %s
fr: Vérification de l'existence : %s

en: It seems that this file has not been built yet.
    Do you want to build it now?
fr: Il semble que ce fichier n'a pas encore été généré.
    Voulez vous le générer maintenant ?

en: Executing: %s (in %s)
fr: Exécution de: %s ( dans %s)

en: You must select a host application to "run" a library...
fr: Vous devez sélectionner une application hôte pour "lancer" une librairie ...

en: You can't "run" a commands-only target...
fr: Vous ne pouvez pas "lancer" une cible en mode commande uniquement ...

en: It seems that this project has not been built yet.
    Do you want to build it now?
fr: Il semble que ce projet n'a pas encore été généré.
    Voulez vous le générer maintenant ?

en: Could not save all files...
fr: Ne peut pas sauvegarder tous les fichiers ...

en: Cleaning %s...
fr: Nettoyage de %s ...

en: Cleaning object and output files...
fr: Nettoyage des fichiers objets et de sortie ...

en: Done.
fr: Fait.

en: This functionality has been temporarily removed from Code::Blocks.
    With all the updates from the last couple of months, the makefile exporter is not anymore in-sync with the rest of the build process.
    We are sorry for the inconvenience...
fr: Cette fonctionnalité a été temporairement enlevée de Code::Blocks.
    Avec toutes les mises à jour des derniers mois, l'exporteur de makefile n'est plus synchronisé avec le reste du processus de génération.
    Nous sommes désolés pour la gêne occasionnée...

en: Please enter the "Makefile" name:
fr: Veuillez entrer le nom du "Makefile" :

en: Export Makefile
fr: Exporter le Makefile

en: "%s" has been exported in the same directory as the project file.
fr: "%s" a été exporté dans le même répertoire que le fichier projet.

en: Target is up to date.
fr: La cible est à jour.

en: Target is up to date.
fr: La cible est à jour.

en: %s doesn't have a target named "%s"...
fr: %s n'a pas de cible appelée "%s" ...

en: Build aborted.
fr: Génération annulée.

en: Circular dependency detected between "%s" and "%s". Skipping...
fr: Dépendance circulaire détectée entre "%s" et "%s". Passe à la suite ...

en: Could not save all files of %s...
fr: Ne peut pas enregistrer tous les fichiers de %s ...

en: Aborting process %d...
fr: Annulation du processus %d ...

en: That file isn't assigned to any target.
fr: Ce fichier n'est assigné à aucune cible.

en: That file doesn't belong to a project.
    If you want to compile it as stand-alone, please use the "Invoke compiler directly" build method
    (Settings->Compiler->Other->Build method)
fr: Ce fichier n'appartient pas à un projet.
    Si vous voulez le compiler indépendemment, veuillez utiliser la méthode de génération "Invoquer directement le compilateur"
    (Réglages->Compilateur->Autre->Méthode de génération)

en: Rebuild project
fr: Regénérer le projet

en: Rebuilding the project will cause the deletion of all object files and building it from scratch.
    This action might take a while, especially if your project contains more than a few files.
    Another factor is your CPU and the available system memory.
    
    Are you sure you want to rebuild the entire project?
fr: Regénérer le projet va causer la suppression de tous les fichiers objet et les générer à partir de rien.
    Cette action pourrait prendre du temps, surtout si votre projet contient plus que quelques fichiers.
    Un autre facteur est votre CPU et la quantité de mémoire système disponible.
    
    Etes vous sûr de vouloir regénérer le projet complet?

en: Rebuilding ALL the open projects will cause the deletion of all object files and building them from scratch.
    This action might take a while, especially if your projects contain more than a few files.
    Another factor is your CPU and the available system memory.
    
    Are you sure you want to rebuild ALL the projects?
fr: Regénérer TOUS les projet va causer la suppression de tous les fichiers objet et les générer à partir de rien.
    Cette action pourrait prendre du temps, surtout si vos projets contiennent plus que quelques fichiers.
    Un autre facteur est votre CPU et la quantité de mémoire système disponible.
    
    Etes vous sûr de vouloir regénérer TOUS les projets?

en: Clean project
fr: Nettoyer le projet

en: Cleaning ALL the open projects will cause the deletion of all relevant object files.
    This means that you will have to build ALL your projects from scratch next time you 'll want to build them.
    That action might take a while, especially if your projects contain more than a few files.
    Another factor is your CPU and the available system memory.
    
    Are you sure you want to proceed to cleaning?
fr: Le nettoyage de TOUS les projets ouverts va causer la suppression des fichiers objets correspondants.
    Cela signifie que vous devrez recompiler TOUS vos projets depuis le début la prochaine fois que vous voudrez les compiler.
    Cette action peut prendre du temps, en particulier si vos projets contiennent plus de quelques fichiers.
    Notez que le processeur et la quantité de mémoire système disponibles sont d'autres facteurs.
    
    Etes-vous sûr(e) de vouloir procéder au nettoyage ?

en: Cleaning the target or project will cause the deletion of all relevant object files.
    This means that you will have to build your project from scratch next time you 'll want to build it.
    That action might take a while, especially if your project contains more than a few files.
    Another factor is your CPU and the available system memory.
    
    Are you sure you want to proceed to cleaning?
fr: Nettoyer la cible ou le projet causera la suppression de tous les fichiers objet concernés.
    Cela signifie que le projet sera complètement reconstruit la prochaine fois que vous voudrez le construire.
    Cette action peut durer un moment, surtout si votre projet contient beaucoup de fichiers.
    Votre CPU et la mémoire systéme disponible sont un autre facteur.
    
    Êtes-vous sûr de vouloir procéder au nettoyage ?

en: More errors follow but not being shown.
fr: Plus d'erreurs suivent mais ne sont pas montrées.

en: Edit the max errors limit in compiler options...
fr: Editer la limite maximale du nombre d'erreurs dans les options du compilateur ...

en: Process terminated with status %d (%d minutes, %d seconds)
fr: Le processus s'est terminé avec le statut %d (%d minutes, %d secondes)

en: %d errors, %d warnings
fr: %d erreurs, %d avertissements

en: === Build finished: %s ===
fr: === Génération finie: %s ===

en: Nothing to be done.
fr: Rien à faire.

en: Nothing to be done.
fr: Rien à faire.

en: GNU GDC Compiler
fr: GNU GDC Compilateur

en: Profile code when executed
fr: Profiler le code pendant l'exécution

en: Profiling
fr: Profilage

en: Enable all compiler warnings (overrides every other setting)
fr: Activer tous les avertissements du compilateurs (remplace tous les autres réglages)

en: Enable standard compiler warnings
fr: Activer les avertissements standards de compilateur

en: Stop compiling after first error
fr: Arrêter de compiler après la première erreur

en: Inhibit all warning messages
fr: Inhiber tous les messages d'avertissement

en: Enable warnings demanded by strict ISO C and ISO C++
fr: Activer les avertissements exigés par le strict respect du  ISO C et ISO C++

en: Treat as errors the warnings demanded by strict ISO C and ISO C++
fr: Traiter comme erreurs les avertissements exigés par le strict respect du ISO et ISO C++

en: Warn if main() is not conformant
fr: Avertir si main() n'est pas conforme

en: Strip all symbols from binary (minimizes size)
fr: Replier tous les symboles à partir du binaire (minimise la taille)

en: Stripping the binary will strip debugging symbols as well!
fr: Replier le binaire va replier les symboles de débogage de même!

en: Optimize generated code (for speed)
fr: Optimiser le code générer (pour la vitesse)

en: Optimize more (for speed)
fr: Optimiser plus (pour la vitesse)

en: Optimize even more (for speed)
fr: Optimiser encore plus (pour la vitesse)

en: Optimize fully (for speed)
fr: Optimiser complètement (pour la vitesse)

en: Optimize generated code (for size)
fr: Optimiser le code générer (pour la taille)

en: Expensive optimizations
fr: Optimisations chères

en: CPU architecture tuning (choose none, or only one of these)
fr: Choix de l'architecture du CPU (n'en choisissez aucune, ou un seul)

en: AMD Athlon (MMX, 3DNow!, enhanced 3DNow!, SSE prefetch)
fr: AMD Athlon (MMX, 3DNow!, 3DNow! amélioré, préassemblage SSE)

en: AMD Athlon Thunderbird (MMX, 3DNow!, enhanced 3DNow!, SSE prefetch)
fr: AMD Athlon Thunderbird (MMX, 3DNow!, 3DNow! amélioré, préassemblage SSE)

en: AMD Athlon 4 (MMX, 3DNow!, enhanced 3DNow!, full SSE)
fr: AMD Athlon 4 (MMX, 3DNow!, 3DNow! amélioré, SSE complet)

en: AMD Athlon XP (MMX, 3DNow!, enhanced 3DNow!, full SSE)
fr: AMD Athlon XP (MMX, 3DNow!, 3DNow! amélioré, SSE complet)

en: AMD Athlon MP (MMX, 3DNow!, enhanced 3DNow!, full SSE)
fr: AMD Athlon MP (MMX, 3DNow!, 3DNow! amélioré, SSE complet)

en: AMD K8 core (x86-64 instruction set)
fr: Coeur AMD K8 (jeu d'instructions x86-64)

en: AMD Opteron (x86-64 instruction set)
fr: AMD Opteron (jeu d'instructions x86-64)

en: AMD Athlon64 (x86-64 instruction set)
fr: AMD Athlon64 (jeu d'instructions x86-64)

en: AMD Athlon-FX (x86-64 instruction set)
fr: AMD Athlon-FX (jeu d'instructions x86-64)

en: Resource compiler error
fr: Erreur du compilateur de ressources

en: Resource compiler error (2)
fr: Erreur du compilateur de ressources (2)

en: Preprocessor warning
fr: Avertisement du préprocesseur

en: Preprocessor error
fr: Erreur du préprocesseur

en: Linker error (2)
fr: Erreur de l'éditeur de liens

en: Linker error (lib not found)
fr: Erreur de l'éditeur de liens (librairie non trouvée)

en: Undefined reference
fr: Référence non définie

en: General warning
fr: Avertissement général

en: GNU ARM GCC Compiler
fr: Compilateur GNU ARM GCC

en: ARM CPU architecture specific
fr: Spécifique à l'architecture CPU de type ARM

en: Intel C/C++ Compiler
fr: Compilateur Intel C/C++

en: Output and Debug
fr: Sortie et Débogage

en: Trap uninitialized variables
fr: Piéger les variables non initialisées

en: Enable automatic precompiled header file creation/usage
fr: Activer la création et l'usage automatiques de fichier d'en-tête précompilé

en: Perform syntax and semantic checking only (no object file produced)
fr: Faire une vérification de la syntaxe et la sémantique uniquement (pas de fichier objet produit)

en: Produce symbolic debug information in object files (you should avoid using any optimizations)
fr: Produire des informations de débogage symboliques pour les fichiers objet (vous devriez éviter d'utiliser des optimisations)

en: Compiler Diagnostics (some options overide each other)
fr: Diagnostiques du compilateur (quelques options se recouvrent mutuellement)

en: Only display errors
fr: N'afficher que les erreurs

en: Enable more strict diagnostics
fr: Activer les diagnostics stricts

en: Force warnings to be reported as errors
fr: Forcer les avertissements a être reportés comme erreurs

en: Print brief one-line diagnostics
fr: Afficher des diagnostiques brefs d'une ligne

en: Enable all compiler diagnostics
fr: Activer tous les diagnostiques du compilateur

en: Issue portability diagnostics
fr: Montrer les diagnostiques de portabilité

en: Print diagnostics for 64-bit porting
fr: Montrer les diagnostiques du portage vers le 64-bit

en: Optimize for maximum speed, but disable some optimizations which increase code size for a small speed benefit.
fr: Optimiser pour le maximum de vitesse, mais désactiver certaines optimisations, ce qui augmente la taille du code pour un petit avantage de vitesse.

en: Enable optimizations
fr: Activer les optimisations

en: Enable -O2 plus more aggressive optimizations that may not improve performance for all programs
fr: Activer -O2 plus des optimisations plus aggressives qui pourraient ne pas améliorer les performances de tous les programmes

en: Enable speed optimizations, but disable some optimizations which increase code size for small speed benefit
fr: Activer les optimisations de vitesse, mais désactiver certaines optimisations, ce qui augmente la taille du code pour des petits bénéfices de vitesse.

en: Disable inlining
fr: Désactiver la mise en ligne

en: Inline functions declared with __inline, and perform C++ inlining
fr: Mettre en ligne les fonctions déclarées avec __inline, et faire des mises en ligne C++

en: Inline any function, at the compiler's discretion
fr: Mettre en ligne n'importe quelle fonction, à la discrétion du compilateur

en: Assume no aliasing in program
fr: Ne supposer aucune alias dans le programme

en: Assume no aliasing within functions, but assume aliasing across calls
fr: Ne supposer aucune alias dans les fonctions, mais supposer des alias entre les appels

en: Maintain floating point precision (disables some optimizations)
fr: Maintenir la précision en virgule flottante (désactive certaines optimisations)

en: Improve floating-point precision (speed impact is less than -mp)
fr: Améliorer la précision des virgules flottantes (l'impact sur la vitesse est moindre que -mp)

en: Disable using EBP as general purpose register
fr: Désactiver l'utilisation de EBP comme registre d'usage général

en: Improve precision of floating-point divides (some speed impact)
fr: Améliorer la précision des divisions en virgule flottante (impact sur la vitesse)

en: Determine if certain square root optimizations are enabled
fr: Déterminer si certaines optimisations de racine carrée sont activés

en: Round fp results at assignments & casts (some speed impact)
fr: Arroundir les résultats fp aux assigments et casts (impact sur la vitesse)

en: Enable fp stack checking after every function/procedure call
fr: Activer la vérification du tas fp après chaque appel à une fonction/procédure

en: Rounding mode to enable fast float-to-int conversions
fr: Mode d'arrondi pour activer les conversions rapides de float vers int

en: Optimize specificly for Pentium processor
fr: Optimiser spécifiquement poru processeur Pentium

en: Optimize specificly for Pentium Pro, Pentium II and Pentium III processors
fr: Optimiser spécifiquement poru processeur Pentium Pro, Pentium II et Pentium III

en: Code is optimized for Intel Pentium III
fr: Le code est optimisé pour Intel Pentium III

en: Code is optimized for Intel Pentium 4
fr: Le code est optimisé pour Intel Pentium 4

en: Code is optimized for Intel Pentium 4 and enables new optimizations
fr: Le code est optimisé pour Intel Pentium 4 et permet de nouvelles optimisations

en: Code is optimized for Intel Pentium M
fr: Le code est optimisé pour Intel Pentium M

en: Code is optimized for Intel Pentium 4 with SSE3 support
fr: Le code est optimisé pour Intel Pentium 4 avec support des SSE3

en: Enable the 'restrict' keyword for disambiguating pointers
fr: Activer le mot-clé 'restrict' pour lever l'ambiguité sur les pointeurs

en: Strict ANSI conformance dialects
fr: Dialectes de conformité avec le strict ANSI

en: Compile all source or unrecognized file types as C++ source files
fr: Compiler toutes les sources ou types de fichier non reconnus comme fichiers source C++

en: Disable RTTI support
fr: Désactiver le support du RTTI

en: Specify alignment constraint for structures to 1
fr: Sépcifier une contrainte d'alignement des structures de 1

en: Specify alignment constraint for structures to 2
fr: Spécifier une contrainte d'alignement pour les structures de 2

en: Specify alignment constraint for structures to 4
fr: Spécifier une contrainte d'alignement pour les structures de 4

en: Specify alignment constraint for structures to 8
fr: Spécifier une contrainte d'alignement pour les structures de 8

en: Specify alignment constraint for structures to 16
fr: Spécifier une contrainte d'alignement pour les structures de 16

en: Change default char type to unsigned
fr: Changer le type char par défaut en unsigned

en: Output, Debug and Profile
fr: Sortie, débogage et profilage

en: Compile and link for function profiling with UNIX gprof tool
fr: Compiler et lier pour le profilage de fonction avec l'outil UNIX gprof

en: Display remarks, warnings, and errors
fr: Afficher les remarques, avertissements et erreurs

en: Warn for missing prototypes
fr: Avertir pour les prototypes manquants

en: Warn for questionable pointer arithmetic
fr: Avertir pour une arithmétique de pointeur douteuse

en: Warn if a variable is used before being initialized
fr: Avertir si une variable est utilisée avant d'être initialisée

en: Enable inline diagnostics
fr: Activer les diagnostiques en ligne

en: Print warnings related to deprecated features
fr: Afficher les avertissements en rapport avec les possibilités qui ne sont plus supportées

en: Warn if declared function is not used
fr: Avertir si une fonction déclarée n'est pas utilisée

en: Don't warn if an unknown #pragma directive is used
fr: Ne pas avertir si une directive #pragma inconnue est utilisée

en: Warn if return type of main is not expected
fr: Avertir si le type de retour de main n'est pas attendu

en: Warn when /* appears in the middle of a /* */ comment
fr: Avertir quand /* apparait au milieu d'un commentaire /* */

en: Warn when a function uses the default int return type and warn when a return statement is used in a void function
fr: Avertir quand une fonction utilise le type de retour int par défaut et avertir quand un return est utilisé dans une fonction void

en: Generate code excusively for Pentium Pro and Pentium II processor instructions
fr: Générer du code exclusivement pour les instructions des processeurs Pentium Pro et Pentium II

en: Generate code excusively for MMX instructions
fr: Générer le code exclusivement pour les instructions MMX

en: Generate code excusively for streaming SIMD extensions
fr: Générer le code exclusivement pour les extensions SIMD en streaming

en: Generate code excusively for Pentium 4 New Instructions
fr: Générer le code exclusivement pour les nouvelles instructions du Pentium 4

en: Generate code for Intel Pentium III and compatible Intel processors
fr: Générer le code pour Intel Pentium III et processeurs Intel compatibles

en: Generate code for Intel Pentium 4 and compatible Intel processors
fr: Générer le code pour Intel Pentium 4 et processeurs Intel compatibles

en: Generate code for Intel Pentium 4 processors with SSE3 extensions
fr: Générer le code pour les processeurs Intel Pentium 4 avec extensions SSE3

en: Equivalent to GNU -ansi
fr: Equivalent au GNU -ansi

en: Analyze and reorder memory layout for variables and arrays
fr: Analyser et réordonner l'agencement de la mémoire pour les variables et les tableaux

en: Allocate as many bytes as needed for enumerated types
fr: Allouer autant d'octets que nécessaires pour les types énumérés

en: Change default bitfield type to unsigned
fr: Changer le type de champ de bits par défaut en unsigned

en: Disable support for operator name keywords
fr: Désactiver l'aide pour les mots-clés de nom d'opérateur

en: Do not recognize 'typeof' as a keyword
fr: Ne pas reconnaître 'typeof' comme un mot-clé

en: Allow for non-conformant code
fr: Autoriser le code non conforme

en: Compilation remark
fr: Remarque de compilation

en: Compilation warning
fr: Avertissement de compilation

en: Compilation error
fr: Erreur de compilation

en: General error
fr: Erreur générale

en: Jump to selected message
fr: Sauter au message sélectionné

en: Copy all messages to clipboard
fr: Copier tous les messages dans le presse-papiers

en: Enable all compiler warnings
fr: Activer tous les avertissements du compilateur

en: Enable warnings level 1
fr: Activer les avertissements de niveau 1

en: Enable warnings level 2
fr: Activer les avertissements de niveau 2

en: Enable warnings level 3
fr: Activer les avertissements de niveau 3

en: Enable warnings level 4
fr: Activer les avertissements de niveau 4

en: Enable 64bit porting warnings
fr: Activer les avertissements de portage 64bit

en: Enable global optimization
fr: Activer l'optimisation globale

en: Maximum optimization (no need for other options)
fr: Optimisation maximal (pas besoin d'autres options)

en: Favor code space
fr: Favoriser la taille du code

en: Favor code speed
fr: Favoriser la vitesse du code

en: Enable C++ RTTI
fr: Activer le support du RTTI C++

en: Enable C++ exception handling
fr: Activer la gestion des exceptions C++

en: Optimize for Pentium 4 or Athlon
fr: Optimiser pour Pentium 4 ou Athlon

en: Enable SSE instruction set
fr: Activer le jeu d'instructions SSE

en: Enable SSE2 instruction set
fr: Activer le jeu d'instructions SSE2

en: Enable minimal rebuild
fr: Activer la régénération minimale

en: Enable link-time code generation
fr: Activer la génération de code au moment de l'édition de liens

en: Link-time code generation is incompatible with debugging info
fr: La génération de code au moment de l'édition des liens est incompatible avec les informations de débogage

en: Optimize for windows application
fr: Optimiser pour les applications fenêtrées

en: __cdecl calling convention
fr: convention d'appel _cdecl

en: __fastcall calling convention
fr: convention d'appel __fastcall

en: __stdcall calling convention
fr: convention d'appel __stdcall

en: Single-threaded Runtime Library
fr: Librairie d'exécution mono-thread

en: Single-threaded Debug Runtime Library
fr: Librairie d'exécution en Débogage mono-thread

en: Multi-threaded Runtime Library
fr: Librairie d'exécution multi-thread

en: Multi-threaded Debug Runtime Library
fr: Librairie d'exécution en débogage multi-thread

en: Multi-threaded DLL Runtime Library
fr: DLL Multithread

en: Multi-threaded DLL Debug Runtime Library
fr: DLL de débogage multithread

en: Disable extensions
fr: Désactiver les extensions

en: Enforce Standard C++ for scoping rules
fr: Forcer le C++ Standard pour les règles de scope

en: wchar_t is the native type, not a typedef
fr: wchar_t est le type natif, pas un typedef

en: Enable Edit and Continue debug info
fr: Activer l'information de débogage Edit and Continue

en: Enable OpenMP 2.0 language extensions
fr: Activer les extensions de langage OpenMP 2.0

en: Disable all warnings
fr: Désactiver tous les avertissements

en: Enable one line diagnostics
fr: Activer les diagnostiques d'une ligne

en: Enable intrinsic functions
fr: Activer les fonctions intrinsèques

en: Enable frame pointer omission
fr: Activer l'omission du pointeur de cadre.

en: Inline expansion
fr: Expansion du code intégré

en: Enable read-only string pooling
fr: Activer le regroupement des chaînes de caractère en lecture seule

en: Code generation
fr: Génération de code

en: Separate functions for linker
fr: Fonctions séparées pour l'éditeur de liens

en: Enable security checks
fr: Activer les vérifications de sécurité

en: Enable C++ exception handling (no SEH)
fr: Activer la gestion des exceptions C++ (pas de SEH)

en: Enable C++ exception handling (w/ SEH)
fr: Activer la gestion des exceptions C++ (avec SEH)

en: extern "C" defaults to nothrow
fr: Par défaut, pas d'exceptions avec extern "C"

en: Consider floating-point exceptions when generating code
fr: Considérer les exceptions en virgules flottantes lors de la génération du code

en: Do not consider floating-point exceptions when generating code
fr: Ne pas considérer les exceptions de virgule flottante lors de la génération du code

en: "fast" floating-point model; results are less predictable
fr: Modèle de virgule flottante "rapide"; les résultats sont moins prévisibles

en: "precise" floating-point model; results are predictable
fr: Modèle de virgule flottante "précis"; les résultats sont prévisibles

en: "strict" floating-point model (implies /fp:except)
fr: Modèle de virgule flottante "strict" (implique /fp:except)

en: Force stack checking for all funcs
fr: Forcer la vérification du tas pour toutes les fonctions

en: Enable _penter function call
fr: Permettre l'appel de la fonction _penter

en: Enable _pexit function call
fr: Permettre l'appel de la fonction _pexit

en: Generate fiber-safe TLS accesses
fr: Produisez des accès fibre-sûrs de TLS

en: Enable fast checks (/RTCsu)
fr: Permettre les contrôles rapides (/RTCsu)

en: Convert to smaller type checks
fr: Convertir à une vérification de type plus petite

en: Stack Frame runtime checking
fr: Vérification de l'encadrement de pile à l'exécution

en: Uninitialized local usage checks
fr: Verifie si une variable locale est utilisée sans avoir été initialisée

en: use FIST instead of ftol(
fr: Utiliser FIST à la place de ftol(

en: Default char type is unsigned
fr: Par défaut le type char est non signé

en: Compile all files as .c
fr: Compiler tous les fichiers comme des .c

en: Compile all files as .cpp
fr: Compiler tous les fichiers comme des .cpp

en: Compiler Settings
fr: Configuration du compilateur

en: Global options
fr: Options globales

en: Target build options:
fr: Options de génération de la cible :

en: You changed the compiler used for this target.
    It is recommended that you fully rebuild this target, otherwise linking errors might occur...
fr: Vous avez changé le compilateur utilisé pour ce projet.
    Il est recommandé de regénérer entièrement cette cible, autrement des erreurs de lien pourraient se produire …

en: Notice
fr: Remarque

en: You changed the compiler used for this project.
    It is recommended that you fully rebuild this project, otherwise linking errors might occur...
fr: Vous avez changé le compilateur utilisé pour ce projet.
    Il est recommandé de regénérer entièrement ce projet, autrement des erreurs de lien pourraient se produire …

en: You have changed some settings. Do you want these settings saved ?
    
    Yes    : will apply the changes
    No     : will undo the changes
    Cancel : will revert your selection in the project/target tree
fr: Vous avez changés certains règlages. Voulez-vous les sauvegarder ?
    
    Oui    : appliquera les changements
    Non   : annulera les changements
    Annuler : vous rammènera à la sélection projet/cible

en: Project/Target change with changed settings
fr: Projet/Cible modifié lors du changement de règlages

en: You have changed some settings. Do you want these settings saved ?
    
    Yes    : will apply the changes
    No     : will undo the changes
    Cancel : will revert your compiler change.
fr: Vous avez changés certains règlages. Voulez-vous les sauvegarder ?
    
    Oui    : appliquera les changements
    Non   : annulera les changements
    Annuler : annulera vos  changements de compilateur

en: Compiler change with changed settings
fr: Changement de compilateur avec ces nouveaux règlages

en: You have changed the compiler used for the project.
    Do you want to use the same compiler for all the project's build targets too?
fr: Vous avez changé le compilateur utilisé pour le projet.
    Voulez-vous aussi utiliser le même compilateur pour la génration de tous les projets ?

en: Auto-detected installation path of "%s"
    in "%s"
fr: Chemin d'installation de "%s" auto-détecté
    dans "%s"

en: Could not auto-detect installation path of "%s"...
    Do you want to use this compiler's default installation directory?
fr: Impossible de détecter le chemin d'installation de "%s"...
    Voulez-vous utiliser le répertoire d'installation par défaut de ce compilateur ?

en: Add directory
fr: Ajouter un dossier

en: Edit directory
fr: Éditer le dossier

en: Remove '
fr: Suppimer '

en: ' from the list?
fr: ' de la liste ?

en: Remove all directories from the list?
fr: Supprimer tous les dossiers de la liste ?

en: Add new variable
fr: Ajouter une nouvelle variable

en: Edit variable
fr: Éditer la variable

en: Are you sure you want to delete this variable?
fr: Êtes-vous sûr vous de vouloir supprimer cette variable ?

en: Are you sure you want to clear all variables?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir effacer toutes les variables ?

en: %s is now selected as the default compiler for new projects
fr: %s est maintenant choisi comme compilateur par défaut pour les nouveaux projets

en: You have changed some settings. Do you want these settings saved ?
    
    Yes    : will apply the changes
    No     : will undo the changes
    Cancel : will cancel your compiler addition.
fr: Vous avez changés certains règlages. Voulez-vous les sauvegarder ?
    
    Oui    : appliquera les changements
    Non   : annulera les changements
    Annuler : annulera l'ajout de compilateur

en: Please enter the new compiler's name:
fr: Veuillez entrer le nouveau nom du compilateur :

en: Add new compiler
fr: Ajouter un nouveau compilateur

en: The new compiler could not be created.
    (maybe a compiler with the same name already exists?)
fr: Le nouveau compilateur n'a pas pu pas être créé.
    (peut-être un compilateur avec le même nom existe déjà ?)

en: The new compiler has been added! Don't forget to update the "Programs" page...
fr: Le nouveau compilateur a été ajouté ! N'oubliez pas de mettre à jour la page « Programmes »…

en: Please edit the compiler's name:
fr: Veuillez éditer le nom du compilateur :

en: Rename compiler
fr: Renommer le compilateur

en: Are you sure you want to remove this compiler?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce compilateur ?

en: Reset this compiler's settings to the defaults?
fr: Appliquer la configuration par défaut à ce compilateur ?

en: Reset this compiler's settings to the defaults?
    
    Are you REALLY sure?
fr: Appliquer la configuration par défaut à ce compilateur ?
    
    Êtes-vous VRAIMENT sûr ?

en: Add library
fr: Ajouter une bibliothèque

en: Choose library to link
fr: Choisir la bibliothèque à lier

en: Library files (*.a, *.so, *.lib)|*.a;*.so;*.lib|All files (*)|*
fr: Fichiers bibliothèque (*.a, *.so, *.lib)|*.a;*.so;*.lib|Tous les fichiers (*)|*

en: Edit library
fr: Editer la bibliothèque

en: Remove library '
fr: Supprimer la bibliothèque '

en: Remove all libraries from the list?
fr: Supprimer toutes les bibliothèques de la liste ?

en: Path already in extra paths list!
fr: Chemin déjà dans la liste supplémentaire de chemins !

en: Remove all extra paths from the list?
fr: Supprimer tous les chemins supplémentaires de la liste ?

en: Edit advanced compiler settings?
fr: Éditer les options avançés du compilateur ?

en: The compiler's advanced settings, need command-line compiler knowledge to be tweaked.
    If you don't know *exactly* what you 're doing, it is suggested to NOT tamper with these...
    
    Are you sure you want to proceed?
fr: La configuration avancée du compilateur nécessite des connaissances au niveau des lignes de commande du compilateur.
    Si vous n'êtes pas *exactement* sûr de ce que vous faites, nous vous suggérons de NE PAS trifouiller ces derniers...
    Êtes-vous sûr de vouloir faire cela ?

en: You can't change the number of parallel processes while building!
    Setting ignored...
fr: Vous ne pouvez pas changer le nombre de processus parallèles durant la génération !
    Configuration ignorée ...

en: SDCC Compiler
fr: Compilateur SDCC

en: All functions will be compiled as reentrant
fr: Toutes les fonctions seront compilées en mode ré-entrant

en: Be verbose
fr: Etre bavard

en: Generate extra profiling information
fr: Génére les infos. de profil supplémentaires

en: Callee will always save registers used
fr: Les appels vont toujours sauvegarder les registres utilisés

en: Leave out the frame pointer
fr: Omettre le pointeur de cadre

en: [MCS51/DS390] - use Bank1 for parameter passing
fr: [MCS51/DS390] - Utiliser Bank1 pour passer les paramètres

en: CPU architecture (choose none, or only one of these)
fr: Architecture CPU (Choisir 'Aucun', ou l'un d'entre eux)

en: [CPU] Intel MCS51 (default)
fr: [CPU]Intel MCS51 (Par défaut)

en: [CPU] GameBoy Z80 (Not actively maintained).
fr: [CPU] GameBoy Z80 (pas maintenu activement)

en: [CPU] Atmel AVR (In development, not complete)
fr: [CPU] Atmel AVR (en développement, incomplet)

en: [CPU] Microchip PIC 14-bit (p16f84 and variants. In development, not complete)
fr: [CPU] Microchip PIC 14-bit (p16f84 et variantes. En développement, incomplet)

en: [CPU] PIC 16-bit (p18f452 and variants. In development, not complete)
fr: [CPU] PIC 16-bit (p18f452 et variantes. En développement, incomplet)

en: MCS51 Options
fr: Options MCS51

en: [MCS51] Large model programs (default is Small)
fr: [MCS51] Programme de type Large (Petit par défaut)

en: [MCS51] Use a pseudo stack in the first 256 bytes in the external ram
fr: [MCS51] Utilise une pseudo pile dans les 256 premiers octets de la RAM externe

en: [MCS51] Linker use old style for allocating memory areas.
fr: [MCS51] L'éditeur de liens utilise l'ancien style pour l'allocation des zones mémoire.

en: DS390 / DS400 Options
fr: Options DS390 / DS400

en: [DS390 / DS400] Generate 24-bit flat mode code
fr: [DS390 / DS400] Génère du code en mode 24-bit flat

en: [DS390 / DS400] Disable interrupts during ESP:SP updates
fr: [DS390 / DS400] Neutralise les interruptions durant les mises à jour de ESP:SP

en: [DS390 / DS400] Insert call to function __stack_probe at each function prologue
fr: [DS390 / DS400] Insère un appel à la fonction __stack_probe dans chaque prologue de fonction

en: [DS390 / DS400] Generate code for DS390 Arithmetic Accelerator
fr: [DS390 / DS400] Génére le code pour l'accélérateur arithmétique DS390

en: Z80 Options
fr: Options Z80

en: [Z80] Force a called function to always save BC
fr: [Z80] Forcer une fonction appelée pour toujours sauvegarder BC

en: [Z80] When linking, skip the standard crt0.o object file
fr: [Z80] Pendant l'édition des liens, sauter le fichier objet crt0.o standard

en: Linker output format (choose none, or only one of these)
fr: Format de sortie de l'éditeur de liens (Choisir <Aucun>, ou l'un de ceux-ci)

en: Output Intel Hex (default)
fr: Sortie héxadécimale Intel (Par défaut)

en: Output Motorola S19
fr: Sortie Motorola S19

en: Output ELF (Currently only supported for the HC08 processors)
fr: Sortie ELF (Actuellement supporté uniquement pour les processeurs HC08)

en: Compiler warning (.h)
fr: Alerte compilateur (.h)

en: Compiler error (2)
fr: Erreur compilateur (2)

en: Scanned %d files for #includes, cache used %d, cache updated %d
fr: %d fichiers scannés pour #includes, cache utilisé %d, cache mis à jour %d

en: Can't create object output directory
fr: Impossible de créer le répertoire de sortie des objets

en: Precompiling header:
fr: En-tête précompilée

en: Compiling:
fr: Compilation :

en: Linking console executable:
fr: Liaison d'un exécutable en mode console :

en: Could not save all files. Build might be incomplete...
fr: Ne peut pas enregistrer tous les fichiers. La compilation est peut être incomplète ...

en: Running target pre-build steps
fr: Exécution des étapes de pré-construction de la cible

en: Running project pre-build steps
fr: Exécution des étapes de pré-construction du projet

en: Running target post-build steps
fr: Exécution des étapes de post-construction de la cible

en: Running project post-build steps
fr: Exécution des étapes de post-construction du projet

en: Can't create output directory
fr: Ne peut pas créer le répertoire de sortie

en: console executable
fr: exécutable en console

en: executable
fr: exécutable

en: dynamic library
fr: bibliothèque dynamique

en: static library
fr: bibliothèque statique

en: Linking
fr: Liaison

en: Running pre-build step
fr: Etape de pre-construction en fonctionnement

en: Running post-build step
fr: Etape de post-construction en fonctionnement

en: # Makefile automatically generated by Code::Blocks IDE                        #
fr: # Makefile automatiquement généré par Code::Blocks #

en: # Project:
fr: # Projet :

en: # Project filename:
fr: # Nom de fichier du projet :

en: # Compiler used:
fr: # Usage du compilateur :

en: #         You shouldn't need to modify anything beyond this point             #
fr: # Vous n'avez pas besoin de modifier quelque chose au dela de ce point

en: Global compiler settings
fr: Options globales du compilateur

en: Nr
fr: N°

en: Address
fr: Adresse

en: Function
fr: Fonction

en: Jump to this file/line
fr: Aller à ce fichier / cette ligne

en: Switch to this frame
fr: Basculer vers ce cadre

en: Save to file...
fr: Sauvegrder dans le fichier ...

en: Save as text file
fr: Sauvegarder en tant que fichier texte

en: File saved
fr: Fichier sauvegardé

en: Couldn't find out the frame number!
fr: Ne peux pas trouver le numéro de cadre !

en: Filename
fr: Nom de fichier

en: Open in editor
fr: Ouvrir dans l'éditeur

en: Breakpoint properties
fr: Propriétés du point d'arrêt

en: Remove all breakpoints
fr: Supprimer tous les points d'arrêt

en: Access violation
fr: Violation d'ccès

en: %s
    
    Do you want to view the backtrace?
fr: %s
    
    Voulez-vous voir la trâce inverse ?

en: Register
fr: Registre

en: Integer
fr: Entier

en: Enabled
fr: Activé

en: Ignore count before break:
fr: Ignorer le comptage avant le point d'arrêt

en: Break when expression is true:
fr: Arrêt quand l'expression est vraie :

en: &Start
fr: &Démarrer

en: Run current project in debugger
fr: Exécuter le projet courant dans le débogueur

en: Stop debugger
fr: Arrêter le dèbogueur

en: Stop current debugging session
fr: Arrêter la session de débogage courante

en: Continue
fr: Continuer

en: Continue execution until next breakpoint or program exits
fr: Continuer l'exécution jusqu'au prochain point d'arrêt ou la fin du programme

en: Next line
fr: Prochaine ligne

en: Execute the next line of code
fr: Exécuter la prochaine ligne de code

en: Next instruction
fr: Prochaine instruction

en: Execute the next assembly instruction
fr: Exécuter la prochaine instruction assembleur

en: Step into
fr: Entrer dans cette fonction

en: Execute the next line of code, but step inside functions
fr: Exécuter la prochaine ligne de code, mais les fonctions en pas à pas

en: Step out
fr: Sortir directement[ d'une fonction]

en: Continue execution until the current frame exits
fr: Continuer l'exécution jusqu'à la sortie du cadre courant

en: Toggle breakpoint
fr: Inverser le point d'arrêt

en: Toggle breakpoint in current line
fr: Inverser le point d'arrêt dans la ligne courante

en: Run to cursor
fr: Exécuter jusqu'au curseur

en: Run program until it reaches the current line
fr: Exécuter le programme jusqu'à la ligne courante

en: Add symbol file
fr: Ajouter le fichier de symboles

en: Adds symbols from another file
fr: Ajoute des symboles à partir d'un autre fichier

en: Debugging windows
fr: Fenêtres de débogage

en: &Breakpoints
fr: &Points d'arrêt

en: Edit breakpoints
fr: Éditer les points d'arrêt

en: Call stack
fr: Appeler la pile

en: Displays the current call stack
fr: Montre la pile d'appel courante

en: CPU Registers
fr: Registres du CPU

en: Display the CPU registers
fr: Montrer les registres du CPU

en: Disassembly
fr: Désassembler

en: Disassembles the current stack frame
fr: Désassemble la pile d'appel courante

en: Examine memory
fr: Examiner la mémoire

en: Displays the contents of a memory location
fr: Montre le contenu d'un emplacement de la mémoire

en: Running threads
fr: Tâches en fonctionnement

en: Displays the currently running threads and allows switching between them
fr: Affiche les tâches en fonctionnement et permet de passer de l'une à l'autre

en: Watches
fr: Témoins

en: Watch variables
fr: Variables témoin

en: Current stack frame
fr: Cadre de pile courante

en: Displays info about the current (selected) stack frame
fr: Affichages des informations concernant le cadre de pile courant (celui qui est sélectionné)

en: Loaded libraries
fr: Bibliothèques chargées

en: List dynamically loaded libraries (DLL/SO)
fr: Liste les bibliothèques chargées dynamiquement (DLL/SO)

en: Targets and files
fr: Cibles et fichiers

en: Displays info on the targets and files being debugged
fr: Montre les infos. sur les cibles et fichiers à déboguer

en: FPU status
fr: Statut FPU

en: Displays the status of the floating point unit
fr: Montre l'état du module virgule flottante (FPU)

en: Signal handling
fr: Gestionnaire de signaux

en: Displays how the debugger handles various signals
fr: Montrer comment le débogueur gère les différents signaux

en: Edit &watches...
fr: Editer les &témoins ...

en: Edit watches
fr: Editer les témoins

en: Attach to process...
fr: Lier au processus ...

en: Attach to an external running process
fr: Lier à un processus externe en cours

en: Detach
fr: Détacher

en: Detach from running process
fr: Détacher d'un processus en cours

en: Send user command to debugger
fr: Envoyer une commande utilisateur au débogueur

en: Sends a user-defined command to the debugger
fr: Envoyer une commande définie par l'utilisateur au débogueur

en: Debugger intialization commands
fr: Commandes d'initialisation du débogueur

en: These commands will be sent to the debugger on each session start
fr: Ces commandes seront envoyées au débogueur à chaque démarrage de session

en: Automatic view layout switching
fr: Commutation automatique d'affichage

en: Layout when session starts:
fr: Affichage quand la session démarre :

en: The name of the layout you want enabled when the debugging session starts
fr: Le nom de l'affichage à activer quand une session de débogage démarre

en: Layout when session ends:
fr: Affichage en fin de session :

en: The name of the layout you want enabled when the debugging session ends
fr: Le nom de l'affichage que vous voulez activer quand la session de débogguage se termine

en: Watch function arguments
fr: Voir les paramètres d'une fonction

en: Automatic watches are added for the current function's arguments
fr: Des témoins automatiques sont ajoutés pour les arguments de la fonction courante

en: Watch local variables
fr: Voir les variables locales

en: Automatic watches are added for all the local variables of the current function
fr: Des témoins automatiques sont ajoutés pour toutes les variables locales de la fonction courante

en: Evaluate expression under cursor
fr: Evaluer l'expression sous le curseur

en: While debugging, leaving the mouse over a variable (or the selection) evaluates it in a tooltip
fr: Pendant le débogage, laisser la souris sur une variable (ou la sélection) l'évalue dans une bulle

en: Display debugger's  log
fr: Affiche les messages de débogage

en: If enabled, the debugger's raw input/output will be logged in a separate log page
fr: Si activé, les lignes d'entrée/sortie du débogueur seront inscrites sur une page séparée

en: Add other open projects' paths in the debugger's search list
fr: Ajouter d'autres chemins de projet dans la liste de recherche du débogueur

en: If enabled, the other open projects' paths will be added in the debugger's search list
fr: Si activés, les autres chemins de projet seront ajoutés à la liste de recherche du débogueur

en: Do *not* run the debugee
fr: Ne PAS exécuter de débogage

en: Choose disassembly flavor (GDB only):
fr: Choisissez le mode de désassemblage (seulement pour GDB) :

en: Custom (specify instruction-set:)
fr: Personnalisé (spécifier un jeu d'instruction :)

en: Debug or continue program (depends on context)
fr: Déboguer ou continuer le programme (Dépend du contexte)

en: Show/hide debugging windows
fr: Montre / cache les fenêtres de débogage

en: Various info
fr: Diverse information

en: Show information about various debugging subjects
fr: Montre les informations diverses de débogage

en: Function:
fr: Fonction :

en: Frame start:
fr: Cadre de départ :

en: &Save to text file
fr: &Enregistrer sous un fichier texte

en: Edit debugger watches
fr: Editer les témoins de débogage

en: Watches:
fr: Témoins :

en: Keyword:
fr: Mot-clé :

en: Undefined
fr: Non défini

en: Decimal
fr: Décimal

en: Unsigned
fr: Non signé

en: Hexadecimal
fr: Hexadécimal

en: Binary
fr: Binaire

en: Character
fr: Caractère

en: Array size
fr: Taille du tableau

en: Start:
fr: Démarrer :

en: Count:
fr: Nombre :

en: Edit watch
fr: Editer le témoin

en: Address:
fr: Adresse :

en: Bytes:
fr: Octets :

en: (e.g. 0x401060, or &&variable, or $eax)
fr: (c'est-à-dire 0x401060, ou &&variable, ou $eax)

en: Plugin that interfaces the GNU GDB and MS CDB debuggers.
fr: Extension qui interface GNU GDB et MS CDB débogeurs.

en:  (debug)
fr:  (débogage)

en: Breakpoints
fr: Points d'arrêt

en: Memory
fr: Mémoire

en: &Compile
fr: &Compiler

en: Watch '%s'
fr: Témoin '%s'

en: Starting debugger:
fr: Démarrage du débogueur :

en: failed (to get debugger's stdin)
fr: n'a pas pu obtenir le 'stdin' du debugger

en: failed (to get debugger's stdout)
fr: n'a pas pu obtenir le 'stdout' du debugger

en: failed (to get debugger's stderr)
fr: n'a pas pu obtenir le 'stderr' du debugger

en: Adding file: %s
fr: Ajout du fichier : %s

en: Compiler in use...
fr: Compilateur en fonctionnement ...

en: Aborting debugging session
fr: Abandon de la session de débogage

en: The compiler is currently in use. Aborting debugging session...
fr: Le compilateur est en cours de fonctionnement. Abandon de la session de débogage ...

en: Compiler running
fr: Compilateur en fonctionnement

en: Building to ensure sources are up-to-date
fr: Lancer une construction pour vérifier si les sources sont à jour

en: Build failed...
fr: Construction ratée ...

en: Build failed. Aborting debugging session...
fr: Construction ratée. Abandon de la session de débogage ...

en: Build failed
fr: Construction ratée

en: Build succeeded
fr: Construction réussie

en: Selecting target:
fr: Sélection d'une cible :

en: canceled
fr: annulé

en: The selected target is only running pre/post build step commands
    Can't debug such a target...
fr: La cible sélectionnée n'exécute que les commandes des étapes avant et après
    la construction.
    Une cible pareille ne peut être déboguée ...

en: aborted
fr: abandonné

en: This %s is configured to use an invalid debugger.
    The operation failed...
fr: Ce %s est configuré pour utiliser un débogueur non valide.
    L'opération a échouée ...

en: ERROR: You need to specify a debugger program in the compiler's settings.
fr: ERREUR : Vous devez indiquer un programme de débogage dans les options du compilateur.

en: 
    (For MinGW compilers, it's 'gdb.exe' (without the quotes))
fr: 
    (Pour le compilateur MINGW, c'est 'gdb.exe' (Sans les apostrophes))

en: 
    (For MSVC compilers, it's 'cdb.exe' (without the quotes))
fr: 
    Pour le compilateur MSVC, c'est 'cdb.exe' (Sans les apostrophes))

en: 
    (For GCC compilers, it's 'gdb' (without the quotes))
fr: 
    (Pour le compilateur GCC, c'est 'gdb' (Sans les apostrophes))

en: The debugger executable is not set.
    To set it, go to "Settings/Compiler and debugger", switch to the "Programs" tab,
    and select the debugger program.
fr: Le débogueur n'est pas configuré.
    Pour le configurer, aller dans "Options/Configuration des extensions/Compilateur", passer sur l'onglet "Programmes"
    et sélectionner le programme de débogage.

en: Aborted
fr: Abandonné

en: Changing directory to: %s
fr: Changer de répertoire pour : %s

en: Adding source dir: %s
fr: Ajouter le répertoire source : %s

en: Continuing...
fr: Poursuite ...

en: Enter command for GDB:
fr: Entrez une commande pour GDB :

en: Send command to GDB:
fr: Envoyer une commande à GDB

en: Choose file to read symbols from
fr: Choisir un fichier à partir duquel lire les symboles

en: Executables and libraries|*.exe;*.dll
fr: Exécutables et librairies|*.exe;*.dll

en: Memory dump
fr: Vidage mémoire

en: Debugger finished with status %d
fr: Débogage terminé avec le statut %d

en: This project/target has no debugging info.Please change this in the project's build options and retry...
fr: Le projet cible n'a pas d'infos. de débogage. Changez cela dans les options de construction du projet et ré-essayez ...

en: You can't change the active project while you 're actively debugging another.
    Do you want to stop debugging?
    
    Click "Yes" to stop debugging now or click "No" to re-activate the debuggee.
fr: Vous ne pouvez pas changer le projet actif tant que vous en déboguez un autre.
    Voulez-vous arrêter le dabogage ?
    
    Cliquez "Oui" pour arrêter le débogage maintenant ou "Non" pour continuer le débogage.

en: The project you were debugging has closed.
    The debugging session will terminate immediately.
fr: Le projet que vous déboguiez s'est terminé.
    La session de débogage va se terminer immédiatement.

en: At %s:%d
fr: A %s : %d

en: In %s (%s)
fr: Dans %s (%s)

en: PID to attach to:
fr: PID à lier à :

en: Setting breakpoints
fr: Options des points d'arrêt

en: Dereference pointer '%s'
fr: Déréferencer le pointeur '%s'

en: &Add watch
fr: &Ajouter le témoin

en: Watch '*&this'
fr: Observer '*&this'

en: &Edit watch
fr: &Editer le témoin

en: &Delete watch
fr: &Supprimer le témoin

en: &Change value...
fr: &Changer la valeur ...

en: &Load watch file
fr: &Charger le fichier des témoins

en: &Save watch file
fr: &Sauvegarder le fichier des témoins

en: Delete all watches
fr: &Sauvegarder le fichier des témoins

en: There are no watches in the list to save.
fr: Il n'y a pas de témoins dans la liste à sauvegarder.

en: Save Watches
fr: Sauvegarder les témoins

en: Are you sure you want to delete all watches?
fr: Etes-vous sûr de vouloir supprimer tous les témoins ?

en: Please enter the new value for %s
fr: Entrez SVP la nouvelle valeur pour %s

en: Change variable's value
fr: Changer la valeur de la variable

en: "Please wait while disassemblying..."
fr: "Attendez SVP pendant le désassemblage ..."

en: Project title :
fr: Titre du projet :

en: Project path  :
fr: Chemin du projet :

en: Frame function:
fr: Fonction de cadre :

en: Frame address :
fr: Adresse du cadre :

en: Could not save file...
fr: Ne peut pas sauvegarder le fichier ...

en: Please enter the new watch keyword:
fr: Entrez SVP le mot-clé du nouveau témoin

en: Add watch
fr: Ajouter un témoin

en: Scripting engine not running. Debugger scripts disabled...
fr: Moteur de script arrêté. Débogueur de script inactif ...

en: Registered new type:
fr: Nouveau type enregistré :

en: Selected frame
fr: Cadre sélectionné

en: Files and targets
fr: Fichiers et cibles

en: Floating point unit
fr: Unité à virgule flottante

en: Signals handling
fr: Gestionnaire des signaux

en: Debugger name and version:
fr: Nom et version du débogueur :

en: Signal received
fr: Signal reçu

en: %s
    Do you want to view the backtrace?
fr: %s
    Voulez-vous voir la trace arrière ?

en: Symbol  :
fr: Symbole :

en: Symbol  :
fr: Symbole :

en: Address :
fr: Adresse :

en: Active
fr: Actif

en: Number
fr: Numéro

en: Switch to this thread
fr: Basculer vers ce processus

en: Debugger settings
fr: Options de débogage

en: While setting up custom conditions for breakpoint %d (%s, line %d),
    the debugger responded with the following error:
    
    Error: %s
    
    Do you want to make this an un-conditional breakpoint?
fr: Lors de la configuration du point d'arrêt %d (%s, line %d),
    le débogueur a renvoyé l'erreur :
    
    Erreur : %s
    
    Voulez-vous rendre ce point d'arrêt inconditionnel ?

en: GDB workaround for constructor/destructor breakpoints activated.
fr: Environnement GDB pour les points d'arrêts dans les constructeurs et destructeurs activé.

en: Registered wildcards
fr: Jokers enregistrés

en: &New
fr: &Nouveau

en: Wildcard:
fr: Joker :

en: To open the file
fr: Ouvrir le fichier

en: launch an external program
fr: exécuter un programme externe

en: open it inside Code::Blocks editor
fr: l'ouvrir dans l'éditeur de Code::Blocks

en: External program:
fr: Programme externe :

en: Disable Code::Blocks while the external program is running
fr: Désactiver Code::Blocks pendant l'exécution du programme externe

en: Files extension handler
fr: Gestionnaire des extensions de fichier

en: This is the default files extension handler for Code::Blocks
fr: Ceci est le gestionnaire des extensions de fichier par défaut pour Code::Blocks

en: Select an external program to open it.
fr: Sélectionner un programme externe pour l'ouvrir.

en: Open it inside the Code::Blocks editor.
fr: L'ouvrir dans l'éditeur de Code::Blocks.

en: Code::Blocks does not yet know how to open this kind of file.
    Please select what you want to do with it:
fr: Code::Blocks ne sait pas encore comment ouvrir ce type de fichier.
     Veuillez sélectionner ce qu'il faut en faire :

en: What to do?
fr: Que faut-il faire ?

en: Do you want Code::Blocks to be disabled while the external program is running?
fr: Voulez-vous désactiver Code::Blocks pendant le fonctionnement du programme externe ?

en: Select program
fr: Sélectionnez le programme

en: Enter the new wildcard to add:
fr: Entrez le nouveau joker à ajouter :

en: Are you sure you want to remove this wildcard?
fr: Etes-vous sûr de vouloir retirer ce joker ?

en: Files extension handling
fr: Gestion des extensions de fichier

en: Add To-Do item
fr: Ajouter un article "À faire"

en: Text:
fr: Texte :

en: User:
fr: Utilisateur :

en: Priority (1-9):
fr: Priorité (1-9) :

en: Comment style:
fr: Style des commentaires :

en: C++ style comment
fr: Commentaires de style C++

en: C style comment
fr: Commentaires de style C

en: Position:
fr: Position :

en: New line above current line
fr: Nouvelle ligne au-dessus de la ligne courante

en: Exactly where caret is now
fr: Exactement à l'emplacement du caret

en: New line below current line
fr: Nouvelle ligne en-dessous de la ligne courante

en: Validation on used Comment Style needed
fr: Validation du style de commentaire utilisé requise

en: The insertion point is in the middle of a line of code, this will turn 
    everything after the insertion point into comments as well.
    What would you like to do :
fr: Le point d'insertion est au milieu d'une ligne de code, cela
     transformera tout ce qui suit en commentaire.
     Que voulez-vous faire :

en: keep C++ style comment and move it to the end of the line
fr: garder le commentaire de style "C++" et le déplacer en fin de ligne

en: keep C++ style comment at the current position
fr: garder le commentaire de style "C++" à la position courante

en: switch to C style comment(/* ...*/)
fr: passer au style de commentaire "C" (/* ...*/)

en: To-Do list settings
fr: Options de la liste "À faire"

en: Auto-refresh To-Do list
fr: Auto-réactualisation de la liste "À faire"

en: For large projects, it is advised to turn auto-refresh off
    because it will result in sluggish performance of the IDE...
fr: Pour de grands projets il est conseillé de désactiver
    l'auto-réactualisation qui ralentirait l'IDE ...

en: To-Do List
fr: Liste "À faire"

en: Code::Blocks To-Do List plugin
fr: Code::Blocks Liste des extensions "À faire"

en: User
fr: Utilisateur

en: Prio.
fr: Priorité

en: To-Do list
fr: Liste "À faire"

en: Toggle displaying the To-Do list
fr: Basculer l'affichage de la liste "À faire"

en: Add To-Do item...
fr: Ajouter un article "À faire"

en: Add new To-Do item...
fr: Ajouter un nouvel article "À faire"

en: Current file
fr: Fichier courant

en: Open files
fr: Ouvrir des fichiers

en: All project files
fr: Tous les fichiers du projet

en: <All users>
fr: <Tous les utilisateurs>

en: Refresh list
fr: Rafraîchir la liste

en: This plugin creates a manifest file that makes use of common controls 6.0 under Windows XP. You must copy this manifest file in the same path as your app's main executable in order for your application to use common controls version 6.0...
fr: Cette extension crée un fichier manifest qui se sert des contrôles communs 6.0 de Windows XP. Vous devez copier ce fichier manifest dans le même répertoire que l'exécutable principal de votre application afin d'utiliser les contrôles communs version 6.0…

en: No active project!
fr: Aucun projet actif !

en: Do you want to create the manifest file?
fr: Voulez-vous créer le fichier manifest ?

en: Manifest file created
fr: Fichier manifest créé

en: Automatically save source files every
fr: Sauvegarde automatique des fichiers sources chaque

en: Automatically save projects every
fr: Sauvegarde automatique des projets chaque

en: Method:
fr: Méthode :

en: Create backup and save to original file
fr: Créer une sauvegarde et enregistrer le fichier original

en: Save to original file
fr: Sauvegrder dans le fichier original

en: Save to .save file
fr: Enregistrerdans le fichier .save

en: Autosave
fr: Sauvegarde automatique

en: Saves your work in regular intervals
fr: Sauvegardez votre travail à intervales réguliers

en: Please setup the options for the new build target.
fr: Veuillez ajuster les options pour la nouvelle cible de construction.

en: Build target name:
fr: Nom de la cible de construction :

en: Compiler:
fr: Compilateur :

en: Output dir.:
fr: Répertoire de sortie :

en: Objects output dir.:
fr: Répertoire de sortie des objets :

en: Enable debugging symbols for this target
fr: Activer les symboles de débogage pour cette cible

en: Please select the compiler to use and which configurations
    you want enabled in your project.
fr: Veuillez sélectionner le compilateur à utiliser dans votre projet
    ainsi que sa configuration.

en: Create "Debug" configuration:
fr: Créer la configuration de "débogage" :

en: "Debug" options
fr: Options de débogage

en: Create "Release" configuration:
fr: Créer la configuration de "Mise à jour" :

en: "Release" options
fr: Options de débogage

en: Please enter the file's location and name and
    whether to add it to the active project.
fr: Veuillez indiquer l'emplacement du fichier, son nom et
    s'il faut l'ajouter au projet actif.

en: Filename with full path:
fr: Nom de fichier avec chemin complet :

en: Header guard word:
fr: Mot d'en-tête réservé :

en: Add file to active project
fr: Ajouter le fichier au projet actif

en: In build target(s):
fr: Dans la(les) cible(s) de construction :

en: All
fr: Tout

en: Select filename
fr: Sélectionner un fichier

en: Please select the location of XXX
    on your computer. This is the top-level folder where
    XXX is installed.
fr: Veuillez indiquer l'emplacement de XXX
    sur votre ordinateur. C'est le répertoire de premier niveau
    où XXX est installé.

en: Location of XXX:
fr: Emplacement de XXX :

en: Please make a selection
fr: Faites une sélection :

en: Welcome to the new console application wizard!
fr: Bienvenue dans le nouvel assistant des applications en mode console !

en: Skip this page next time
fr: Sauter cette page la prochaine fois

en: Please select the folder where you want the new project
    to be created as well as its title.
fr: Veuillez sélectionner le répertoire pour le nouveau
    projet ainsi que son titre.

en: Project title:
fr: Titre du projet :

en: Folder to create project in:
fr: Répertoire dans lequel créer le projet :

en: Project filename:
fr: Nom de fichier du projet :

en: Resulting filename:
fr: Nom du fichier de résultats :

en: <invalid path>
fr: <chemin incorrect>

en: Scripted wizard
fr: Assistant de script

en: A generic scripted wizard
fr: Un script d'assistant générique

en: Project wizard disabled: scripting not initialized
fr: Assistant de projet désactivé : travail sur les scripts non initialisé

en: You need to open (or create) a project first!
fr: Vous devez d'abord ouvrir (ou créer) un projet !

en: Failed to load the common functions script.
    Please check the debug log for details...
fr: Echec au chargement des fonctions communes de script.
    Veuillez voir le journal de débogage pour plus de détails ...

en: Failed to load the wizard's script.
    Please check the debug log for details...
fr: Echec de chargement du script des assistants.
    Veuillez voir le journal de débagage pour plus de détails ...

en:  has failed to run...
fr: echec à l'exécution ...

en: This wizard is missing the following mandatory wizard page:
    
    Project path selection
    Execution aborted...
fr: Il manque à cet assistant la page requise suivante :
    
    Sélection du répertoire de projet
    Exécution annulée ...

en: Couldn't create the project directory:
fr: Ne peut pas créer le répertoire de projet :

en: Couldn't create the new project:
fr: Ne peut pas créer le nouveau projet :

en: Couldn't setup project options:
    %s
fr: Ne peut pas initialiser les options du projet :
    %s

en: Failed to create build target!
fr: Echec de création de la cible de construction !

en: No compiler had been specified. The new target will use the default compiler.
fr: Aucun compilateur n'a été spécifié. La nouvelle cible utilisera le compilateur par défaut.

en: Fallback compiler selected
fr: Compilateur sélectionné

en: No compiler had been specified. The new target will use the same compiler as the project.
fr: Aucun compilateur n'a été spécifié. La nouvelle cible utilisera le même compilateur que le projet.

en: Couldn't setup target options:
fr: Ne peut pas initialiser les options de la cible

en: Wizard failed...
fr: Echec de l'assistant ...

en: Please select a filename with full path for your new file...
fr: Veuillez sélectionner un nom de fichier avec chemin complet pour votre nouveau fichier ...

en: Please select the folder to create your project in
fr: Veuillez sélectionner le répertoire à créer pour votre projet dans

en: Please select a title for your project...
fr: Veuillez sélectionner un titre pour votre projet ...

en: Please select a name for your project...
fr: Veuillez sélectionner un nom pour votre projet ...

en: A project with the same name already exists in the project folder.
    Are you sure you want to use this directory (files may be OVERWRITTEN)?
fr: Un projet de même nom existe déjà dans le répertoire des projets.
    Êtes-vous sûr de vouloir utiliser ce répertoire (des fichiers pourront être écrasés) ?

en: Please select location
fr: Veuillez sélectionner un emplacement

en: Please select a valid location...
fr: Veuillez sélectionner un emplacement correct ...

en: You must select a compiler for your project...
fr: Vous devez sélectionner un compilateur pour votre projet ...

en: You must select at least one configuration...
fr: Vous devez sélectionner au moins une configuration ...

en: You must select a compiler for your build target...
fr: Vous devez sélectionner un compilateur pour vos cibles de construction ...

en: A build target with that name already exists in the active project...
fr: Une cible de construction avec ce nom existe déjà dans ce projet ...

en: Your dialog title
fr: Titre de votre boite de dialogue

en: wxWidgets Application Template
fr: Modèle d'application wxWidgets

en: &Quit	Alt-F4
fr: &Quitter	Alt-F4

en: Quit the application
fr: Quitte l'application

en: &About	F1
fr: &À propos de ...	F1

en: Show info about this application
fr: Montrer les informations à propos de cette application

en: Hello Code::Blocks user !
fr: Bonjour, utilisateur de Code::Blocks !

en: Welcome to...
fr: Bienvenue dans ...
